Zaznacz stronę

Zazwyczaj na początku pojawia się niewielka zmiana, której można nie zauważyć. Z czasem jednak może się stać znacznie większa i prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Czy kurzajka może sama zniknąć? Czy lepiej zdecydować się na jej usunięcie?

Kurzajka – czym jest?

Kurzajką określa się inaczej brodawkę wirusową. Tego rodzaju zmiana skórna to wynik zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Namnaża się on w komórkach nabłonka i naskórka. Jego objawami są grudkowate zmiany pojawiające się w efekcie pobudzenia przez wirus procesów skutkujących nadmiernym przerostem keratyny. Takie zmiany charakteryzują się rogowaceniem i chropowatą powierzchnią.

Na początku kurzajki mogą być wręcz niezauważalne, lecz wraz z upływem czasu wirus zaczyna atakować sąsiednie komórki i rozrastać się nawet do kilku centymetrów.  W miarę rozwoju powierzchnia kurzajki może zacząć ciemnieć, a jej struktura przypominać powierzchnię kalafiora.

Gdzie można zarazić się kurzajką?

Wirusem brodawczaka ludzkiego HPV można zarazić się poprzez dotykanie zakażonych przedmiotów. Wystarczy użyć czyjegoś ręcznika lub obuwia, by przenieść na siebie wirusa. Ogromnym siedliskiem tego popularnego wirusa są również miejsca użyteczności publicznej, w tym basen albo sauna. Dlatego wybierając się w takie miejsca, zadbaj o to, by korzystać jedynie z własnych rzeczy. Pamiętaj, że bramą do zakażeń wirusowych są wszelkiego rodzaju rany czy też pęknięcia na skórze stóp. Dlatego jeżeli borykasz się np. pękającymi stopami czy suchością stóp, która sprzyja pękaniu skóry, najpierw zadbaj o to, by zniwelować ten problem, a dopiero potem korzystać na przykład ze wspólnego basenu czy innego miejsca, gdzie nie trudno o zakażenie wirusem HPV.

Nieleczona kurzajka – co dalej?

Jeżeli kurzajka nie zostanie poddana odpowiedniej terapii, rozrasta się w głąb skóry i zaczyna naciskać na nerwy. W ten sposób wywoduje duże dolegliwości bólowe. Tak więc sama zmiana skórna nie boli, ból jest efektem nacisku wewnętrznego korzenia na nerwy. Najwięcej kurzajek, które wywołują ból, zlokalizowanych jest w obszarach narażonych na zwiększony nacisk na stopę. Do takich miejsc należy m.in. pięta.

Nieleczona kurzajka a dalsze zakażenia

Trzeba mieć jednak świadomość, że pozostawienie kurzajki to również ryzyko zainfekowania innych części ciała wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest przecież przyczyną występowania tego rodzaju zmian skórnych.

Co więcej, kurzajka to nie tylko ryzyko dla nosiciela wirusa HPV. Obecność zmiany może przyczynić się do zarażenia innych osób. Wystarczy nawet użycie przedmiotów zarażonej osoby. Stąd tak istotne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ryzyko pozostawienia nieleczonej kurzajki

Teoretycznie kurzajka może po jakimś czasie odpaść samodzielnie, ale po pierwsze nie wiemy, kiedy to nastąpi, a po drugie – jej obecność i rozrost wiążą się z dolegliwościami bólowymi.

Biorąc pod uwagę szkody, jakie może wyrządzić pozostawienie kurzajki, lepiej zdecydować się na jej usunięcie u specjalisty.

Dlaczego nie usuwać kurzajki samodzielnie?

Zastanawiasz się nad tym, by na własną rękę pozbyć się tego rodzaju zmiany? Nie warto. Po pierwsze, preparaty dostępne w aptece oprócz tego, że niszczą kurzajkę, mogą również uszkodzić zdrowy naskórek, co wiąże się z bólem. Po drugie, takie leczenie trwa znacznie dłużej niż terapia u podologa.

Zakazane jest samodzielne wycinanie brodawek np. za pomocą ostrego narzędzia, ponieważ może to wywołać ostry stan zapalny albo ogólne pogorszenie stanu zdrowia.

Chcąc więc oszczędzić sobie bólu i czasu, dobrze jest skorzystać z propozycji terapii. Po obejrzeniu zmiany podolog zaproponuje najlepszą metodę leczenia brodawki. Wśród sposobów pozbywania się kurzajek wymienić można: mechaniczne usunięcie kurzajki, krioterapię, czyli leczenie ciekłym azotem, a także leczenie farmakologiczne.

Chętnie wykorzystywaną metodą pozbywania się brodawek wirusowych jest jej laserowe usuwanie. W wyniku naświetlania brodawki dochodzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych zmiany. Dzięki temu działaniu brodawka odpada w ciągu kilku następnych dni.

Często proponowanym sposobem pozbywania się brodawek wirusowych jest elektrokoagulacja, czyli wykorzystywanie prądu elektrycznego w usuwaniu kurzajek. Pod wpływem prądu dochodzi do ścięcia białek brodawki, dzięki czemu kurzajka ulega zniszczeniu.

Łyżeczkowanie to kolejny sposób, który opiera się na mechanicznym zdrapaniu kurzajki. Specjalista stosuje znieczulenie w miejscu brodawki, przez co cały proces jest bezbolesny.

Oprócz działania podologa bardzo istotne jest także pamiętanie o odpowiedniej pielęgnacji domowej. Wskazówki w tym zakresie otrzymasz w trakcie wizyty u specjalisty. Podolog wskaże Ci preparaty, jakie powinieneś stosować.

Pamiętaj, że przyczyną kurzajek jest zarażenie wirusem, dlatego kurzajka może nawracać. Aby uniknąć ponownego pojawienia się tego rodzaju zmian, powinieneś dbać o swoją odporność, stosować odpowiednią higienę i korzystać wyłącznie ze swoich przedmiotów.

Jeżeli borykasz się z kurzajką, zamiast czekać na moment, kiedy sama odpadnie, co wcale nie musi się wydarzyć, lepiej powierz pozbycie się tego problemu specjaliście. Dzięki temu znacznie szybciej powrócisz do codziennych aktywności, których wykonywanie mogła utrudniać Ci bolesność brodawki wirusowej.

umów wizytę on-line

opinie o Satin