Zaznacz stronę

Wrastające paznokcie są bolesną dolegliwością, utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Wraz z rozwojem schorzenia, płytka coraz głębiej wrasta w otaczającą ją skórę, co nasila dolegliwości. Sytuacja ta sprzyja infekcjom i stanom zapalnym oraz powoduje defekt kosmetyczny.

Jakie są najczęstsze przyczyny wrastających paznokci? Co zrobić na wrastające paznokcie?

Płytka paznokciowa – co ją cechuje?

Płytka paznokciowa ma za zadanie ochraniać wewnętrzną część, jaką jest łożysko, połączone z naskórkiem. Zbudowana jest z kilku warstw, a jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie łożyska.

Zewnętrzna warstwa płytki paznokciowej otoczona jest przez fragmenty skóry, zwane wałem paznokciowym. Gdy krawędzie płytki paznokciowej są narażone na działanie różnych czynników (np. zbyt ciasne obuwie), dochodzi do zaburzeń we wzroście i funkcjach paznokcia.

To prowadzi do różnych dolegliwości np. onycholizy czy właśnie wrastania krawędzi płytki paznokciowej w skórę.

Wrastający paznokieć – po czym go rozpoznać?

Wrastający paznokieć to dolegliwość, polegająca na wrastaniu płytki paznokciowej w otaczającą ją skórę (wały paznokciowe).

Początkowo dolegliwość może nie być widoczna i odczuwalna, gdyż nie powoduje dolegliwości bólowych. Pojawiają się one dopiero z czasem i zwiększają swoją intensywność, szczególnie podczas ruchu.

Wraz z rozwojem schorzenia i jego zaawansowaniem, w miejscu wrastania paznokcia może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk.

Wrastające paznokcie – co sprzyja schorzeniu?

Na wrastające paznokcie wpływ może mieć wiele czynników. Głównie są to sytuacje, związane z nadmiernym naciskiem na płytkę paznokciową.

Najczęstsze przyczyny wrastających paznokci to:

  • zły dobór obuwia – szczególne znaczenie ma tutaj zbyt ciasne obuwie lub szpilki, zakończone np. czubem w szpic;
  • deformacje stóp, np. koślawy paluch – powodują one nierównomierny rozkład ciężaru na stopy, co przekłada się na zwiększony nacisk i sprzyja wrastaniu paznokci;
  • wady postawy, np. skolioza – mają podobny wpływ na stopy jak deformacje. Wady postawy wiążą się z większym przeciążeniem jednej strony, co z kolei sprzyja tworzeniu się dolegliwości w obrębie stóp;
  • otyłość i nadwaga – nadmierna masa ciała również prowadzi do przeciążenia, co wpływa negatywnie na płytkę paznokciową i może sprzyjać jej wbijaniu się w naskórek.
    Z tego też powodu z problemem tym mogą spotkać się kobiety w ciąży;
  • aktywność fizyczna związana z naciskiem na stopy – regularne uprawianie sportu w dyscyplinach powodujących nacisk na stopy (np. bieganie, piłka nożna) również sprzyja tej dolegliwości;
  • grzybica paznokci – powoduje ogólne osłabienie płytki paznokciowej, wpływa na jej kruchość oraz podatność na odkształcenia. Zniekształcona płytka paznokciowa może wrastać w otaczające ją wały;
  • choroby ogólnoustrojowe, zwłaszcza reumatoidalne zapalenie stawów (powoduje deformacje) oraz cukrzyca (sprzyja tzw. stopie cukrzycowej).

Jedną z najczęstszych przyczyn wrastających paznokci jest również niewłaściwa technika skracania płytki. Bardzo powszechnym błędem jest jej skracanie po samej skórze – zwiększa to ryzyko, iż podczas wzrostu płytka zacznie wbijać się w skórę.

Kolejny błąd to piłowanie rogów płytki paznokciowej na owal. Powinny one zostać nieco dłuższe, a więc najlepiej paznokcie skracać „na kwadrat”.

Co zrobić na wrastające paznokcie w domu

Wrastające paznokcie są poważną dolegliwością i ich leczeniem powinien zająć się podolog. Jest to specjalista przeszkolony w zakresie diagnozy i leczenia schorzeń stóp oraz paznokci. Dzięki temu dobiera odpowiednie metody leczenia i dba o bezpieczeństwo każdego zabiegu.

Warto jednak w warunkach domowych zastosować preparaty zmiękczające, co również ułatwi specjaliście pracę.

Należy pamiętać także o prawidłowej technice skracania paznokci oraz stosować się do zaleceń, których udzieli podolog w ramach zaplanowanej terapii.

Co zrobić na wrastające paznokcie – wizyta u podologa

Wizyta u podologa rozpoczyna się od dokładnego wywiadu oraz oględzin stóp. Dzięki temu specjalista może określić przyczynę wrastających paznokci.

Następnie, na podstawie różnych czynników i specyfiki schorzenia u danego pacjenta, dobiera indywidualny plan terapii.

Obejmuje on zalecane zabiegi oraz działania profilaktyczne i wspomagające.

Wrastające paznokcie najczęściej leczy się:

  • metodą Arkady,
  • za pomocą tzw. klamry.

Metoda Arkady polega na mechanicznym ustawieniu prawidłowego kierunku wzrostu paznokcia, przy wykorzystaniu tzw. kostki Arkady.

Aplikacja klamry polega na jej założeniu na płytkę paznokciową oraz odpowiednim dopasowaniu do wymiarów paznokcia. Klamra wspomaga w ustawieniu paznokcia do prawidłowego kierunku wzrostu.

Wrastające paznokcie zawsze należy skonsultować ze specjalistą, gdyż w innym przypadku można doprowadzić do pogorszenia całego schorzenia lub wywołać stan zapalny.

opinie o Satin