Zaznacz stronę

Pękające pięty są powszechną dolegliwością, często wynikającą z zaniedbań w zakresie pielęgnacji skóry stóp. Wiele osób decyduje się na ich leczenie przede wszystkim ze względu na defekt kosmetyczny. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż popękane pięty mogą stać się przyczyną stanu zapalnego. Dlatego nie powinno się lekceważyć tego problemu.

Co prowadzi do pękania pięt? Co zrobić na pękające pięty? Na czym powinna polegać profilaktyka?

Skóra pięt – czemu pęka?

Skóra stóp to jedno z najbardziej przesuszających się miejsc na ciele. Decyduje o tym przede wszystkim brak gruczołów łojowych, których naturalną funkcją jest natłuszczanie naskórka i zmniejszenie m.in. utraty wody (co zapewnia nawilżenie).

Ze względu na brak naturalnego wsparcia w nawilżaniu skóry stóp, podstawą powinna być odpowiednia pielęgnacja. Jej działanie powinno opierać się na nawilżeniu i odżywieniu naskórka.

W innym przypadku, gdy dojdzie do nadmiernego przesuszania skóry, zaczyna ona pękać. Główną odpowiedzialność za ten proces ponosi przede wszystkim utrata wody z naskórka.

Dodatkowo stopy mają tendencję do rogowacenia, co także sprzyja nadmiernemu przesuszeniu oraz stwardnieniu naskórka i w konsekwencji – jego pękaniu.

Pękające pięty – co może być przyczyną tego problemu?

Do pękających pięt prowadzi brak odpowiedniej pielęgnacji skóry stóp, szczególnie jej odwodnienie.

Przyczyna może znajdować się także w niedoborach substancji odżywczych, zwłaszcza witaminy:

  • A,
  • E.

Obie witaminy mają ogromny wpływ na kondycję skóry, pomagają zatrzymać wodę oraz działają nawilżająco. Ich niedobory mogą nasilać rozpad tkanki skórnej.

Pozostałe przyczyny pękających pięt to:

  • niewłaściwy dobór obuwia – zbyt cienka podeszwa bądź ciasne obuwie sprawiają, że skóra stóp poddana jest stałemu naciskowi, co nasila jej rogowacenie i zwiększa skłonność do pękania;
  • nadwaga lub otyłość – duża masa ciała także powoduje przeciążenie skóry stóp, co nasila rogowacenie;
  • brak nawodnienia – zbyt mała ilość wody wypijanej w ciągu dnia, również wpływa na pogorszenie kondycji skóry poprzez jej wysuszenie;
  • choroby skóry, łuszczyca, AZS;
  • infekcja grzybicza;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • deformacje w obrębie stóp oraz wady postawy.

Skłonność do pękania pięt mogą zaobserwować także osoby zmagające się z cukrzycą.

Choroba ta wiąże się z rozwojem tzw. stopy cukrzycowej, przejawiającej się licznymi dolegliwościami w obrębie stóp. Pojawiają się rany, owrzodzenia, nagniotki czy silne przesuszenie skóry.

Co zrobić na pękające pięty?

Z problemem pękających pięt warto zgłosić się do podologa. Specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu oraz wstępnych oględzin stóp pomoże ocenić przyczynę dolegliwości. W oparciu o to oraz czynniki indywidualne, podolog ustala plan terapii.

Obejmuje on zabiegi ukierunkowane na regenerację naskórka oraz zalecenia do pielęgnacji domowej.

W przypadku skłonności do przesuszania się skóry, zalecane są regularne wizyty u podologa, w celu wykonania pedicure leczniczego. Podolog pomaga również dobrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji.

Jak podolog leczy pękające pięty?

Leczenie pękających pięt u podologa polega przede wszystkim na:

  • wyrównaniu pęknięć,
  • zastosowaniu odpowiednich preparatów.

Jeżeli pacjent zgłasza się z głębokimi i krwawiącymi ranami, wówczas specjalista aplikuje odpowiedni opatrunek. W skutecznym leczeniu pękających pięt ogromną rolę odgrywa współpraca między podologiem a pacjentem.

Poza zabiegami wykonywanymi w gabinecie, aby zobaczyć efekty leczenia, pacjent musi również stosować się do zaleceń specjalisty w zakresie pielęgnacji domowej.

Najczęściej obejmuje ona:

  • codzienną pielęgnację skóry stóp, przy użyciu zaleconych preparatów;
  • noszenie odpowiednich wkładek ortopedyczny w obuwiu (jeśli istnieją do tego przesłanki, np. deformacje);
  • korzystanie ze skarpet, wykonanych z naturalnych i przyjaznych skórze materiałów.

Jeżeli problem powiązany jest z inną chorobą, np. z cukrzycą, podolog może zalecić dodatkową konsultację u odpowiedniego specjalisty.

Jak wygląda profilaktyka pękających pięt?

Najczęstszą przyczyną pękających pięt jest odwodnienie naskórka. W związku z tym, preparaty stosowane do codziennej pielęgnacji, powinny zawierać składniki o działaniu higroskopijnym, czyli zatrzymującym wodę w naskórku.

W kremach do stóp najczęściej tę funkcję spełnia:

  • kwas hialuronowy,
  • mocznik

Dodatkowo warto wybierać kremy ze składnikami natłuszczającymi (ograniczają ryzyko utraty wody), takimi jak np. gliceryna.

Podstawą w pielęgnacji skóry stóp jest również regularne usuwanie martwego naskórka. Przed zabiegiem warto zmiękczyć skórę, np. poprzez kąpiel wodną lub peeling. Dzięki temu będzie ona łatwiejsza w opracowaniu.

Przy usuwaniu martwego naskórka należy pamiętać o:

  • wykonywaniu zabiegu 2–3 razy w tygodniu – nie częściej;
  • używaniu frezarki bądź tarki do pozbycia się naskórka – warto zrezygnować z pumeksu, gdyż jest zbyt szorstki.

Dobrą kondycję skóry stóp wspiera również dobrze zbilansowana dieta, uzupełniająca zapotrzebowanie m.in. na witaminę A i E.

opinie o Satin