Zaznacz stronę

W ciągu ostatnich kilku lat w naszym kraju otworzyło się wiele nowych gabinetów podologicznych. Podolog, czyli specjalista, zajmujący się niwelowaniem niektórych dolegliwości stóp i paznokci, jak i ich pielęgnacją, to zawód, który regularnie zyskuje na popularności. Podolog może prowadzić zdalną działalność, która opiera się na odwiedzaniu pacjentów w ich domach. Może on także otworzyć swój własny, stacjonarny gabinet, aby to pacjenci przychodzili do niego. Co powinno znaleźć się w gabinecie podologicznym? O czym należy pamiętać otwierając tego typu miejsce?

Gabinet podologiczny a prawo

Każdy, kto planuje otworzyć gabinet podologiczny powinien wiedzieć, że nie istnieją oficjalne i jednoznaczne regulacje prawne, dotyczące funkcjonowania gabinetu podologicznego. Istnieje jednak spis najważniejszych standardów, jakie takowe miejsce powinno spełniać. Autorami owych zaleceń są członkowie Polskiego Towarzystwa Podologicznego, a ich treść opracowana została na podstawie aktów prawnych, standardów obowiązujących w gabinetach podologicznych innych krajów oraz wieloletniego doświadczenia polskich podologów.

Co znaleźć można na liście zaleceń Polskiego Towarzystwa Podologicznego? Sugestie te dotyczą przede wszystkim poprawności i wysokiego poziomu bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów, ale także najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu podologicznego oraz norm, jakie powinien spełniać.

Podstawowe wyposażenie gabinetu podologicznego

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Podologicznego, w każdym gabinecie podologicznym powinno znaleźć się kilka absolutnie podstawowych elementów jego wyposażenia. Są to meble i narzędzia, bez których trudno wyobrazić sobie pracę podologa, elementy, które gwarantują efektywne i bezpieczne dla obu stron wykonywanie poszczególnych zabiegów. Na listę podstawowych elementów wyposażenia jednego stanowiska w gabinecie podologicznym składają się:

  • fotel podologiczny,
  • lampa z lupą,
  • szafa lub stolik na najważniejsze akcesoria,
  • taboret obrotowy dla podologa,
  • dodatkowe miejsce do siedzenia,
  • frezarka podologiczna.

Warto pamiętać, że kluczowe jest w tym wypadku także to, aby wszystkie powyższe elementy wyposażenia spełniały odpowiednie standardy jakości. Muszą to być meble i narzędzia wysokiej jakości, posiadające odpowiednie certyfikaty i atesty.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego gabinetu podologicznego jest fotel. To właśnie na nim siada pacjent, którym zajmuje się podolog. Fotel podologiczny powinien być wygodny, funkcjonalny i solidny. Nie są to jednak wyłącznie ogólne, niesprecyzowane zalecenia. Fotel znajdujący się w gabinecie podologicznym musi spełniać wysokie normy jakości, co więcej, posiadać nośność na poziomie co najmniej 120 kilogramów oraz być wyposażony w podłokietniki i podwójny podnóżek. Ponadto powinien on również posiadać możliwość dowolnej regulacji jego parametrów, przede wszystkim wysokości siedziska oraz kąta jego nachylenia, a także wysokości zagłówka, podłokietników i podnóżków.

Równie wysokie normy i standardy dotyczą pozostałych elementów wyposażenia gabinetu. Wszystko po to, aby zarówno odwiedzający go pacjenci, jak i wykonujący zabiegi specjaliści mogli czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo.

Podstawowe narzędzie podologiczne

Narzędziem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania gabinetu podologicznego, jest profesjonalna frezarka. To właśnie ona wraz z dopasowanymi do niej końcówkami, czyli frezami, stanowi podstawowy zestaw pracy każdego podologa. Frezarka to narzędzie rotacyjne, które w swojej pracy wykorzystuje silnik wprawiający frezy w bardzo szybkie obroty. Wydajność dobrej jakości frezarki oscyluje na poziomie 25 do 40 tysięcy obrotów na minutę. Przy pomocy frezarki i odpowiednio dopasowanych frezów, podolog może wykonać szereg najróżniejszych czynności i zabiegów, zarówno leczniczych, jak i pielęgnacyjnych. Końcówki do frezarki to elementy zróżnicowane pod wieloma względami, od ich wielkości, poprzez kształt, stopień ziarnistości, aż po materiał, z jakiego zostały wykonane. Tak szeroka gama końcówek do frezarki determinuje niejako jej wyjątkową funkcjonalność.

Co jeszcze powinno znaleźć się w gabinecie podologicznym?

Wiemy już, bez jakich mebli i narzędzi nie można otworzyć gabinetu podologicznego. Są to elementy absolutnie niezbędne, ale nie tylko one stanowią podstawę ekwipunku każdego profesjonalnego podologa. W gabinecie podologicznym powinny znajdować się także praktyczne narzędzia i akcesoria do opracowywania paznokci i stóp, takie jak:

  • cążki,
  • cęgi,
  • dłutka podologiczne,
  • skalpele

W swoim gabinecie każdy podolog powinien również posiadać zestaw specjalnych klamer i ortez oraz elementy potrzebne do ich przygotowania. Ostatnim, lecz absolutnie nie mniej istotnym elementem, który powinien znaleźć się w gabinecie podologicznym, jest autoklaw. Urządzenie to służy do wykonywania procesu dezynfekcji i sterylizacji narzędzi używanych w gabinecie. Wyjaławianie narzędzi to zabieg niezbędny, który wykonywać należy każdorazowo po ich użyciu. Dezynfekcja i sterylizacja pozwalają na usunięcie niepożądanych drobnoustrojów i niebezpiecznych patogenów z powierzchni narzędzi, a tym samym na zagwarantowanie każdemu pacjentowi wysokiego poziomu bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów.

opinie o Satin