Jak wyciąć wrastający paznokieć w domu? Coraz więcej kobiet i mężczyzn cierpi na dolegliwości związane z wrastającym paznokciem. Początkowo odczuwalny jest lekki dyskomfort podczas noszenia obuwia, jednak z czasem wrastanie paznokcia może doprowadzić do stanu zapalnego. Dlatego zobacz, w jaki sposób poradzić sobie z wrośniętym paznokciem.
Przyczyny wrastania paznokci
Problem powstaje poprzez wrastanie krawędzi paznokcia w miękką tkankę. W rezultacie odczuwalny jest ból, daje się zauważyć zaczerwienienie i obrzęk wokół palca, a niekiedy dochodzi również do powstania stanu zapalnego. Poznaj najczęstsze przyczyny wrastania paznokcia.
- Noszenie zbyt ciasnych butów, które ściskają palce.
- Powracająca grzybica paznokcia.
- Obcinanie paznokci zbyt krótko lub krzywo.
- Uszkodzenia paznokcia.
- Nietypowo zakrzywione paznokcie.
Domowe sposoby na wrastający paznokieć
Wrastający paznokieć możesz usunąć w domu tylko pod jednym warunkiem – nie masz widocznych pierwszych objawów infekcji. Przy pomocy domowych sposobów zniwelujesz dalsze wrastanie paznokcia i złagodzisz ból.
Oto kilka sposobów jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem.
- Codziennie, przez około 20 minut mocz nogi w ciepłej wodzie. Moczenie zmniejszy uczucie bólu i zniweluję obrzęki.
- Przy pomocy nici dentystycznej delikatnie podważ paznokieć, aby mógł rosnąć ponad skórą. Taki zabieg wykonuj po wcześniejszym namoczeniu nóg. Powtarzaj czynność do momentu, aż ból ustąpi.
- Użyj maści z antybiotykiem do wrażliwego miejsca.
- Postaw na wygodne obuwie. Najlepszy będzie model z otwartymi palcami. Takie obuwie noś do czasu pozbycia się wrastającego paznokcia.
- Jeżeli ból jest nie do wytrzymania weź tabletkę przeciwbólową – pamiętaj jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie na dłuższą metę. Lepiej udać się do lekarza, który od razu pomoże pozbyć się dolegliwości.
- Kontroluj kondycję stóp. Szczególnie, jeżeli jesteś osobą chorą na cukrzycę.
Jak obcinać paznokcie, żeby nie wrastały?
- Przycinaj paznokcie zgonie z ich naturalnym kształtem – w linii prostej.
- Paznokcie powinny mieć około 3 mm długości – nie wolno obcinać ich do końca.
- Zbyt twardy paznokieć zmiękcz w misce z ciepłą wodą.
- Nie wolno wyrywać zadartych skórek paznokcia.
- Nieczystości pod paznokciem nie usuwaj za pomocą nożyczek. Najlepiej sprawdzi się wacik nasączony spirytusem.
Chirurgiczne usuwanie paznokcia i inne zabiegi na wrośnięty paznokieć
Jeżeli domowe sposoby nie przyniosły żadnego efektu udaj się do chirurga, który wykona odpowiedni zabieg.
- Podniesienie paznokcia – jest to procedura wykonywana na delikatnie wrastających paznokciach, na których są widoczne zaczerwienienia, a pacjent odczuwa ból. Lekarz umieszcza bawełnę, nić dentystyczną albo szynę pod krawędzią paznokcia w celu jego oddzielenia od skóry. Paznokieć rósł nad skórą powinien rosnąć nad skórą.
- Częściowe usunięcie paznokcia – taki zabieg jest wykonywany w poważniejszych stanach wrośniętego paznokcia. Głównymi objawami, na jakie skarży się pacjent to zaczerwienienie i powstająca ropa w okolicach wrastającego paznokcia oraz odczuwalny ból. W takich przypadkach chirurg przycina lub usuwa kawałek wrośniętego paznokcia. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym.
- Chirurgiczne usuwanie paznokcia i tkanki– zabieg jest wykonywany gdy wszystkie inne metody zawodzą. Lekarz usuwa wówczas część paznokcia wraz z łożyskiem. Ma to zapobiec nawrotom powstawania wrośniętego paznokcia. Taki zabieg jest wykonywany laserowo lub przy pomocy środków chemicznych.