Zaznacz stronę

Wrastający paznokieć to, obok infekcji grzybiczych i odcisków, jedna z najczęściej spotykanych przypadłości stóp. Uciążliwe zjawisko nazywane także onychokryptozą polega na wrastaniu płytki jednego z paznokci w powierzchnię wału okołopaznokciowego. Dolegliwość ta jest nie tylko nieestetyczna, ale wiąże się ona także z narastającym bólem i dyskomfortem, natomiast nieleczona, może prowadzić do powstawania infekcji. 

Objawy dolegliwości 

W przypadku wrastającego paznokcia jako pierwszy pojawia się niewielki ból, nasilający się zwłaszcza przy chodzeniu, noszeniu ciasnego obuwia czy ucisku opuszki palca. Takie objawy oznaczają początkowe stadium przypadłości, którą już wtedy można skutecznie zaleczyć.  

Jeśli jednak dolegliwość zostanie zbagatelizowana, ból palca nasili się, utrudniając chodzenie i codzienne funkcjonowanie. W przypadku długotrwałego zaniedbania wrastający paznokieć przechodzi w stan ostry, któremu towarzyszy także pojawienie się stanu zapalnego oraz wysięku ropnego.  

Przyczyny wrastania paznokci 

Uciążliwe wrastanie paznokcia najczęściej występuje na największym palcu stopy. Może dotykać jednej bądź obydwu krawędzi płytki. Do najczęstszych przyczyn występowania dolegliwości zalicza się nieumiejętne przycinanie paznokci. Nieprawidłowa regulacja długości i kształtu może skutkować powstawaniem ostro zakończonych krawędzi płytki, które urażają miękkie tkanki sąsiadującego z nimi wału paznokciowego.  

Do wrastania paznokcia może doprowadzić także noszenie za małych, zbyt ciasnych i niedopasowanych butów, a także wybieranie obuwia niskiej jakości, które powoduje nadmierne pocenie się stopy. Problem nadpotliwości również sprzyja powstawaniu problemu wrastającego paznokcia, podobnie jak nieprawidłowa higiena oraz pielęgnacja stóp. 

Innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na występowanie problemu, są: 

  • przebyte urazy stopy, 
  • otyłość, 
  • wrodzone zniekształcenia płytki paznokcia. 

Domowe leczenie wrastającego paznokcia 

Bardzo ważne jest, aby już w początkowym stadium podjąć odpowiednie kroki, mające na celu zaleczenie i pozbycie się uciążliwej dolegliwości. Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na zniwelowanie problemu wrastającego paznokcia, a także zapobieganie jego nawrotom.  

Jednym z najpopularniejszych jest moczenie stóp w letniej wodzie z szarym mydłem lub z solą kuchenną. Niezbędna jest odpowiednich rozmiarów miska, którą należy wypełnić letnią wodą. Do płynu należy dodać kilka łyżek soli lub rozpuszczone mydło. Stopy moczyć w wodzie przez 15 do 20 minut. Cały proces warto powtórzyć kilkakrotnie w odstępie kilku dni.  

Inną metodą jest odmrożenie wrastającego paznokcia oraz jego okolic. Należy w miejsce wrastania przyłożyć sporych rozmiarów kawałek lodu i przytrzymać przez około 2–3 minuty. Następnie delikatnie i przy użyciu sterylnych narzędzi można wyciąć wrastający paznokieć.  

Istnieją także sposoby na zapobieganie ponownego powstawania problemu. Przede wszystkim należy unikać złej jakości, zbyt ciasnego obuwia, które powoduje ucisk. Warto wybierać buty z okrągłym zakończeniem, znacznie korzystniejsze dla wygodnego i zdrowego ułożenia palców. Osoby, które regularnie borykają się z problemem wrastającego paznokcia, mogą także zastosować pomocne tamponowanie. Polega ono na oddzieleniu płytki paznokcia od jego wału za pomocą specjalnego, miękkiego i cienkiego materiału. Tamponowanie pozwala na skuteczną ochronę wału paznokciowego przed jego uszkodzeniem.  

Należy także pamiętać o prawidłowej pielęgnacji oraz umiejętnym przycinaniu paznokci u stóp.  

Specjalistyczne leczenie wrastających paznokci 

Domowe sposoby na wrastające paznokcie mogą pomóc w zmniejszeniu bólu oraz stanu zapalnego, wywołanego przypadłością. Najczęściej nie jest to jednak klucz do pozbycia się prawdziwej przyczyny dolegliwości. Dlatego też warto przede wszystkim skontaktować się ze specjalistą i skorzystać z jego pomocy.  

W profesjonalnym gabinecie podologicznym możliwe jest nie tylko szczegółowe rozpoznanie dolegliwości, jej przyczyn oraz ewentualnych chorób współistniejących, ale także jej skuteczne leczenie. W zależności od rozpoznania oraz stadium choroby specjalista podolog może zalecić profilaktykę, różnego rodzaju środki zachowawcze, metody korekcji lub zabieg chirurgiczny.  

 

Jeżeli wrastający paznokieć powoduje ból i dyskomfort, już podczas pierwszej wizyty w gabinecie lekarz zniweluje uciążliwe objawy. Następnie przeprowadzi odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to usunięcie wrastającej części paznokcia oraz nałożenie specjalnej klamry ortonyksyjnej.  

Klamry są skutecznym i powszechnie stosowanym sposobem na zapuszczenie i właściwe ukierunkowanie rosnącego paznokcia. Po zabiegu i odpowiednim zabezpieczeniu paznokcia oraz wału okołopaznokciowego podolog zakłada pacjentowi dopasowaną klamrę. Przynosi ona ulgę i znacznie podnosi komfort chodzenia, nawet bezpośrednio po zabiegu, co więcej, poprawia kształt paznokcia, rosnąc razem z nim.  

Klamry stosuje się zarówno po zabiegu wycięcia wrastającego paznokcia, jak i w ramach profilaktyki nawrotów dolegliwości.  

opinie o Satin