Przyczyn powstawania wrastających paznokci jest bardzo wiele – począwszy od tych prozaicznych, jak źle dopasowane obuwie, po uwarunkowania genetyczne i deformacje ortopedyczne. Poniżej przedstawiamy czynniki sprzyjające wrastaniu paznokci.
Czym są wrastające paznokcie?
Aby przedstawić czynniki sprzyjające wrastaniu paznokci, należy najpierw wyjaśnić, na czym polega ta dolegliwość. Z problemem wrastających paznokci mamy do czynienia wówczas, gdy płytka paznokciowa wrasta w skórę i tym samym uszkadza jej strukturę.
Taki paznokieć jest wrażliwy na dotyk. Zaczyna też rosnąć na boki. Może również zakrzywiać się i podwijać. Zwykle u osoby z wrastającym paznokciem rozpoznaje się także zaczerwienienie i ból w trakcie chodzenia, który jest na tyle uciążliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ignorowanie tychże objawów raczej nie przyniesie ulgi, lecz zaostrzenie bólu i nasilające się stany zapalne.
Niewłaściwe obuwie – jedna z przyczyn wrastających paznokci
Czy wiesz, że masz duży wpływ na stan swoich paznokci? Odpowiedni dobór butów może uchronić cię przed wystąpieniem wrastających paznokci. Obuwie, które może prowadzić do tego rodzaju deformacji paznokci, ma zazwyczaj zbyt wysoki obcas, a także jest za wąskie w palcach.
Do powstawania zmian, które w konsekwencji prowadzą do wrastania paznokcia, mogą przyczyniać się na przykład noszone zbyt ciasne buty.
Jeżeli już kiedykolwiek doświadczyłeś problemu wrastających paznokci, przede wszystkim powinieneś zadbać o to, by Twoje buty były na tyle szerokie, aby nie wywoływać ucisku na paznokcie.
Nieprawidłowy sposób obcinania paznokci
Okazuje się, że kolejnym czynnikiem ryzyka, który może prowadzić do powstania problemu wrastających paznokci, jest ich nieodpowiednie obcinanie. Sprzyja temu regularne wycinanie tzw. boków płytek. Techniki odpowiedniego obcinania paznokci nauczy Cię podolog. Dlatego, jeżeli nie wiesz, w jaki sposób skracać swoje paznokcie, możesz zasięgnąć porady podologicznej. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z wrastaniem paznokci.
Problemy skórne
Należy mieć świadomość, że problemy skórne stopy mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie również w stanie paznokci. Wrastającym paznokciom sprzyja zarówno nadmierna suchość, jak i potliwość skóry. Z tego powodu należy przede wszystkim zatroszczyć się o stan swoich stóp w całości, a nie tylko skupiać się na paznokciach. Zadbana i odpowiednio nawilżona skóra stóp to mniejsze ryzyko pojawienia się wrastania paznokci.
Deformacja ortopedyczna przyczyną problemu
Problem wrastających paznokci może wynikać także z przyczyn ortopedycznych. Wystąpieniu wrastających paznokci sprzyjają palce młotkowate, płaskostopie, paluch koślawy, nazywany także haluksem, czy też nadmierna długość palucha. Do wrastania paznokci może doprowadzić też nieodpowiednia motoryka.
Okazuje się, że przyczyną może być również budowa anatomiczna paznokci, w tym wrażliwe i mięsiste wały paznokciowe czy też zaburzenia wzrostu płytki paznokcia.
Dlatego sposobem na to, by uniknąć występowania wrastania paznokci jest np. stosowanie odpowiednich wkładek czy krążków żelowych odciążających stopę. Odpowiednie wyroby medyczne z pewnością przedstawi Ci podolog na wizycie.
Uwarunkowania genetyczne
Warto mieć świadomość, że wrastające paznokcie mogą być dziedziczne. Jeżeli Twoi bliscy często borykają się z tym problemem, również i Ty możesz być nimi zagrożony. Warto jednak podjąć wysiłek, by mimo takiego obciążenia nie doświadczyć wrastających paznokci. Dobrym pomysłem jest wdrożenie odpowiedniej profilaktyki, która może uchronić Cię przed wystąpieniem wrastania paznokci i dolegliwościami towarzyszącymi.
Wśród przyczyn dziedzicznych, które prowadzą do wrastania paznokci, wymienić można szeroką lub zagiętą płytkę paznokciową, problem zbyt wolnego wzrostu paznokcia czy też paznokcie łyżeczkowate.
Choroby układowe czynnikiem ryzyka
Niestety, większym ryzykiem wystąpienia wrastających paznokci objęte są osoby, które cierpią na różnego rodzaju choroby układowe, w tym na nadwagę, cukrzycę czy miażdżycę. Schorzenia te wpływają na biomechanikę stopy, co ma wpływ na zmianę ustawienia kątów palców. Może to prowadzić do wbijania się płytki paznokciowej.
O profesjonalnych sposobach pielęgnacji stóp i paznokci, które mogą zabezpieczyć Cię przed wystąpieniem tego problemu, dowiesz się w gabinecie podologicznym. Nie zwlekaj i gdy tylko zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na jakikolwiek problem z paznokciami, zgłoś się do specjalisty podologa. Wskaże Ci on właściwy sposób postępowania z paznokciami, zaproponuje też odpowiednią terapię i zabiegi, które pomogą Ci zwalczyć problem. Ciesz się zdrowymi paznokciami, dzięki wsparciu podologa.