Zaznacz stronę

Odciski pojawiające się na stopach są powszechnym problemem wielu osób. Charakterystyczne zgrubienia, występujące w kilku miejscach stopy, powodują dyskomfort podczas chodzenia, a nieleczone mogą skutkować także pojawieniem się ostrego bólu przy codziennych czynnościach. W jaki sposób pozbyć się odcisków i jak zapobiegać ich ponownemu powstawaniu? Wyjaśniamy poniżej.
Czym są odciski?
Zanim poznamy sposoby ich usuwania, warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czym właściwie są odciski? Są to specyficzne zmiany skórne, występujące w postaci zgrubienia naskórka, które powstają wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego lub długotrwałego, mocnego nacisku konkretnego miejsca.
Podrażniona w ten sposób skóra wywołuje swoistą reakcję obronną, produkując twardą, narastającą warstwę. Warstwa ta – w przeciwieństwie do tkanek zdrowych – nie złuszcza się w naturalny sposób, a rogowacieje, tworząc nieestetyczne i uciążliwe zgrubienie.
Odciski pojawiają się na stopach, a także – choć znacznie rzadziej – na powierzchni dłoni. Odciski na stopie najczęściej zlokalizowane są na opuszkach palców, w wałach paznokciowych, pomiędzy palcami, na podeszwach stóp oraz pod płytką paznokciową.

Rodzaje odcisków

Istnieją trzy podstawowe rodzaje odcisków – nagniotki, modzele oraz odciski z korzeniem. Najłagodniejszą odmianą odcisków pojawiających się na stopie są nagniotki. Niewielkie i niepowodujące bólu przy chodzeniu są także stosunkowo najłatwiejsze w usunięciu.
Specyficznym rodzajem odcisków są modzele. Charakteryzuje je nieco większy rozmiar oraz specyficzna, miękka struktura. Modzele to najczęściej płaskie i lekko żółtawe lub szare odciski.
Trzecim, ostatnim typem są odciski z korzeniem. To właśnie one powodują największy dyskomfort oraz ból podczas chodzenia. Nieprzyjemne odczucia powodowane są właśnie przez charakterystyczny dla tego rodzaju odcisku korzeń, który narusza i podrażnia zakończenia nerwowe palca lub stopy.

Przyczyny powstawania odcisków

Za najczęstszą przyczynę powstawania bolesnych odcisków z korzeniem uznaje się częste i długotrwałe noszenie zbyt ciasnego, źle dopasowanego obuwia. Tego typu buty powodują permanentne uciskanie oraz tarcie fragmentu stopy, a w rezultacie – powstawanie odcisków.
Innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na powstawanie odcisków, są także:

  • nieprawidłowy chód,
  • intensywne uprawianie sportu,
  • otyłość.

Sposoby usuwania odcisków

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się odcisków. Możemy zdecydować się na nie szczególnie w przypadku, gdy odcisk jest jeszcze stosunkowo niewielki i słabo ukorzeniony. W takiej sytuacji możliwe jest zastosowanie specjalistycznych kremów zmiękczających oraz plastrów na odciski z podobnym preparatem.
Niestety bardzo często zdarza się, że osoby stosujące domowe metody pozbycia się odcisków popełniają podstawowe błędy, wskutek czego osiągają efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Podstawową nieprawidłowością jest nadmierne stosowanie specyfików oraz plastrów bez jakiejkolwiek konsultacji. Niedopasowane preparaty używane zbyt często, nie tylko nie pomogą w usunięciu odcisków, ale mogą także prowadzić do powstania uszkodzeń powierzchni skóry oraz jej maceracji.
Całkowicie niewskazane jest także samodzielne wycinanie odcisków, które może skutkować powstawaniem bolesnych ran, a nawet stanem zapalnym czy zakażeniem. Tego typu usuwanie odcisków na własną rękę może być nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne, dlatego też z uciążliwymi i bolesnymi odciskami stóp najlepiej zwrócić się do specjalisty.
Lekarz podolog skutecznie pomoże nam w usunięciu bolesnych odcisków, jak również zastosuje i zaleci odpowiednie kroki, mające na celu zapobiegnięcie nawracania dolegliwości. W profesjonalnym gabinecie podologicznym możliwe jest wykonanie różnego rodzaju specjalistycznych zabiegów usunięcia odcisków. Wybrana metoda najczęściej uzależniona jest od stadium dolegliwości oraz jej umiejscowienia.
Mniejsze, stosunkowo świeże odciski usuwa się najczęściej poprzez ich punktowe zmiękczenie i metodę dłutowania. W przypadku starszych, bardziej opornych zmian stosuje się także inne pomocne narzędzia, takie jak frezarki diamentowe, a nawet skalpel lub dłutko. Zdarza się także, że przypadku mocno ukorzenionych, twardych odcisków konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegów, aż do całkowitego pozbycia się problemu.
Niektóre gabinety podologiczne stosują także nowoczesną i nieinwazyjną metodą laserowego usuwania odcisków. Także i w tym wypadku konieczne jest powtórzenie kuracji w regularnych odstępach czasu.
Po skończonej kuracji warto zastosować się do zaleceń podologa; zwracać większa uwagę na odpowiednią pielęgnację stóp i stosować dopasowane wkładki ortopedyczne. Bardzo ważne jest również odpowiednie dobranie rozmiaru oraz modelu noszonego obuwia. Wybrane buty powinny być zakończone owalnie, aby nie powodować niepożądanych ucisków, a także wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniających stopom odpowiednią temperaturę oraz wentylację. Co więcej, warto także regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, wykonując zabiegi pielęgnacyjno-profilaktyczne.

 

opinie o Satin