Wiele osób skarży się na częste uczucie zimnych stóp. Mogą być one objawem chwilowego wychłodzenia organizmu u każdego z nas lub świadczyć o poważniejszej chorobie i problemach z układem krążenia. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu, a także jak sobie z nim radzić.
Najczęstsze przyczyny zimnych stóp
Zimne stopy towarzyszą nam najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybciej dochodzi do wychłodzenia organizmu. U niektórych osób są jednak niemal stałą dolegliwością, co powinno być sygnałem do niepokoju i podjęcia decyzji o wizycie u lekarza. Na szczęście nie zawsze muszą świadczyć o poważniejszej chorobie. Bardzo często problem ten mają osoby wysokie o szczupłej budowie ciała lub osoby nerwowe. Wówczas syndrom zimnych stóp nie jest groźny dla zdrowia i nie wymaga leczenia.
Choroby, którym towarzyszą zimne stopy:
- problemy z układem krążenia,
- miażdżyca,
- nadciśnienie,
- niewydolność serca,
- choroby autoagresywne,
- cukrzyca,
- niedokrwistość,
- choroba Buerger’a, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń,
- objaw Raynauda,
- zaburzenia hormonalne.
Jeśli zimne stopy towarzyszą nam na bardzo często, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu rozpoznania przyczyny i podjęcia odpowiedniego leczenia. Gdy uczucie zimnych stóp nie ma podłoża chorobowego, należy jedynie zapewnić im odpowiednią pielęgnację i dbać o ich dobrą kondycję.
Sposoby na zimne stopy – jak szybko je rozgrzać?
Jeśli nasze stopy szybko marzną, zawsze przed wyjściem na powietrze należy odpowiednio je zabezpieczyć. Ciepłe bawełniane skarpetki i wygodne buty (najlepiej z naturalnej skóry) są podstawą. Zimą niezbędne będzie ocieplane obuwie na grubej podeszwie. Solidna izolacja ochroni nasze stopy przed zimnem.
- Dobrym sposobem na zimne stopy jest także zastosowanie specjalnego żelu lub kremu rozgrzewającego.
- Osoby palące papierosy powinny rzucić nałóg.
- Niezwykle istotne jest także ograniczenie poziomu stresu.
- Unikajmy chodzenia boso po zimnej podłodze.
- W sklepach możemy kupić specjalne ogrzewacze na stopy.
- W aptekach można kupić tabletki na zimne stopy i dłonie. Ich składniki, np. diosmina korzystnie wpływają na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
- Warto zacząć stosować tzw. dietę rozgrzewającą, bogatą w warzywa, owoce i ostre przyprawy, np. imbir, cynamon, ostre papryczki.
- Dobrym rozwiązaniem są także rozgrzewające kąpiele stóp z dodatkiem soli kosmetycznych. Nie powinny jednak trwać dłużej niż 15-20 minut.
- Przydatne są również masaże stóp przy pomocy rozgrzewających olejków.
- Pobudzić krążenie i naturalnie się rozgrzać możemy także wykonując codziennie proste ćwiczenia fizyczne.
Podolog rozgrzeje Twoje stopy!
Podolog to specjalista od schorzeń stóp. W naszym gabinecie podologicznym można wykonać także profesjonalne zabiegi, które pobudzą krążenie w stopach. Najczęściej są to rozgrzewające i pielęgnacyjne kąpiele, peelingi oraz masaże stóp. Pobudzenie krążenia krwi w stopach skutecznie niweluje uczucie zimna, wygładza naskórek, a także nawilża skórę. Jeśli będziemy dbać o nasze stopy i przestrzegać kilku podstawowych zasad, problem zimnych stóp przestanie być dla nas uciążliwy.