Zaznacz stronę

Podolog – potocznie zwany specjalista od stóp. Do gabinetu podologicznego zgłaszają się ludzie z różnymi schorzeniami i dolegliwościami w obrębie naszych stóp. Warto udać się do podologa zamiast kosmetyczki, aby skorzystać z zabiegów kosmetycznych. Czym jest podologia kosmetyczna i dlaczego pedicure podologiczny jest lepszy od kosmetycznego?

Czym jest podologia kosmetyczna?

W ogólności podologia jest dziedziną kosmetologii, okołomedyczną, skoncentrowaną wokół stóp. Do zadań podologa należy przede wszystkim diagnostyka oraz leczenie wszelkich schorzeń i dolegliwości, które trapią nasze stopy.

Podologia dzieli się na dwie kategorie:

  • podologię ortopedyczną,
  • podologię kosmetyczną.

Podologia ortopedyczna zajmuje się niwelowaniem następstw dość częstych schorzeń stóp, takich jak:

  • halluksy,
  • wady postawy,
  • zaburzenia chodu,
  • palec koślawy (krogulczy),
  • wady wrodzone np. płaskostopie.

W ramach podologii ortopedycznej możesz także skorzystać z opcji rehabilitacji stopy, np. po urazach i kontuzjach stóp.

Z kolei podologia kosmetyczna wchodzi już w zakres medycyny estetycznej. Zadanie podologa w tym wypadku polega na wykonywaniu niemedycznych, nieinwazyjnych zabiegów, które mają w pierwszej kolejności poprawić kwestie estetyczne stóp, ale także zniwelować szansę nawrotu schorzeń. Co jeszcze należy do zakresu działań podologii kosmetycznej?

Oferta podologicznych zabiegów kosmetycznych

Gabinety podologiczne zachęcają klientów do wizyt, oferując, poza pakietem konsultacji oraz terapii leczenia, także specjalistyczne zabiegi kosmetyczne, których zwykła kosmetyczka nie jest w stanie wykonać bez odpowiedniej wiedzy i technologii.

Co wchodzi w zakres wykonywanych usług? Co może dla Ciebie zrobić podolog? Specjalista przede wszystkim zajmie się:

  • zrogowaceniami skóry: modzelami, odciskami, kurzajkami i brodawkami,
  • odciążeniem nagniotków, modzeli i odcisków,
  • wrastającymi paznokciami – korekta,
  • rekonstrukcją paznokci grzybiczych, płytek paznokcia,
  • popękanymi piętami,
  • wykonaniem badań mikologicznych lub bakteriologicznych.

Co ważne, osoby z tzw. stopą cukrzycową nie powinny korzystać z usług zwykłej kosmetyczki, lecz decydować się na specjalistyczne zabiegi wykonywane przez podologów. Diabetycy często mają przesuszone stopy, popękane pięty z otwartymi ranami i trudne do wygojenia, często także dokuczają im modzele i odciski.

Pedicure kosmetyczny a podologiczny – różnice

Podstawowa różnica polega na tym, że pedicure kosmetyczny wykonuje się na stopach zdrowych, a zadaniem kosmetyczki jest opracowanie płytki paznokcia wraz z piłowaniem, ucinaniem i nałożeniem lakieru, ewentualnie przeprowadza ona kąpiel dla stóp wraz z masażem i nałożeniem kremu nawilżającego. Ogólnie ujmując – pedicure kosmetyczny wykonuje się głównie w celach estetycznych.

Z kolei pedicure podologiczny oferuje szeroki wachlarz usług, również, a może przede wszystkim, na stopach ze schorzeniami i urazami. Podolog przeprowadza szczegółowy wywiad przed rozpoczęciem wykonywania usługi, by ustalić przyczynę powstawania zmian skórnych, doprowadzić stopę do ładnego wyglądu, ale również podjąć dalsze działania mające na celu jak najdłuższe utrzymanie stopy w zdrowym i estetycznym stanie (np. poprzez edukację w zakresie domowej pielęgnacji).

Różnica między tymi zabiegami jest widoczna także w czasie potrzebnym do wykonania pełnej usługi. U kosmetyczki spędzisz 30 minut do godziny. Z kolei w gabinecie podologicznym może to nawet potrwać do 2,5 godziny.

Specjalistyczny pedicure leczniczy – na czym polega?

Podstawą do wykonania pedicure leczniczego jest przeprowadzenie z pacjentem dokładnego wywiadu. Podolog zakłada kartę pacjenta, w której zapisuje najważniejsze dla niego informacje, takie jak:

  • przebyte choroby i schorzenia,

  • choroby w rodzinie,

  • listę przepisanych farmaceutyków,

  • Twój plan dnia – rutynowe czynności, charakter pracy (siedząca/stojąca/umysłowa/fizyczna).

Następnie, podolog obejrzy Twoje obuwie – wkładkę i jej stan znoszenia, grubość podeszwy, wysokość obcasa, materiał wykonania, wymiar (dopasowane/ za duże/ za małe/ ciasne/ luźne). Sprawdzi też Twoją stopę – zmiany skórne, ogólna kondycja stopy (stopień nawilżenia), strukturę stopy. Dopiero wtedy jest w stanie wystosować diagnozę i dobrać elementy zabiegu kosmetycznego.

Samo opracowanie stopy wykonuje się „na sucho”. Podolog usuwa zrogowacenia skóry skalpelem lub dłutem podologicznym, na koniec lekko wygładzając całość frezarką. Stara się ograniczać tarcie, ponieważ generuje to ciepło, które przyspiesza proces rogowacenia. Opracowanie paznokcia wrastającego niekiedy wymaga stosowania specjalnych klamr, niedostępnych w gabinecie kosmetycznym. Rekonstrukcja płytki paznokcia, również grzybiczego, możliwa jest tylko w specjalistycznym gabinecie podologicznym. Należy pamiętać, że dla podologa przede wszystkim liczy się zdrowie pacjenta, dlatego wykonuje zabiegi kierując się w pierwszej kolejności walorami zdrowotnymi, a potem estetycznymi.

Aby efekty utrzymywały się jak najdłużej, zabiegi powinno się powtarzać mniej więcej co 4-6 tygodni.

opinie o Satin