Zaznacz stronę

Odciski powstają pod wpływem długotrwałego nacisku wywieranego na stopy. Są to twarde zmiany powodujące dolegliwości bólowe, zwłaszcza w czasie chodzenia i wykonywania aktywności fizycznej. Dodatkowo wyglądają nieestetycznie, czym mogą powodować dyskomfort, np. latem. 

Jakie czynniki sprzyjają tworzeniu się odcisków? Co na odciski na stopach sprawdzi się najlepiej? Kiedy udać się do podologa? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. 

Odciski na stopach – czym są i jak powstają?

Stopy każdego dnia mają kontakt z twardą powierzchnią ziemi, dźwigają całe ciało i zapewniają odpowiednią amortyzację. Dodatkowo skóra na stopach jest znacznie grubsza niż w innych miejscach na ciele i pozbawiona gruczołów łojowych. 

To wszystko czyni ją bardzo podatną na tworzenie się różnych zmian. Brak gruczołów łojowych sprawia, że skóra jest sucha i ulega tzw. rogowaceniu. Proces ten sprzyja kształtowaniu się odcisków. 

Odciski określa się jako twarde i bolesne nagniotki. Mają one swój specyficzny wygląd (białe punkty w środku), a miejsce rozwoju odcisku jest wyraźnie grubsze i oddzielone od reszty skóry. Brak leczenia odcisków prowadzi nie tylko do nasilającego się bólu – zmiany z czasem mogą powodować rozwój stanu zapalnego. 

Odciski na stopach – które czynniki sprzyjają ich powstawaniu?

Odciski na stopach najczęściej powstają w wyniku noszenia źle dopasowanego obuwia. 

Jeśli podeszwa jest zbyt cienka, stopa niemal bezpośrednio uderza o podłoże, co wywiera większy nacisk na tkankę skórną i wywołuje u niej reakcję obronną, czyli zwiększenie grubości i rogowacenia naskórka. Drugą kwestią są zbyt ciasne buty – również powodują zwiększenie nacisku na stopę i odruch obronny. 

Odciski na stopach można często zaobserwować po długim noszeniu butów na obcasie. Sprawia to, że główny ciężar skierowany jest na pięty. Dlatego też często w tym miejscu obserwuje się odciski. Mogą się one pojawić również na palcach stóp, zwłaszcza gdy buty są zakończone w szpic. 

Inne czynniki sprzyjające tworzeniu się odcisków to: 

  • wady postawy, np. skolioza;
  • wady i deformacje stóp, np. płaskostopie, koślawy paluch;
  • aktywność fizyczna, zwłaszcza bieganie czy piesze wędrówki. Treningi na siłowni również mogą sprzyjać tworzeniu się odcisków, z tym że częściej występują one na dłoniach;
  • choroby, np. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca;
  • bardzo długie przebywanie w pozycji stojącej, np. w pracy;
  • otyłość i nadwaga – stopy muszą dźwigać bardzo duży ciężar, co prowadzi do ich przeciążenia.

Odciski powstają również pod wpływem rutynowego wykonywania jakiejś czynności ze stałym naciskiem. Zwykle dotyczy to sytuacji w pracy. 

Wizyta u podologa – co na odciski na stopach stosuje specjalista?

W przypadku odcisków jedynym sposobem na skuteczne usunięcie zmian jest wizyta u podologa. Przeprowadza on zabieg profesjonalnego usuwania odcisków, przy okazji wykonując pedicure leczniczy i sprawdzając kondycję stóp (np. pod kątem chorób). 

Podolog używa profesjonalnych preparatów o nieco większej zawartości np. mocznika. Zabieg rozpoczyna się od zmiękczenia skóry stóp i następnie usunięcia odcisku za pomocą frezarki lub tzw. metodą dłutowania. Na sam koniec podolog wmasowuje odpowiednie kremy lub aplikuje maskę na stopy – zapewnia to silne odżywienie, nawilżenie i regenerację skóry stóp. 

Dzięki takiej wizycie można bezboleśnie pozbyć się odcisków i przy okazji zadbać o ogólną kondycję skóry stóp. Podczas wizyty specjalista przekaże również wskazówki co do dalszej domowej pielęgnacji. 

Laserowe usuwanie odcisków – na czym polega?

Podolog może przeprowadzić również laserowe usuwanie odcisków. Zwykle wystarcza jednorazowy zabieg, jednak w przypadku bardziej zaawansowanych zmian konieczne może być jego powtórzenie. 

Usuwanie odcisków za pomocą lasera polega na odparowaniu zmiany. Wiązka promieni powoduje zmiękczenie naskórka i jego odparowanie, co umożliwia pozbycie się odcisku bez konieczności stosowania inwazyjnych metod. Zabieg umożliwia całkowite usunięcie odcisku, dodatkowo jest szybki i bezbolesny. 

Po zabiegu należy stosować się do dalszych zaleceń specjalisty i dbać o właściwą pielęgnację oraz higienę stóp na co dzień. 

Jak uniknąć odcisków na stopach?

W większości sytuacji odciskom na stopach można zapobiegać. Najważniejszą rolę odgrywa tu pielęgnacja skóry stóp oraz wygodne i dobrze dopasowane obuwie. Właściwe nawilżenie skóry i regularne złuszczanie martwego naskórka zapobiega rogowaceniu i tworzeniu się twardej warstwy. 

W kremach pielęgnacyjnych powinny się znaleźć takie składniki jak: 

  • mocznik, 
  • kwas mlekowy lub salicylowy, 
  • gliceryna,
  • kwas hialuronowy czy lanolina. 

Warto również wybierać kremy wzbogacone o witaminę A i E. Z kolei dobrze dopasowane obuwie pozwala uniknąć sytuacji nadmiernego lub nierównomiernego nacisku wywoływanego na stopę. Zadbane stopy to nie tylko przyjemny efekt wizualny, ale również kwestia zdrowotna. 

opinie o Satin