Zaznacz stronę

Tak jak i w przypadku innych części ciała, także na naszych stopach nierzadko pojawiają się nieestetyczne oraz uciążliwe niedoskonałości i dolegliwości. Jednym z często pojawiających się problemów są tak zwane modzele. Czym są i jakie są przyczyny ich powstawania? Wyjaśniamy poniżej! 

Czym są modzele? 

Modzele, pojawiające się najczęściej na stopach, to wyjątkowo nieestetyczne i uciążliwe zmiany skórne. Nazywane również hiperkartozą, stanowią dużych rozmiarów odciski o charakterystycznej, miękkiej strukturze. Powierzchnia modzeli bywa zróżnicowana – może ona być zarówno gładka, jak i szorstka czy popękana, lub też przybierać nieco żółtawy kolor. Co więcej, modzele mogą być również otoczone podrażnioną, delikatnie zaczerwienioną skórą.  

Hiperkartoza najczęściej pojawia się na stawach 2, 3, 4 oraz 5 palca, na opuszkach palców oraz pod główkami kości przodostopia.  

Przyczyny powstawania modzeli 

Modzele są specyficznym rodzajem odcisków, które powstają wskutek stałego i zbyt dużego nacisku na daną powierzchnię skóry lub jej nadmiernego tarcia. Niepożądany nacisk oraz tarcie powodują obumieranie naskórka, co skutkuje wytwarzanie się dodatkowej, zgrubiałej warstwy ochronnej skóry.  

Problem modzeli znacznie częściej dotyka kobiet, ponieważ to właśnie panie, noszące dopasowane buty na szpilkach lub wysokich podeszwach, narażone są na swoisty dyskomfort, w dłuższej perspektywie skutkujący powstawaniem zgrubień.  

Oprócz częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie, do najczęstszych przyczyn powstawania modzeli, dotyczących zarówno kobiet, jak i mężczyzn należą: 

  • chodzenie w zbyt ciasnym lub za dużym obuwiu, 
  • chodzenie w ciasnych butach bez skarpetek, 
  • chodzenie w obuwiu o zbyt cienkiej podeszwie, 
  • chodzenie boso po twardej, nierównej powierzchni, 
  • zbyt częste i intensywne ścieranie skóry stóp. 

Powstawanie modzeli mogą także powodować czynniki od nas niezależne, takie jak płaskostopie, ostroga piętowa, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy otyłość, a także niedoczynność lub nadczynność tarczycy oraz choroby układu krążenia.   

Modzele nie są dolegliwością, którą można się w jakikolwiek sposób zarazić, jednak nieleczone mogą prowadzić do powstawania bolesnych stanów zapalnych.  

Modzele a odciski – najważniejsze różnice 

Modzele to przypadłość równie częsta co odciski, zwane także nagniotkami. Obie te dolegliwości, choć często mylone i pojawiające się w podobnych miejscach znacznie różnią się jednak od siebie.   

Modzele najczęściej powstają na opuszkach palców oraz na obszarze kości przodostopia, podczas gdy nagniotki zazwyczaj występują wyłącznie na palcach. Nagniotki znacznie różnią się od modzeli także wielkością oraz strukturą. Są one niewielkimi i twardymi punktami, zupełnie innymi niż większe i miękkie w dotyku modzele. Co więcej, odciski pojawiające się na palcach są najczęściej bezbarwne i – w przeciwieństwie do modzeli – bywają przyczyną ostrego bólu.   

Odciski posiadają własny rdzeń, który podczas uciskania zakończeń nerwowych skóry wywołuje nieprzyjemne i bolesne uczucie. Modzele pozbawione rdzenia są zmianami niewywołującymi bólu.  

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli? 

Modzele to uciążliwe zgrubienia, które mogą powodować duży dyskomfort w chodzeniu i wykonywaniu codziennych czynności. Dlatego też tak istotna jest odpowiednia profilaktyka, która pozwoli zapobiec ich występowaniu. 

Aby uniknąć powstawania modzeli, warto poznać kilka podstawowych zasad, a następnie ich przestrzegać. Przede wszystkim należy wybierać dobrze dopasowane oraz miękkie obuwie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dobrym wyborem są buty stworzone z miękkiej skóry. Zwłaszcza w przypadku dłuższego noszenia obuwia warto zawsze pamiętać o zakładaniu skarpetek, które zminimalizują tarcie. Powinny posiadać dopasowaną grubość i być pozbawione niewygodnych, źle umiejscowionych szwów. Podobne zasady należy przyjąć w przypadku rajstop, unikając modeli wyposażonych w duże szwy. 

Należy również pamiętać o regularnej i prawidłowej pielęgnacji stóp. Unikajmy zbyt intensywnego ścierania naskórka, które może wywołać efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Wskazane są z kolei nawilżające i zmiękczające kremy oraz balsamy do stóp, których warto używać regularnie przez cały rok, nie tylko w okresie letnim.  

Jak pozbyć się modzeli? 

Najważniejszą kwestią jest odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka, która pozwoli uniknąć powstawania modzeli. Jeśli jednak niepożądane zgrubienia już pojawią się na naszych stopach, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty podologa w celu pozbycia się ich.  

W gabinecie podologicznym możliwe jest wykonanie zabiegu, który skutecznie zlikwiduje modzele – zarówno nowo powstałe, jak i starsze, trudne do usunięcia. Zabieg usunięcia modzeli wykonywany przez specjalistę jest profesjonalny i nieinwazyjny.  

Skuteczna i bezbolesna kuracja z użyciem specjalnej nowoczesnej frezarki lub dłutka, pozwala na pozbycie się modzeli na stałe. Rekonwalescencja po zabiegu jest krótka i bezbolesna – wystarczy przez kolejną dobę lub dwie oszczędzać stopę. 

opinie o Satin