Zaznacz stronę

Z chirurgii podologicznej korzysta się w różnych przypadkach, zwłaszcza wtedy, gdy zachowawcze metody nie przynoszą rezultatu. Znane formy to m.in. plastyka wałów paznokciowych, usuwanie zmian skórnych czy też zabiegi chirurgiczne płytki paznokciowej. Dowiedz się, kiedy należy sięgnąć po te formy leczenia.

Plastyka wałów paznokciowych – kiedy należy ją wybrać?

W przypadku każdego zabiegu istnieją inne wskazania do jego przeprowadzenia. Kto powinien sięgnąć po plastykę wałów paznokciowych? Na tego rodzaju zabieg powinny zdecydować się osoby, u których problem wrastania paznokci nie wynika z dolegliwości wywołanych samą płytką, ale nadmiarem skóry wokół paznokcia. Wycięcie nadmiarowej ilości tkanek podskórnych powoduje, że płytka paznokciowa zostaje uwolniona. Tym samym przestaje być blokowany jej prawidłowy wzrost i nie występują już objawy związane z wrastaniem paznokci.

Wśród wskazań do tego rodzaju zabiegu wymienia się chociażby nawracające wrastanie paznokci, stany zapalne w okolicy wałów paznokciowych, a także towarzyszące im dolegliwości bólowe. Taki zabieg związany jest z założeniem szwów i opatrunku. Dwa dni później następuje wizyta kontrolna. Po takiej konsultacji zmieniany jest opatrunek, a także udzielone są wskazówki związane z samodzielnym jego wykonaniem. Po około dwóch tygodniach ściągane są szwy. Po plastyce wałów paznokciowych niezbędne jest dbanie o profilaktykę podologiczną pod okiem specjalisty.

Zabiegi na płytce paznokciowej

Innym rodzajem zabiegów chirurgicznych są te związane z płytką paznokciową. Zabiegi chirurgiczne w obrębie płytki paznokciowej są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W ramach takich zabiegów przeprowadza się na przykład zmiany szerokości paznokcia, usuwanie osteofitów, czyli tak zwanych narośli kostnych z dalszych części paliczka.

Popularnym zabiegiem jest także usuwanie bliznowacenia z macierzy i łożyska oraz usuwanie zmian kostnych pourazowych, które uniemożliwiają prawidłowy wzrost płytki paznokciowej.

Zmiana szerokości paznokcia

Zabieg chirurgiczny wskazany jest w przypadku wrastania paznokcia w problematycznym obszarze. W trakcie zabiegu chirurg usuwa płytkę paznokciową oraz całość tkanek paznokcie odtwórczych.

Pozbywanie się osteofitów

Ten zabieg zalecany jest osobom, u których regularny nacisk lub uraz mechaniczny paznokcia w niekorzystny sposób aktywuje komórki kościotwórcze. Może mieć to negatywny wpływ na kształt palca, łożyska, a także płytki paznokciowej. Po usunięciu zmian kostnych dochodzi do prawidłowego wzrostu paznokcia po urazach.

Zmiany skórne kwalifikujące się do zabiegu

Wskazaniem do zabiegu chirurgicznego jest także pojawienie się zmian skórnych, które mogą nosić znamiona nowotworów, a także brodawek wirusowych oraz uciążliwych powracających odcisków.

Brak efektów przy leczeniu innymi metodami

Przy kwalifikowaniu konkretnej osoby do zabiegu chirurgicznego brane pod uwagę są także niedostateczne efekty związane ze stosowaniem innych metod leczenia. Jeżeli np. klamerki na paznokcie nie przyniosły zadawalających rezultatów, a problem wciąż powraca, zabieg chirurgiczny może być rozwiązaniem, które przyniesie upragnioną ulgę.

Nawracające stany zapalne, towarzyszący im ból czy dyskomfort uniemożliwiający poruszanie się po wyczerpaniu innych możliwości terapeutycznych to wskazania do podjęcia się leczenia chirurgicznego. Taka forma terapii to często jedyny sposób, by pozbyć się problemów ze stopami.

Decyzja kompetentnych specjalistów

Nie wiesz, czy konkretny zabieg sprawdzi się u Ciebie? Pamiętaj, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i to od konkretnej diagnozy zależy, czy powinieneś być mu poddany. To, co np. sprawdziło się u Twojego przyjaciela, może nie znaleźć zastosowania u Ciebie. Dlatego ostatnie słowo zawsze należy do specjalisty, który potrafi ocenić, czego potrzeba konkretnej osobie – zabiegu chirurgicznego czy może mniej inwazyjnej formy terapii.

Tak naprawdę wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego jest takie zalecenie lekarza chirurga i podologa. Sam, gdy zauważasz u siebie konkretny problem, możesz zapytać, czy potrzebujesz takiej formy leczenia, jednak to specjalista podejmuje ostateczną decyzję.

Czym kierować się podczas wyboru gabinetu do zabiegu?

Wybierając gabinet podologiczny do usunięcia odcisków, zwróć uwagę, czy pracuje tam podolog i chirurg. Tylko dzięki współpracy z lekarzem możesz skutecznie pozbyć się takich zmian. Pamiętaj także o wizytach kontrolnych i zmianach opatrunków.

Chirurgia podologiczna jest dziedziną, która pomaga w usunięciu zaawansowanych problemów w obrębie palców stóp.

Zanim dojdzie do zabiegu

Każdy zabieg z zakresu chirurgii podologicznej jest zawsze poprzedzony konsultacją. Od takiej zasady nie występują wyjątki. W trakcie konsultacji specjalista przekazuje szczegółowe zalecenia związane z tym, jak przygotować się do zabiegu oraz jak ona będzie wyglądać. Zabieg przeprowadza doświadczony chirurg w asyście podologa. Zabiegi wykonywane są w sposób maksymalnie oszczędzający skórę i paznokieć. Specjalista usuwa tylko konieczną ilość tkanki.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin