Modzele to rodzaj nagniotków tworzących się najczęściej na podeszwach stóp. Są miękkie i z reguły nie powodują dolegliwości bólowych podczas poruszania się. Wpływają jednak na efekt kosmetyczny i mogą powodować lekki dyskomfort, np. w bardziej dopasowanym obuwiu.
Jakie są przyczyny powstawania modzeli? Jak odróżnić je od odcisków? W jaki sposób leczyć?
Modzele – czym są?
Niewielkie, miękkie zmiany, tworzące się głównie na podeszwach stóp, to właśnie modzele. Są miejscowym zrogowaceniem powstającym najczęściej na skutek nacisku wywieranego na stopy.
W momencie nadmiernego obciążenia tkanka skórna zwiększa swoją grubość i twardość, zapewniając sobie w ten sposób amortyzację. Tak powstają miejscowe zrogowacenia, określane jako modzele.
Modzele – jak wyglądają? Co pozwala odróżnić je od odcisków?
Modzele i odciski to dwa rodzaje nagniotków, które bardzo często są ze sobą mylone. Niekiedy nawet zwrotów tych używa się zamiennie. Pomiędzy obiema naroślami jednak istnieją pewne różnice.
- Przede wszystkim modzele są miękkie, bezbolesne i ograniczają się wyłącznie do warstwy wierzchniej naskórka.
- Z kolei odcisk jest zmianą nieco twardszą i szorstką, może również powodować dolegliwości bólowe lub znacznie przeszkadzać w ciągu dnia.
Nieleczone odciski, wraz ze swoim rozwojem, zaczynają „wbijać” się w głębsze warstwy naskórka, co sprawia, że są późniejsze trudniejsze w usunięciu oraz sprawiają większy ból na co dzień. Przyczyny występowania obu rodzajów nagniotków są takie same.
Modzele a kurzajki – jaka jest różnica?
Modzele mogą być również mylone z tzw. kurzajkami. Są to brodawki wirusowe powstające w wyniku zarażenia się wirusem HPV.
Różnice między modzelami a kurzajkami są ogromne – przede wszystkim brodawka posiada wewnętrzny korzeń (gęsta sieć naczyń krwionośnych), ulokowany w wewnętrznych strukturach naskórka. Dodatkowo jest to szorstka, chropowata i bolesna zmiana. Modzele są miękkie oraz właściwie bezbolesne, w dodatku nie posiadają żadnych wewnętrznych struktur.
Co sprzyja powstawaniu modzeli? Przyczyny
Na występowanie modzeli wpływają przede wszystkim 2 czynniki:
- zaniedbanie pielęgnacji skóry stóp,
- noszenie źle dopasowanego (przede wszystkim ciasnego) obuwia.
Skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, przez co wymaga dodatkowego nawilżenia i natłuszczenia z zewnątrz. Jeśli tego nie dostaje, zaczyna wówczas silnie rogowaceń, co sprzyja różnym nagniotkom. W ramach pielęgnacji istotne znaczenie ma również regularne usuwanie zmarłego naskórka.
Z kolei ciasne obuwie powoduje „ściśnięcie” naskórka oraz zwiększony nacisk na tkankę. Wymusza to odruch obronny w postaci zwiększenia twardości i grubości skóry, co również nasila skłonność do miejscowych zrogowaceń, np. modzeli.
Inne czynniki sprzyjające powstawaniu modzeli to:
- wady postawy, np. skolioza;
- deformacje w obrębie stóp, np. płaskostopie, koślawy paluch;
- zaburzenia krążenia;
- niedoczynność tarczycy;
- reumatoidalne zapalenie stawów (wpływa na deformację stawów);
- noszenie szpilek i butów na obcasie;
- zaburzenia w prawidłowym chodzie;
- zbyt cienka podeszwa w butach;
- regularna aktywność fizyczna (powstaje nacisk).
Powstawaniu odcisków sprzyja również otyłość czy nadwaga. Duża masa ciała powoduje przeciążenie stóp i przyczynia się do nieprawidłowego rozkładu ciężaru.
Modzele a cukrzyca
Modzele bardzo często występują również u diabetyków, którzy mierzą się z syndromem tzw. stopy cukrzycowej.
Jest to powikłanie wiążące się ze znacznym pogorszeniem stanu stóp – pojawiają się rany, nagniotki, infekcje, owrzodzenia czy inne zmiany, których chorzy często nie są świadomi (zmniejsza się odczuwanie bólu). Zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić nawet do amputacji nogi.
Modzele – jak je leczyć?
Modzele można leczyć na kilka sposób. Początkowo można skorzystać z gotowych preparatów, takich jak:
- maści,
- kremy.
Preparaty te zawierają substancje o działaniu zmiękczającym, złuszczającym i prowadzącym do rozpadu naskórka. Najczęściej bazują na kwasie salicylowym lub mlekowym. Maści stosuje się punktowo.
Leczenie modzeli może odbywać się również u podologa, do którego zawsze warto się udać, gdy zmiany nie goją się mimo samodzielnie podejmowanych prób. Podolog przeprowadzi wywiad, dokona oględzin stóp i wykona profesjonalny pedicure. Udzieli również wskazówek co do dalszej profilaktyki przeciwko modzelom.
Jak uniknąć modzeli?
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się modzeli, należy przede wszystkim dbać o właściwą pielęgnację skóry stóp.
Podstawą jest stosowanie codziennie kremu nawilżającego lub zmiękczającego naskórek, np. z mocznikiem. 2 razy w tygodniu warto usunąć zrogowaciały naskórek – najlepiej przy pomocy frezarki lub tarki. Klasyczne pumeksy są zbyt twarde i mogą wpłynąć na odwrotny efekt.
Warto pamiętać także o odpowiednim obuwiu oraz w przypadku chorób, np. cukrzycy – regularnie konsultować się z podologiem.