Zaznacz stronę

Odciski potrafią wyraźnie zaznaczyć swoją obecność w ciągu dnia – zmiany te, mimo iż w początkowym etapie rozwoju nie są bolesne, z czasem zaczynają zwiększać swoje natężenie, co utrudnia wykonywanie aktywności. Dodatkowo odciski wyglądają nieestetycznie, a im są starsze, tym więcej trudności sprawia ich usunięcie – dlatego warto jak najszybciej udać się do gabinetu podologicznego, by usunąć nagniotki. Jak powstają odciski na stopie? Co na odciski na stopie sprawdzi się najlepiej? Jak wygląda leczenie u podologa?

Odciski na stopie – jak powstają? Dlaczego są tak częste?

Odciski to miejscowe zgrubienie naskórka. Skóra na stopach ma pewne specyficzne cechy, których brak w innych częściach ciała – przede wszystkim pozbawiona jest gruczołów łojowych, co sprawia, że wymaga dodatkowego nawilżenia z zewnątrz.

Z tego samego powodu, skóra stóp ma tendencję do silnego rogowacenia naskórka, co w dalszej konsekwencji prowadzi do tworzenia się odcisków, a niekiedy pękania skóry pięt.

Odciski tworzą się pod wpływem regularnego nacisku ze stałym obciążeniem, np. podczas wykonywania rutynowych ruchów w pracy, w trakcie aktywności fizycznej czy na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia – stąd tak duża powszechność odcisków.

Odciski na stopie – po czym je rozpoznać? Jak odróżnić je od innych zmian?

Odciski na stopie często są mylone z modzelami lub brodawkami wirusowymi (tzw. kurzajki), jednak zmiany te znacznie się od siebie różnią.

Cechy charakterystyczne odcisków to:

  • twardość nagniotków;
  • biały punkt w środku;
  • umiarkowane dolegliwości bólowe;
  • wraz z rozwojem schorzenia, odciski zaczynają niejako wbijać się w coraz głębsze struktury tkanki, mimo iż nie posiadają one swojej wewnętrznej struktury w naskó

Modzele

Podstawową różnicą między odciskami a modzelami jest fakt, iż modzele są miękkie i niemal bezbolesne; dodatkowo nie mają skłonności do wrastania w dalsze tkanki naskórka i mają żółtawą barwę. Przyczyny powstawania obu zmian są takie same – nadmierne obciążenia naskórka.

Kurzajki

Brodawka wirusowa, określana jako kurzajka, jest zupełnie inną dolegliwością – jest to narośl o podłożu wirusowym, a jej bezpośrednią przyczyną jest obecność w organizmie wirusa brodawczaka ludzkiego, najczęściej HPV–1 (choć mogą być to również inne odmiany).

Kurzajka posiada swoją wewnętrzną strukturę, jaką jest gęsta sieć naczyń krwionośnych, określana także jako korzeń – to właśnie on naciskając na nerwy, powoduje ból. Zmiana ta jest chropowata i ma barwę zbliżoną do koloru skóry.

Co na odciski na stopie?

Odciski na stopie mogą mieć tendencję do nawracania, szczególnie gdy przyczyną ich występowania są choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca) czy wady postawy bądź inne deformacje, wpływające na niewłaściwy rozkład nacisku na skórę stóp.

Dlatego najlepiej jest skonsultować się z odpowiednim specjalistą – podologiem, który na podstawie wywiadu, oględzin stóp, a także (w razie konieczności) dodatkowych badań, pomoże ustalić przyczynę odcisków.

Wkładki odciążające

Jeśli za ich obecność odpowiadają m.in. wady postawy czy deformacje stóp/ palców, specjalista zajmuje się wówczas dopasowaniem odpowiedniej wkładki odciążającej do butów; może zalecić również separatory czy specjalne nakładki żelowe.

Preparaty pielęgnacyjne

Twarda i sucha skóra stóp jest bardzo podatna na tworzenie się odcisków, dlatego w celach profilaktycznych należy pamiętać o jej prawidłowej pielęgnacji i regularnym nawilżaniu.

Podolog pomoże dopasować odpowiednie preparaty, w zależności od aktualnych potrzeb skóry i udzieli wskazówek co do domowej pielęgnacji.

Co na odciski na stopie u podologa?

W gabinecie podologicznym specjalista przeprowadza zabieg usuwania odcisków – zmianę najczęściej udaje się całkowicie usunąć podczas pierwszej wizyty. Jeśli jednak pacjent zgłasza się z bardzo zaawansowanymi odciskami, wówczas konieczne może być powtórzenie wizyty.

Podolog pomaga określić przyczynę oraz udzielić zaleceń co do jej wyeliminowania. Sam zabieg usuwania odcisków obejmuje m.in. pedicure leczniczy:

  1. Specjalista zmiękcza naskó
  2. Za pomocą frezarki i skalpela usuwa odcisk (w przypadku głębszych zmian korzysta z dłutka).
  3. Na zakończenie wygładza naskórek, zabezpiecza miejsce po odcisku oraz aplikuje preparaty nawilżające i odżywiające skórę.

Jak uniknąć odcisków w przyszłości?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia odcisków w przyszłości, należy przestrzegać zaleceń podologa oraz dbać o właściwą profilaktykę. Podstawą jest wygodne i dobrze dopasowane obuwie oraz właściwa i regularna pielęgnacja skóry stóp.

Dodatkowo warto zadbać o leczenie choroby podstawowej (np. cukrzyca) i w przypadku tendencji do odcisków pamiętać o wkładkach do obuwia oraz wizytach u podologa.

opinie o Satin