Zaznacz stronę

Przebarwienia płytki paznokcia mogą być efektem wielu chorób i infekcji, w tym także zakażenia grzybiczego. Tak naprawdę diagnoza jest stawiana na podstawie tego, jakimi charakterystycznymi cechami wyróżnia się przebarwienie, a także jakie inne objawy mu towarzyszą.

Grzybica paznokci jako przyczyna przebarwień płytki paznokciowej

Przebarwienia płytki paznokciowej w przebiegu zakażenia grzybem mogą mieć różną formę. Na początku zmiany zwykle mają kolor żółty lub szary, z czasem zmieniają barwę na brązową, a nawet czarną. W grzybicy paznokci przebarwieniom towarzyszą również różnego rodzaju deformacje paznokci. Na powierzchni mogą pojawiać się bruzdy. Paznokcie mogą zacząć się skręcać. Osłabieniu ulega także struktura płytki, która staje się znacznie bardziej krucha.

Aby mieć pewność, że grzybica paznokci przyczyniła się do powstania przebarwień płytki, należy udać się do dermatologa lub podologa. Tylko specjalista jest w stanie rozpoznać chorobę z uwagi na to, że korzysta z nowoczesnych metod diagnostycznych, w tym z innowacyjnej metody molekularnej PCR. Dzięki temu diagnozę na podstawie badań laboratoryjnych może postawić już w ciągu kilku dni, a nie jak w przypadku tradycyjnych metod, na przykład związanych z hodowlą, dopiero po kilku tygodniach.

Krwiak podpaznokciowy a przebarwienia płytki paznokciowej

Krwiak podpaznokciowy jest czynnikiem wpływającym na przebarwienia płytki paznokciowej. Zazwyczaj jest łatwy do rozpoznania, ponieważ wygląda jak czerwona plama. Warto wspomnieć, że obecność krwiaka pod paznokciem zwiększa ryzyko zniekształcenia płytki paznokciowej. Może ona stać się chropowata.

Co więcej, warto skonsultować tę dolegliwość ze specjalistą, ponieważ nieleczony krwiak może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia macierzy. Wśród osób narażonych na pojawienie się krwiaka podpaznokciowego wymienić można tych, realizujących obowiązki domowe albo pracę zawodową, podczas której wynosi i przenosi się pewne ciężkie przedmioty.

Na krwiaki podpaznokciowe narażeni są również sportowcy. Wskazać tu można piłkarzy, ale także tych uprawniających nording walking. W wyniku pojawiania się mikrourazów może rozwinąć się krwiak, który niekorzystnie wpływa na płytkę paznokcia. Nawet małe krwiaki powinny być konsultowane ze specjalistą, z uwagi na to, że łatwo niegroźnego krwiaka pomylić z czerniakiem podpaznokciowym, który jest groźną chorobą. W przebiegu czerniaka zmiana ma zazwyczaj ciemniejszą barwę. Jednak, aby mieć pewność, że dane przebarwienie świadczy o czerniaku, należy skonsultować się ze specjalistą.

Żółte paznokcie – o czym mogą świadczyć?

U wielu osób borykających się z przebarwieniami na paznokciach rozpoznać można żółtą barwę płytki paznokciowej. Wcale nie musi ona oznaczać grzybicy, ale inne choroby. W przebiegu łuszczycy żółty kolor ma związek z występowaniem plamy olejowej, która jest charakterystycznym objawem tej choroby.

Zielone paznokcie – na co wskazują?

Zielony kolor płytki paznokciowej może być powiązany z zakażeniami bakteryjnymi, ale także typowo dermatologicznymi problemami. W tej grupie dolegliwości wymienić można m.in. onycholizę paznokci, inaczej odwarstwianie się płytki paznokciowej. Inną przyczyną zielonej płytki paznokciowej jest występowanie infekcji w obszarze paznokcia.

Choroby ogólnoustrojowe a przebarwienia na paznokciach

Czy wiesz, że choroby ogólnoustrojowe mogą objawiać się w postaci różnorodnych przebarwień na paznokciach? Dlatego gdy pojawienie się konkretnej dolegliwości nie ma podłoża typowo dermatologicznego, bardzo istotne jest przeprowadzenie badań ogólnych. Będą one wskazówką dotyczącą tego, co może dolegać pacjentowi.

Żółte paznokcie mogą wskazywać na żółtaczkę, ale także na nadmiar beta-karotenu. Ten kolor może być wywołany również poprzez stosowanie antybiotyków albo palenie papierosów.

W wyniku zakażenia pałeczką ropy błękitnej może dojść do wystąpienia zielonych przebarwień na paznokciach. Trzeba pamiętać, że infekcja bakteryjna nierzadko prowadzi do śmiertelnych powikłań. Dlatego tak istotne jest poddanie się właściwej diagnostyce.

Czerwone przebarwienia na paznokciach mogą pojawiać się w przebiegu chorób tkanki łącznej, marskości wątroby, obturacyjnej choroby płuc czy też łysienia plackowatego. Przebarwienia w tym kolorze mogą występować u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów w trakcie terapii prepnizonem.

Za brązowymi przebarwieniami stoją nie tylko urazy mechaniczne czy palenie papierosów, ale również choroba Addisona, znana pod nazwą pierwotna niedoczynność kory nadnerczy.

Przebarwienia paznokci – co dalej?

Gdy zauważysz u siebie przebarwienia paznokci, najlepiej najpierw skonsultować się z podologiem lub dermatologiem. Często ten objaw wskazuje na urazy mechaniczne albo na choroby płytki paznokciowej, takie jak łuszczyca czy grzybica. Jeżeli wskazani specjaliści stwierdzą, że problem wywołany jest stanem ogólnym organizmu, wówczas należy przeprowadzić badania ogólne.

Ich celem będzie ustalenie przyczyny tego stanu rzeczy. Zamiast działać na własną rękę i stosować dość wątpliwe metody, tzw. wybielania paznokci, lepiej mieć pewność, czym wywołane jest przebarwienie. Taką wiedzę zdobędziesz, tylko korzystając z fachowej pomocy.

 

umów wizytę on-line

opinie o Satin