Zaznacz stronę

Pękające pięty w ciąży to dość częsty problem przyszłych mam. Wynika on z połączenia specyfiki skóry stóp wraz ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie kobiety. Pękające pięty to problem, którego nie wolno lekceważyć, gdyż grozi on rozwojem stanu zapalnego i wystąpienia poważnych infekcji. Dlaczego pięty pękają? Jakie są najczęstsze przyczyny? Co przeznaczyć na pękające pięty w ciąży?

Pękające pięty – skąd bierze się ten problem?

Skóra stóp charakteryzuje się bardzo specyficznymi cechami, przede wszystkim jest znacznie grubsza i twardsza niż w innych miejscach na ciele; dodatkowo nie posiada gruczołów łojowych, co nasila przesuszenie naskórka i sprzyja nadmiernemu rogowaceniu, czyli miejscowym zgrubieniom.

Rogowacenie naskórka i nadmiernie przesuszona skóra powodują z kolei pękanie naskórka, co grozi wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych do wnętrza organizmu.

Najczęstsze przyczyny pękających pięt to:

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp – stopy wymagają dodatkowego nawilżenia z zewnątrz, a zaniedbanie tej kwestii skutkuje m.in. pękaniem skóry;
  • korzystanie ze zbyt agresywnych akcesoriów do pielęgnacji – w pielęgnacji stóp kluczową rolę odgrywa tzw. złoty środek. Stosowanie zbyt agresywnych środków bądź akcesoriów lub za częste usuwanie martwego naskórka, przynoszą efekt odwrotny od zamierzonego – powodują dodatkowe zwiększenie procesów rogowacenia;
  • źle dopasowane obuwie – szczególne znaczenie ma tutaj zbyt cienka podeszwa butów, sprawiająca, że stopa intensywniej odbiera wszelkie uderzenia o podłoże, co skutkuje m.in. przeciążeniem stóp i wywołuje “reakcję obronną” naskórka (nasilenie jego twardości);
  • nadwaga/otyłość – nadmierna masa ciała również sprzyja pękaniu pięt, gdyż nasila rogowacenie naskórka;
  • zmiany hormonalne;
  • niedobory żywieniowe – szczególnie w zakresie witamin A i E, które mają znaczny wpływ na kondycję naskórka.

Pękające pięty w czasie ciąży są szczególnie groźne, ze względu na ryzyko wnikania patogenów do wnętrza organizmu, dlatego w takiej sytuacji zawsze należy skonsultować się z podologiem – specjalistą od chorób i schorzeń w obrębie stóp i paznokci.

Pięty w ciąży – dlaczego pękają?

Na problem pękających pięt w ciąży wpływają przede wszystkim dwa czynniki – wzrost masy ciała oraz zmiany hormonalne. Gospodarka kobiety w ciąży ulega ponadto licznym przeobrażeniom metabolicznym, fizjologicznym i hormonalnym.

Zmiany, które zachodzą, mogą nasilać procesy przesuszania naskórka i sprzyjać jego pękaniu, dlatego przyszłym mamom zaleca się m.in. szczególną dbałość o pielęgnację skóry stóp.

Drugim, istotnym czynnikiem jest nieunikniony przyrost masy ciała, który powoduje przeciążenie stóp. Dobrym rozwiązaniem może być tu zastosowanie odciążeń lub wkładek na czas ciąży.

Co na pękające pięty w ciąży?

Zaniedbanie problemu pękających pięt może skutkować ich krwawieniem oraz rozwojem stanu zapalnego, dlatego warto wcześniej się odpowiednio przygotować i zadbać o właściwą pielęgnację stóp. Aby dobrać skuteczną i bezpieczną pielęgnację, najlepiej udać się do podologa. Specjalista ten, uwzględniając wszelkie czynniki indywidualne, ułoży spersonalizowany plan pielęgnacji, a dodatkowo wykona pedicure leczniczy, polegający na usunięciu martwego naskórka oraz odżywieniu i nawilżeniu skóry.

Warto również zadbać o odpowiednie obuwie, wyposażone w amortyzującą (lub nieco grubszą) podeszwę lub zaopatrzyć się w specjalne odciążenia – z pomocą w zakresie ich wyboru i odpowiedniego dopasowania również przychodzi podolog.

Popękane pięty w ciąży – co należy robić?

Jeśli już doszło do pęknięcia skóry pięt, trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty, który wykona pedicure leczniczy oraz wyrówna pęknięcia. W przypadku głębszych zmian, konieczne może być powtórzenie wizyty. Podstawą jest także dbałość o właściwą pielęgnacją na co dzień, w warunkach domowych.

Pedicure leczniczy, wykonywany przez podologa, przebiega w następujący sposób:

  1. Podolog zmiękcza skórę stóp za pomocą odpowiednich preparatów. Może również zaproponować kąpiel dla stóp, pozwalającą zrelaksować się i odprężyć przed zabiegiem.
  2. W następnej kolejności podolog opracowuje naskórek za pomocą frezarki; przy okazji (w trakcie tego zabiegu) opracowuje także płytkę paznokciową.
  3. Następnie specjalista wyrównuje pęknięcia na skórze pięt, usuwając je stopniowo. Nigdy nie może zrobić tego “na raz”, gdyż mogłoby to spowodować większe uszkodzenia. Powtarza on ruchy, do momentu uzyskania równej powierzchni.
  4. Na sam koniec podolog aplikuje preparaty regenerujące i nawilżające naskórek.

W gabinecie podologicznym specjalista powinien zapewnić przyszłej mamie komfortowe warunki – przede wszystkim powinien dostosować fotel tak, aby zapewnić jej pełną wygodę i możliwość przyjęcia najwygodniejszej dla siebie pozycji.

opinie o Satin