Gabinety podologiczne to miejsce, które specjalizuje się w leczeniu problemów ze stopami – w tym także rekonstrukcję paznokcia. Jak dokładnie wygląda taki zabieg i jakie istnieją możliwości? Jak możemy dbać o to, by ustrzec się konieczności rekonstrukcji paznokcia?
Sposoby na odbudowę paznokcia
Rekonstrukcja paznokcia polega na odbudowaniu płytki za pomocą różnych technik – użyciu masy żelowej, akrylowej lub silikonowej, folii, jedwabiu i innych materiałów – w zależności od potrzeby. W przypadku różnych urazów można uzupełnić brakującą część paznokcia lub nawet wstawić całą protezę. Pewne jest, że nawet bardzo zniszczone lub uszkodzone paznokcie znowu mogą wyglądać pięknie. Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia – podolog wybiera wtedy odpowiednią metodę do wykonania zabiegu. Na rynku dostępnych jest kilka technik rekonstrukcji paznokcia – Nagelmasse peclavus, żele światłoutwardzalne Ruck, technika Greppmayr czy Eckle (pełna proteza). Techniki rekonstrukcyjne są przydatne także w przypadku wrastających i odkształconych paznokci, z objawami grzybicy, ubytkami, czy łamliwymi paznokciami, z uszkodzoną płytką. Urazów paznokci u stóp nie wolno lekceważyć – uszkodzone lub zbyt krótkie paznokcie podrażnione w skarpetkach lub butach mogą doprowadzić do stanów zapalnych lub obrzęków palca. Zanim zostaniemy poddani zabiegowi rekonstrukcji należy wykluczyć obecność grzybicy w paznokciu. Rekonstrukcje paznokcia przeprowadzić można w gabinetach podologicznych Satin – prekursora w nowej estetycznej i bezpiecznej rekonstrukcji.
Zabiegi rekonstrukcji i wstawianie protez
Masa żelowa ma duże zastosowanie w podologii – dzięki elastyczności materiału zrekonstruowany paznokieć jest trwalszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, chociażby te wynikające z chodzenia czy pracy mięśni palców stóp. Właśnie dzięki tej cesze zdecydowanie bardziej poleca się masy żelowe od akrylowych. Za pomocą masy żelowej możemy zrekonstruować paznokieć przy ⅓ jego długości. Podolodzy stosują także specjalne lakiery, bardzo przydatne przy zabiegach rekonstrukcji; efektywnie wygładzają one płytkę paznokcia, chronią i wzmacniają. Jeżeli chodzi o wstawienie protezy, czyli o całkowite zastąpienie brakującej części paznokcia stosuje się techniki polegające na stworzeniu odlewu palca z resztą paznokcia, wykonuje się wycisk ze specjalnej folii i obrabia frezami i przykleja się elastyczną masę akrylową. Metoda wymaga dużej dokładności i precyzji, ale odpowiednio wykonana – daje doskonały efekt nowego paznokcia.
Odpowiednia profilaktyka
Możemy uniknąć ubytków paznokci, dbając o nie odpowiednio wcześniej. Ważny jest dobór obuwia – należy ochraniać palce stóp przed nadmiernym uciskiem. Przy zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów stanu zapalnego paznokcia lub powstawania krwiaka od razu skontaktuj się z podologiem. W celu ochrony przed uciskiem brakującego paznokcia warto zakładać pierścienie ochronne z miękkim silikonem. W przypadku różnych urazów o zróżnicowanym natężeniu zawsze należy porozmawiać z podologiem o możliwości rekonstrukcji – lekarz oceni sytuację i zdecyduje jakie działanie będzie najlepsze. Dzięki nowoczesnym technikom sprawna odbudowa jest w zasięgu ręki, nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach.