Zaznacz stronę

Każdy kto chociaż raz założył niewygodne buty wie czym są odciski na stopach. To małe zgrubienia obumarłej skóry, które pojawiają się przez ciągły nacisk lub otarcia danego miejsca. Jest to swoista reakcja obronna organizmu, który próbuje odseparować się od źródła niebezpieczeństwa (w tym przypadku nacisku). Nikt nie będzie się sprzeczał z faktem, że są to bardzo nieprzyjemne i uciążliwe zmiany skórne, gdy towarzyszy im ból, pieczenie i ogólny dyskomfort przy chodzeniu.

Odciski, modzele i nagniotki. Co jest czym?

W zależności od tego w jakim miejscu powstają odciski, możemy je podzielić na trzy grupy:

  • Odciski zwykłe

Zwykle są nieduże i okrągłe. Powstają w przodostopiu (okolice stawów środstopno-paliczkowych), grzbietowej stronie palców (okolice stawów paliczkowych, zazwyczaj na małym palcu), między palcami stóp oraz sporadycznie w okolicy pięt.

  • Modzele

Zwane też “odciskami miękkimi”. To duże zmiany odciskowe, zwykle przybierają szary lub żółty kolor, podczas gdy otaczająca je skóra jest zaczerwieniona. Jeśli chodzi o stopy zwykle pojawiają się na pięcie i pod dużym palcem stopy, jednak występują również na dłoniach a także kolanach i łokciach. Najczęściej powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia.

  • Nagniotki

Małe i twarde odciski tworzące się w okolicach palców u stóp. Powstają wskutek noszenia zbyt ciasnego albo źle dopasowanego obuwia. Mają przeważnie kształt stożka skierowanego ostrym czubkiem do wnętrza skóry. Kiedy uciska zakończenia nerwowe – odczuwamy nagły i przejmujący ból.

Jak zapobiegać i leczyć odciski na stopach?

Ponieważ odciski na stopach powstają w momencie tarcia i nacisku najważniejszą rzeczą w profilaktyce jest kupowanie odpowiednio dopasowanego obuwia, a także unikanie ciasnych skarpetek czy rajstop. Duże znaczenie masz też odpowiednia pielęgnacja skóry, jej nawilżanie i złuszczanie zrogowaciałego naskórka.
Jeśli jednak odcisk mimo wszystko się pojawi pozostaje nam kilka możliwości:

  • Odpowiednie kremy

Stosowanie kremów bogatych w masło kakaowe, krem z witaminą A, lanoliną i mocznik zmiękczą skórę, w niektórych przypadkach na tyle, że odciski przestaną być bolesne.

  • Plasterek na odcisk

Na rynku znaleźć możemy dwa podstawowe typy plastrów na odciski do stóp: lecznicze oraz ochronne. Te pierwsze wzbogacone są substancją leczniczą, drugie natomiast zapewniają miękki opatrunek.

  • Namaczanie

Kąpiel stóp w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 15 min zmiękczy skórę i pozwoli na starcie części naskórka nagromadzonego na odciskach za pomocą pumeksu.

  • Kwas salicylowy

Plastry i płyny z tym składnikiem można kupić w aptekach. Przeznaczony jest głównie do starych odcisków.

  • Poduszeczki

To produkt, który ma dbać o naszą wygodę. Okrągłe lub podkówkowe poduszeczki z otworem, który możemy dostosować do wielkości naszego odcisku, mają na celu zmniejszyć odczuwany przez nas ból.

  • Zabieg

Czasami, zwłaszcza w przypadku odcisków długo hodowanych dochodzi do sytuacji w której, żaden z dostępnych sposobów nie działa, wtedy z pomocą mogą przyjść profesjonaliści z centrum podologii. W naszym gabinecie zabieg usunięcia odcisków, jest szybki, praktycznie bezbolesny i zapewnia widoczną poprawę już po pierwszej wizycie.

Czasami zdarza się, że winę za powracające odciski ponoszą zmiany chorobowe czy też nieprawidłowości w budowie stopy (krzywe palce, słabe ukrwienie stóp) dlatego niezbędna jest konsultacja ze specjalistą i prawidłowa diagnoza.

Zapraszamy!

Izabela Jaszczur-Janus

opinie o Satin