Zaznacz stronę

Wrastające paznokcie to zmora wielu osób. Utrudniają chodzenie i ciągle przysparzają bólu. Jednak można się ich pozbyć. Wystarczy udać się po poradę do podologa.

Czym jest wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć najczęściej objawia się jak sama nazwa wskazuje wrastaniem bocznej krawędzi paznokcia pod skórę. Dolegliwość ta dotyka najczęściej paznokci u stóp, a konkretnie dużego palca, ponieważ paznokieć ten jest najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę. Po jakimś czasie odczuwamy ból, który uniemożliwia chodzenie, pojawia się ropienie i stan zapalny.

Przyczyny wrastających paznokci!

Do najczęstszych przyczyn wrastających paznokci należy ich nieprawidłowe obcinanie, czyli zwykle „na okrągło” lub zbyt krótko. Poza tym do wrastania paznokci przyczynia się również:

  • skaleczenie  przy wycinaniu tzw. skórek,
  • usuwanie brudu zgromadzonego pod paznokciami za pomocą ostrych przedmiotów,
  • noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych,
  • przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia i inne uszkodzenia paznokcia,
  • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę,
  • nawracająca grzybica,
  • nadwaga,
  • wrodzona predyspozycja do wrastania paznokci.

Objawy wrastających paznokci!

Wrastający paznokieć może przysparzać sporo bólu, więc jeśli zauważymy u siebie poniższe objawy należy zgłosić się do podologa. Do objaw tych należą:

  • uciążliwy ból palca, który spowodowany jest wbijaniem się w skórę płytki paznokcia. Ból utrudnia chodzenie i nasila się w trakcie innych czynności np. zakładania butów,
  • zaczerwienienie i opuchlizna po bokach paznokcia,
  • krwawienie palca,
  • pojawienie się ropnej wydzieliny po bokach palca.

Jak leczyć wrastające paznokcie?

W klinice Satin  istnieją dwa sposoby na leczenie wrastających paznokci:

  • klamry na wrastające paznokcie- mają one za zadanie wyprostować paznokcie i przywrócić ich odpowiedni tor wzrostu. Do ich największych zalet należy bezbolesny proces aplikacji oraz skuteczne niwelowanie bólu
  • kostka Arkady- metoda polega na odkształceniu płytki paznokciowej i jej ukierunkowaniu na prawidłowy tor wzrostu a następnie utrwaleniu nowej pozycji żywicą akrylową. Zabieg nie jest niestety bezbolesny, dlatego wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym. Mimo tego daje świetne efekty estetyczne, a paznokieć rośnie zgodnie z kierunkiem wzrostu.

Zapobieganie wrastającym paznokciom!

Jeśli nie chcemy w przyszłości nabawić się wrastających paznokci, powinniśmy przede wszystkim  zacząć prawidłowo je obcinać. Musimy pamiętać, aby nie zaokrąglać brzegów. Paznokcie obcina się w linii prostej, zgodnie z ich naturalnym kształtem. Natomiast brzeg płytki paznokcia najlepiej jest spiłować. Nie wolno też obcinać paznokci za blisko skóry, ponieważ w ten sposób skóra może zostać podrażniona i wda się infekcja.  Nie wyrywamy też fragmentów płytki paznokciowej, gdyż grozi to urazem. Jeśli mamy problem z obcięciem paznokci, gdyż są zbyt twarde, to wystarczy je chwilkę odmoczyć w ciepłej wodzie, aby zmiękły. Jeśli tego typu zabieg nie pomaga, można zakupić w aptece płyn zapobiegający wrastaniu paznokci, który zmiękcza twarde i ostre paznokcie, a także zmniejsza dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia w skórę. Do pozbycia się zanieczyszczeń spod paznokci lepiej użyć wacika nasączonego spirytusem. Powstałe skórki odsuwamy bardzo delikatnie,  zmiękczając je wcześniej specjalnym preparatem do skórek. Dzięki zmiękczeniu skórek, ich usuwanie jest bardzo łatwe, a ryzyko uszkodzenia płytki paznokcia jest znikome.

Więcej informacji na temat leczenia wrastających paznokci na satin.pl.

Michał Droszcz

opinie o Satin