Zaznacz stronę

Podologia to stosunkowo nowa dziedzina w imponującym tempie zyskująca na popularności. Stanowi ona obecnie jeden z istotnych filarów kosmetologii, skupiając się wokół części naszego ciała, która choć intensywnie eksploatowana i narażona na wiele zewnętrznych bodźców, często bywa pomijana w procesie profesjonalnej pielęgnacji i profilaktyki. Co kryje się pod nazwą podologia i czym zajmuje się specjalista w tej dziedzinie, czyli podolog? Odpowiedź przedstawiamy poniżej!

Kim jest podolog?

Zarówno wyraz podologia, jak i pochodzące od niego słowo podolog mają swoje źródła w języku greckim. Pierwsza część wyrazu, czyli podos, oznacza stopę, z kolei obecny w nazwach wielu dziedzin naukowych afiks -logos to nauka. Łącząc dwa powyższe człony, można łatwo skonstruować odpowiedź na główne pytanie i dowiedzieć się, że podolog jest specjalistą zajmującym się różnego rodzaju schorzeniami skórnymi stóp oraz problemami zlokalizowanymi w obrębie płytki paznokciowej stopy.
Diagnostyka i leczenie tego typu dolegliwości nie jest zjawiskiem nowym, jednak mimo to, sama podologia dopiero od kilkunastu lat cieszy się w Polsce większym zainteresowaniem wśród pacjentów.
Zawód podologa wiąże się z koniecznością posiadania rozległej wiedzy z zakresu dermatologii, a także z pogranicza medycyny i kosmetologii. Wykwalifikowany podolog przeprowadza wnikliwy wywiad u pacjenta w celu zdiagnozowania występującego problemu, aby następnie przystąpić do leczenia jego przyczyny oraz minimalizowania bądź całkowitej niwelacji powstałych zmian.
Specjalista podolog w celu podjęcia holistycznego leczenia bądź diagnostyki nierzadko ściśle współpracuje także z lekarzem dermatologiem, flebologiem czy lekarzem chorób zakaźnych.

Jakie zabiegi wykonuje podolog?

Praca podologa skupia się wokół diagnostyki oraz leczenia, zarówno farmakologicznego, jak i chirurgicznego. Pacjenci, korzystający z pomocy specjalisty podologa to osoby borykające się między innymi z takimi problemami jak:

  • tak zwana stopa cukrzycowa,
  • wrastający paznokieć,
  • brodawki,
  • odciski i modzele stóp,
  • infekcje bakteryjne oraz wirusowe stóp i paznokci,
  • infekcje grzybicze stóp i paznokci,
  • deformacje paznokci u stóp,
  • owrzodzenia stóp.

Obszar pracy podologa podzielić można na dwie podstawowe grupy, jakimi są: działania w obrębie stóp oraz płytek paznokci. Specjalista zajmuje się zarówno problemami skórnymi, jak i widocznymi zmianami, a także niektórymi problemami natury ortopedycznej we wczesnym stadium.
Zakres obowiązków podologa jest naprawdę szeroki, jednak do zabiegów najczęściej przez niego wykonywanych możemy zaliczyć te wymienione poniżej.

  • Usuwanie zrogowaceń naskórka i pięt, a także odcisków, nagniotków i modzeli. Tego typu nieestetyczne i uciążliwe zgrubienia stanowią jedne z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów problemów. Powstają one przede wszystkim na skutek nieprawidłowo dobranego i noszonego obuwia oraz nieodpowiedniej pielęgnacji stóp.
  • Niwelowanie problemu suchych i pękających pięt. Jest to problem natury estetycznej, który nieleczony może skutkować także poważniejszymi schorzeniami, takimi jak infekcje grzybicze czy bakteryjne. Podolog w profesjonalny sposób zmiękcza naskórek, usuwa jego nadmiar, a następnie zajmuje się doborem odpowiednich specyfików, mających na celu zapobieganie nawrotom problemu.
  • Pielęgnacja stopy cukrzycowej. Stopa cukrzycowa jest skutkiem poważnego przechodzenia tejże choroby. Osoby borykające się z problemem stopy cukrzycowej często wymagają specjalnej, starannej i profesjonalnej pielęgnacji w gabinecie podologicznym. Szereg zabiegów ma na celu zapobieganie powstawaniu zgrubień i zrogowaceń, a także uciążliwym i bolesnym pęknięciom skóry stóp.
  • Terapie mające na celu leczenie lub zapobieganie powstawania infekcji grzybiczych, wirusowych oraz bakteryjnych. Do najczęstszych infekcji stopy należą te, wywoływane przez grzyby. Podolog niweluje powszechny problem przy użyciu specjalistycznej maszyny, działającej w oparciu o laser. Wiązki lasera działają grzybobójczo i profilaktycznie.
  • >Usuwanie wrastających paznokci. To kolejna przypadłość, która bagatelizowana może prowadzić do sporego dyskomfortu oraz niebezpiecznych infekcji. Podolog specjalizuje się w usuwaniu problemów związanych z wrastającymi paznokciami, a także instruuje pacjenta na temat prawidłowego sposobu pielęgnacji i obcinania paznokci w taki sposób, aby problem nie powrócił.
  • Ponadto zajmuje się także profilaktyką i pielęgnacją stóp oraz paznokci. Zakres jego działań obejmuje wykonywanie różnego rodzaju masażu stóp, zakładanie oraz zmianę opatrunku, dobór odpowiedniej, dopasowanej do potrzeb danego pacjenta ortezy oraz profesjonalne i bezpieczne obcinanie paznokci.
  • Wizyta u podologa – dlaczego warto?

    Podolog to w dalszym ciągu specjalista niedoceniany. Warto jednak regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, aby utrzymać swoje stopy oraz paznokcie w jak najlepszym zdrowiu i kondycji. To gwarantuje nam nie tylko bezpieczeństwo, ale także pełen komfort i wygodę każdego stawianego kroku!

opinie o Satin