Potliwość ciała to naturalna reakcja organizmu na wysoką temperaturę otoczenia. Nadmierna potliwość to stan chorobowy, który należy leczyć. Silne pocenie się stóp może być uwarunkowane genetycznie, nierzadko jest to efekt problemów emocjonalnych, niewłaściwej diety bądź stresu. Dolegliwości związane z potliwością stóp stwarzają duży dyskomfort dla ich posiadacza. Stale wilgotne stopy i nieprzyjemny zapach narażone są na ocenę otoczenia, to budzi lęk i skrępowanie. Niezależnie od tego jak silny jest problem, pierwszą pomoc uzyskamy w każdym gabinecie podologicznym. Nie warto czekać, aż potliwość sama ustąpi, gdyż bagatelizowanie schorzenia może doprowadzić do rozwoju innych chorób np. grzybicy.
Zajmijmy się tym potem
Jak wygląda pot, wszyscy wiemy. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest on naszym wrogiem, a przyjacielem, strażnikiem regulującym temperaturę naszego ciała. Na pot składają się woda (99%) oraz sole, tłuszcze, kwas mlekowy, węglowodany, minerały i mocznik. Nasz pot jest praktycznie bezzapachowy, dlaczego więc odczuwamy tak silną woń? Wydzielina gruczołów potowych stanowi pożywienie dla bakterii, toteż nieprzyjemny zapach wydziela się w wyniku przeprowadzanych przez nie przemian metabolicznych.
Co to jest potliwość stóp?
Każdy z nas zna uczucie towarzyszące letnim upałom, kiedy niewentylowana stopa tkwi w ciasno przylegającym do niej obuwiu. U osób cierpiących na nadpotliwość stóp uczucie gorąca, pieczenia i wilgoci daje się we znaki także wtedy, gdy temperatura otoczenia nie jest wysoka. Wzmożone wydzielanie potu i przykry zapach utrudnia nam normalne funkcjonowanie, predestynuje do pojawienia się kompleksów i wycofania się z kontaktów towarzyskich. Ponad to nieleczona potliwość stóp może doprowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W stale wilgotnym bucie i wykonanej z nieodpowiedniego materiału ciepłej skarpetce z pewnością pojawi się nieproszony gość – grzyb. Grzybica stóp i paznokci nie jest łatwa do wyleczenia, dlatego lepiej zapobiegać jej powstaniu, niż leczyć.
Co sprzyja nadmiernemu poceniu się nóg?
Silnie pocące się stopy to problem wielu osób. Potliwość może pojawić się samoistnie, nierzadko jednak jej przyczyną jest:
- długotrwały, silny stres,
- nadczynność tarczycy, cukrzyca i nowotwory,
- geny,
- intensywne przeżywanie emocji,
- zaburzenia hormonalne,
- noszenie nieodpowiedniego obuwia i odzieży,
- dojrzewanie i przekwitanie,
- choroby neurologiczne i niektóre zakaźne,
- brak dostatecznej higieny,
- niewłaściwa dieta.
Jak skutecznie walczyć z potliwością stóp?
Potliwość stóp należy zwalczać od razu, gdy tylko zauważymy jej pierwsze symptomy. Szybka interwencja zapobiegnie rozwojowi innych schorzeń, a pacjentom przywróci komfort psychiczny i fizyczny. Warto umówić się na wizytę do podologa. Jednym z miejsc, w którym specjaliści pomogą nam rozprawić się z potliwością, jest Gabinet Podologiczny Satin w Warszawie. Po dokładnym obejrzeniu naszych stóp podolog zaproponuje adekwatne leczenie. Często wygląda to w ten sposób, że specjalista oferuje nam specjalny preparat i udziela informacji dotyczących jego regularnego stosowania w domu. Trudno przewidzieć czas trwania kuracji, gdyż jest to kwestia indywidualna. Jeśli przepisane środki nie przyniosą efektów i problem jest bardziej zaawansowany, wówczas pacjent zostanie skierowany na specjalistyczne badania dermatologiczne.
Potliwość stóp nie powinna być przeszkodą w spotkaniach ze znajomymi czy uprawianiem sportu. Przy użyciu odpowiednich preparatów zniwelujemy przykre dolegliwości związane z poceniem się nóg.