Zaznacz stronę

Wrastający paznokieć to problem, który może dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn – bez względu na wiek. Oprócz tego, że taki paznokieć wygląda nieestetycznie, to zazwyczaj towarzyszą mu ból i ucisk. Samodzielne próby prostowania takiego paznokcia są nieskuteczne, a mogą być nawet niebezpieczne. Dowiedz się, jakie są przyczyny wrastającego paznokcia, a także jak pozbyć się tego problemu skutecznie i bezpiecznie.

Wrastający paznokieć – przyczyny i objawy

Zapalenie wału paznokciowego, bo tak nazywamy wrastający paznokieć, może być kwestią genetyczną. Oprócz tego bardzo często paznokcie zaczynają wrastać w skórę wówczas, gdy nosimy nieodpowiednie obuwie. Za ciasne lub za wąskie buty (także szpilki z wąskimi noskami) są z pewnością winne takiej sytuacji. Jeśli jednak nosimy wygodne obuwie wysokiej jakości i dbamy o prawidłową higienę stóp, a mimo to paznokcie zaczynają nam wrastać, to najprawdopodobniej jest to wina genów. Przyczyną wrastającego paznokcia jest także nadwaga – duży ciężar ciała sprawia, że nasze paznokcie mogą mieć tendencję do wrastania. Kolejnym powodem mogą być deformacje w układzie kostnym, np. haluksy. Paznokcie mogą wrastać także wtedy, kiedy są niewłaściwie obcinane – pamiętajmy, że paznokcie powinno obcinać się „na prosto”. Przyczyną może być też nadmierna suchość lub potliwość stóp. Bardzo często zdarza się też, że paznokcie wrastają ze zdwojoną siłą po nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu na wrastające paznokcie – tłumaczą specjaliści z kliniki podologicznej Satin, zlokalizowanej w Warszawie.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z wrastającym paznokciem?

Jeśli czujemy ból i ucisk w bucie, w którym dotychczas było nam wygodnie, to pierwszy sygnał. Uczucie rozpierania i tego, że buty są za małe, choć do tej pory były dobre to znak, że możemy mieć do czynienia z wrastającym paznokciem. Innym objawem może być obrzęk w miejscu wrastania, a nawet pojawiająca się wydzielina ropna. Ważne, aby jak najszybciej zgłosić się do podologa. Jeśli będziemy zwlekać, to możemy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy odczuwać bardzo silny ból, a nawet możemy mieć trudności z chodzeniem.

Leczenie wrastających paznokci – klamry ortonyksyjne

Aby pozbyć się problemu zwykle zalecało się usunięcie paznokcia. Jest to jednak metoda inwazyjna i nie każdy chce się na nią zdecydować nie tylko ze względu na strach, lecz także na kwestię estetyczną. Nieposiadanie paznokcia jest mało estetyczne, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. W gabinecie podologicznym  Satin proponuje się kilka innych metod postępowania, w tym klamry ortonyksyjne. Ta metoda ma na celu skorygowanie wzrostu paznokcia, co będzie skutkowało tym, że paznokcie przestaną wrastać. Ważne jest to, że klamry nie utrudniają chodzenia, ani nie przeszkadzają w uprawianiu sportu, a co więcej szybko niwelują ból i nieprzyjemne odczucia. Bardzo często zdarza się, że ból ustępuje już po pierwszej wizycie u podologa.

Wrastający paznokieć – metoda Arkady

Wrastający paznokieć można również korygować metodą Arkady, czyli nieinwazyjnym zabiegiem. Po takim zabiegu płytka paznokcia od razu nabiera zdrowego i ładnego wyglądu. Kobiety mogą nawet użyć lakieru czy żelu do paznokci.

Michał Droszcz

 

opinie o Satin