Zaznacz stronę

Choroby, zakażenia grzybicze i inne infekcje – to pierwsze skojarzenia, jakie się pojawiają, gdy mowa o przebarwieniach na płytce paznokciowej. Oto, na co jeszcze mogą wskazywać tego typu objawy wizualne.

Choroby ogólnoustrojowe wywołujące przebarwienia na płytce paznokcia

Czy wiesz, że stan paznokci jest wyznacznikiem ogólnego stanu zdrowia całego organizmu? Dlatego, gdy istnieje ryzyko, że zmiany koloru paznokcia nie wynikają z choroby dermatologicznej, konieczne jest skorzystanie z badań ogólnych. Wystarczy udać się do internisty i poprosić o skierowanie na badania krwi. Warto też omówić ze specjalistą ewentualnie towarzyszące objawy, które mogą być wskazówką, jaką chorobę diagnozować.

Konkretny kolor paznokcia może świadczyć o innej dolegliwości. Brązowe przebarwienia to bardzo często domena palaczy, ale również tych osób, które chorują na pierwotną niedoczynność kory nadnerczy, nazywaną inaczej chorobą Addisona.

Z kolei zielone paznokcie świadczą nierzadko o zakażeniu pałeczką ropy błękitnej. Tego typu infekcja może być czynnikiem wpływającym na śmiertelne powikłania. Nadmiar beta-karotenu w organizmie oraz żółtaczka mogą manifestować się w postaci żółtych paznokci. Antybiotyki i papierosy to kolejni winni żółtych przebarwień.

Reumatoidalne zapalenie stawów, marskość wątroby, łysienie plackowate i obturacyjna choroba płuc to z kolei niektóre przyczyny czerwonej płytki paznokciowej. Każda z tych chorób jest na tyle poważna, że zignorowanie jej prowadzi do poważnych skutków.

Niebieski kolor paznokci to objaw występujący m.in. w przypadku chorób płuc. Natomiast mleczny kolor paznokci to częsty znak niedoboru żelaza w organizmie.

W wyniku urazu mechanicznego mogą pojawić się drobne plamki na paznokciach. Czasem jednak świadczą one o chorobach tarczycy lub mogą być efektem erytrodemii, cukrzycy czy niedoborów witaminowych.

Przebarwienia płytki paznokciowej a problemy dermatologiczne

Czasem jednak kolor paznokci nie ma związku z chorobą ogólnoustrojową czy też chorobą konkretnego narządu. Świadczy jedynie o postępującej chorobie dermatologicznej lub urazie. Zatem o jakich problemach mogą informować nas czerwone, zielone, brązowe, białe, żółte zmiany na paznokciach? Oto krótki przegląd.

Czerwone paznokcie vs. onycholiza i krwiaki podpaznokciowe

Czerwone paznokcie mogą wywołać wiele obaw. Z reguły barwa w odcieniu czerwieni lub mocnego różu świadczy o rozpoczynającym się procesie odklejania płytki paznokciowej. Pod spodem widać naczynia krwionośne. Taki stan wymaga interwencji podologa, który opracuje płytkę i zapobiegnie dalszemu jej odklejaniu.

Ponadto czerwone plamy na paznokciach mogą mieć związek z krwiakami, które powstają np. w wyniku mocnego uderzenia czy nawet noszenia za ciasnych butów. Bardzo małe krwiaki z czasem powinny się wchłonąć, należy mieć jednak świadomość, że te większe powinny być opracowane przez specjalistę. Krwiaki prowadzą do odkształcania się płytki paznokcia, co wpływa na jego zdrowie. Podolog przewierci paznokieć i w ten sposób pozbędzie się krwi pod paznokciem.

W kwestii krwiaków należy też zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – otóż okazuje się, że krwiaka, który z reguły jest niegroźny, bardzo łatwo pomylić z czerniakiem. Wówczas zmiana ma znacznie ciemniejszą barwę. Jednak, aby mieć pewność, że czerwone plamy są bezpieczne, koniecznie udaj się do specjalisty. Jeżeli podolog dostrzeże niebezpieczeństwo związane z domniemanym krwiakiem, poleci Ci konsultację z dermatologiem lub innym lekarzem pod kątem dalszej diagnostyki.

Zielony kolor paznokci a infekcje

Zielony kolor płytki to często sygnał, że toczy się właśnie w obrębie paznokcia infekcja bakteryjna. Pamiętaj, że zielony kolor płytki paznokciowej to nie tylko problemy związane z zakażeniem pałeczką ropy błękitnej, ale też objaw związany z chorobami dermatologicznymi. Zielona płytka to często znak, że onycholiza paznokci postępuje.

Żółte paznokcie

Zaniedbania higieniczne często prowadzą do żółtej płytki paznokciowej. Żółta barwa paznokcia to też konsekwencja przyjmowania leków. Nierzadko jednak ten kolor świadczy o infekcji grzybiczej. Czasem też, gdy żółtej barwie towarzyszy charakterystyczna plama olejna, to sygnał wskazujący na łuszczycę paznokci. Wszystkie tu wymienione choroby wymagają leczenia.

Ponadto jeśli podejrzewasz u siebie grzybicę, nie lecz jej na własną rękę preparatami dostępnymi w aptece, ponieważ choroba ta może do złudzenia przypominać łuszczycę paznokci. Tym samym, aby mieć pewność, co Ci jest i czy to np. grzybica, niezbędne są badania. Badania PCR pozwolą już w kilka dni wykluczyć zakażenie na tle grzybiczym.

Zmieniony kolor paznokci – jak działać?

Przede wszystkim weź stan swoich paznokci w swoje ręce i koniecznie udaj się do podologa. Specjalista oceni ich kondycję i jeżeli uzna, że konieczne są dalsze badania, poleci Ci byś skorzystał z pomocy lekarza. Często jednak wizyta w gabinecie podologicznym jest wystarczająca, by ograniczyć i wyeliminować zmiany na płytce paznokciowej.

Podolog może zaproponować Ci pedicure leczniczy, a także wiele innych zabiegów, które wesprą powrót paznokci do zdrowia.

opinie o Satin