Zaznacz stronę

Paznokcie u stóp wymagają odpowiedniej troski również na etapie ich skracania. Niewłaściwa technika może doprowadzić do pojawienia się wielu problemów, np. wrastania paznokci. Dlatego warto wiedzieć, jakie są właściwe sposoby obcinania paznokci.

Jak często skracać paznokcie?

Każdy z nas jest inny, dlatego też częstotliwość skracania paznokci uzależniona jest od indywidualnych potrzeb. Niektórzy muszą skracać swoje paznokcie znacznie częściej niż inni, np. kilka razy w tygodniu. Natomiast u pozostałych proces wzrostu paznokcia jest na tyle wolny, że wystarczy, że skrócą swoje paznokcie np. raz na dwa tygodnie. Innymi słowy, paznokcie powinny być skracane wówczas, gdy osiągną długość kilku milimetrów i zaczną przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Teraz przyjrzyjmy się temu, czym kierować się podczas obcinania paznokci u stóp. Oto kilka najważniejszych zasad.

Korzystaj z właściwego narzędzia do obcinania paznokci

Skracanie paznokci powinno odbywać się z użyciem pilnika lub obcinaczek do paznokci. Należy zrezygnować z nożyczek przeznaczonych do cięcia papieru, ponieważ korzystając z nich, możesz uszkodzić sobie paznokcie.

Pamiętaj, by mieć własne narzędzia do skracania paznokci. Nie pożyczaj ich nikomu z uwagi na to, że w ten sposób łatwo można przenieść różnego rodzaju grzyby czy wirusy i np. doprowadzić do infekcji grzybiczej paznokci lub do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.

Jeżeli borykasz się z infekcją grzybiczą paznokci, stosuj jednorazowe pilniki do skracania. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie ze wsparcia podologa, który z wykorzystaniem sterylnych narzędzi higienicznymi metodami skróci i oczyści zainfekowaną płytkę paznokciową.

Pamiętaj o skracaniu na prosto

Gdy paznokcie nie są zbyt długie, zamiast sięgać po obcinaczki, można skrócić je poprzez delikatne opiłowanie na prosto. Pamiętaj, by nie skracać ich poprzez obcięcie boków, na tzw. półokrąg, ale na wprost. Paznokcie nie powinny być również obcinane zbyt głęboko.

Przestrzeganie obu zasad zmniejsza ryzyko wystąpienia problemu wrastających paznokci, które z czasem mogą doprowadzić do dolegliwości bólowych i stanów zapalnych. Wrastające paznokcie wymagają leczenia u podologa, np. z wykorzystaniem kostki Arkady albo klamry ortonyksyjnej.

Ścinanie paznokci powinno odbywać się wzdłuż naturalnego brzegu paznokcia, równolegle do jego łożyska. Pamiętaj, że ponowny wzrost paznokcia następuje zgodnie z wcześniejszym torem skrócenia, dlatego obcinając paznokcie, jednocześnie możesz nadać im właściwy kształt.

Zbyt twarde paznokcie – co dalej?

Zazwyczaj obcinanie paznokci nie powinno stanowić problemu. Jednak czasem płytka paznokciowa jest zbyt twarda, by samodzielnie ją skrócić. W przebiegu wielu dolegliwości, np. w przypadku skręcających się paznokci, próby obcięcia paznokcia mogą wiązać się z dużymi dolegliwościami bólowymi. W takich sytuacjach bardzo istotne jest zadbanie o to, by skonsultować się z podologiem. Taki specjalista wykorzysta odpowiednie narzędzia, np. specjalistyczne obcinaczki, aby w bezpieczny i skuteczny sposób skrócić nawet najbardziej problematyczne paznokcie. Oprócz ich skrócenia zaproponuje również metody, dzięki którym paznokcie powrócą do zdrowia. Dlatego zamiast działać na własną rękę i np. stosować namaczanie stóp w celu zmiękczenia paznokci, lepiej obcinanie paznokci zlecić specjaliście, który wykona to delikatnie i z zachowaniem najwyższych standardów higieny.

Obcinanie paznokci – na co zwracać uwagę?

Skracanie paznokci to również dobry moment na to, by ocenić stan swojej płytki paznokciowej. Wówczas na bieżąco będziesz w stanie weryfikować, czy z Twoimi paznokciami wszystko jest w porządku. Konsultacji podologicznej wymagają nie tylko zniekształcone czy wrastające paznokcie, ale również te o zmienionym zabarwieniu, dużej kruchości czy z odklejającą się macierzą. Wszystkie te objawy mogą wskazywać, że z paznokciami dzieje się coś niedobrego. Zmiany koloru i struktury paznokcia mogą świadczyć chociażby o rozwoju grzybicy. Leczenie tej choroby wymaga konsultacji ze specjalistą.

Paznokcie odzwierciedlają stan zdrowia

Ponadto stan paznokci może odzwierciedlać kondycję organizmu i świadczyć np. o brakach witaminowych i mineralnych. Dlatego gdy zauważysz, że paznokcie są słabe, warto sprawdzić stan pierwiastków w organizmie. Warto na ten temat porozmawiać ze specjalistą, np. lekarzem, który zaleci stosowne badania związane z poziomem cynku, krzemu czy wapnia. Chcąc dbać o kondycję paznokci, warto wprowadzić odpowiednią dietę, a także stosować kremy i preparaty zawierające wartościowe pierwiastki, np. wapń.

W razie wątpliwości związanych z tym, jak bezpiecznie obcinać paznokcie, pierwszym miejscem, do którego warto się udać, jest gabinet podologiczny. Specjalista podpowie Ci, co możesz zrobić, by skracanie paznokci następowało zawsze w sposób higieniczny i w pełni bezpieczny.

Rezygnacja ze skracania paznokci może sprawić, że paznokcie u stóp zaczną się łamać w wyniku ruchu czy aktywności fizycznej, a nawet utrudnić poruszanie.

opinie o Satin