Zaznacz stronę

Uszkodzona płytka paznokcia to częsty defekt kosmetyczny. Jego przyczyną może być schorzenie, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Każdemu zdarzyło się ścisnąć palec drzwiczkami od kuchennej szafki bądź upuścić coś ciężkiego na stopy. Efekt jest widoczny i bolesny. Paznokieć robi się czarny i odpada, a nasza stopa wygląda nieatrakcyjnie. Podczas konsultacji ze specjalistą pierwsza rekomendacja uwzględnia usunięcie paznokcia. Zamiast usuwać płytkę paznokciową można ją zrekonstruować. Podolodzy wiedzą, jak poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi przypadkami.

Uszkodzenia i deformacje płytki paznokcia

Zadbane i udekorowane paznokcie to atrybut pań. Jednak zarówno kobiety jak i mężczyźni narażeni są na działanie czynników, które niekorzystnie wpływają na płytkę paznokcia. Dla naszych paznokci szkodliwe są: niewłaściwa, uboga w witaminy dieta, zaburzenia metabolizmu, choroby organów wewnętrznych, wilgoć, temperatura i stosowanie preparatów chemicznych. Nie bez znaczenia są również urazy mechaniczne, które powodują czernienie paznokci i ich odpadanie. Zaburzenia, które najczęściej dotyczą paznokci to:

  • bielactwo prążkowane (białe, poprzeczne przebarwienia),
  • bruzdy poprzeczne (zagłębienia w płytce, spowodowane uszkodzeniem korzenia lub macierzy paznokcia),
  • ubytki kropkowate,
  • zgrubienia na poszczególnych paznokciach pojawiające się w wyniku odmrożenia, ucisków i urazów macierzy,
  • palce dobosza (czyli uwypuklenia paznokci),
  • dysplazja paznokci (nieprawidłowa budowa paznokcia),
  • paznokcie łyżeczkowate (płytki wpuklające się w środkowej części),
  • łamliwość i kruchość (spowodowana niedoborami magnezu i krzemu),
  • zaburzenia w wytwarzaniu płytki paznokciowej (niedobory cynku),
  • zwyrodnienie płytki,
  • dystrofia płytki (skutek chorób odpowiadających za niedokrwienie kończyn),
  • onycholiza (ubytek części płytki paznokcia),
  • oddzielenie płytki paznokcia od łożyska,
  • przerost płytki paznokciowej,
  • rogowacenie podpaznokciowe.

Rekonstrukcję paznokci wykonuje się w przypadku zainfekowania płytki grzybami, wrastania się paznokci w skórę lub po odklejeniu się paznokcia od macierzy wskutek urazu mechanicznego.

Wizyta u podologa?

Jeśli unikamy wizyty u specjalisty od stóp, to najwyraźniej kryje się za tym wstyd, lęk przed oceną lub obawa przed koniecznością usunięcia całej płytki paznokciowej. W gabinetach podologicznych coraz częściej jednak stosuje się nieinwazyjne metody leczenia uszkodzonych płytek paznokciowych. Warto zgłosić się na konsultację, aby przed wykonaniem zabiegu bądź samodzielną interwencją wiedzieć, z czym przyszło nam walczyć. Jeśli na naszej płytce zamieszkały dermatofity lub grzyby innego rodzaju, paznokieć najpierw zostanie dokładnie oczyszczony, a po kuracji z użyciem odpowiednich preparatów można przystąpić do rekonstrukcji płytki paznokcia.

Na czym polega rekonstrukcja paznokci metodą Arkady?

Metoda Arkady to innowacyjny sposób leczenia uszkodzonych paznokci wykorzystujący urządzenie nazywane Kostką Arkady. Dzięki Kostce możliwe jest odtworzenie płytki paznokcia, co odbywa się bezboleśnie i szybko. Nieinwazyjny, trwający od 30 do 40 minut zabieg rekonstrukcji paznokcia wykonywany jest przez specjalistów w klinikach podologicznych, m.in. w Gabinecie Podologicznym Satin w Warszawie. Procedura wygląda w ten sposób, że pacjent umieszcza chory palec wewnątrz przyrządu, którego najważniejszym elementem są łopatki. Ich celem jest unieruchomienie palca i nadbudowywanie szkieletu paznokcia masą akrylową. Dzięki rekonstrukcji paznokcia metodą Arkady będziemy mogli cieszyć się estetycznie i zdrowo wyglądającymi paznokciami u stóp. Rekonstrukcja paznokci to doskonała alternatywa dla chirurgicznego usuwania zniszczonej płytki.

Uszkodzone paznokcie odrastają nawet rok, dlatego podczas wizyty u podologa można uzyskać preparaty przyspieszające ten proces oraz chroniące łożysko i płytkę przed zakażeniem. Więcej informacji na temat rekonstrukcji paznokci znajduje się pod adresem: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/rekonstrukcja-paznokcia/.

Katarzyna Menkała

opinie o Satin