Wrastający paznokieć to częsty problem, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetów podologicznych. Przypadłość ta sprawia ból i dyskomfort podczas codziennych aktywności, dodatkowo nieleczona może powodować różne stany zapalne. Jakie są najczęstsze przyczyny wrastających paznokci? Po czym je rozpoznać? Co robić i jak leczyć?
Wrastające paznokcie – co to za przypadłość?
Problem wrastających paznokci dotyczy wyłącznie płytki paznokciowej stóp. Jest to stan, w którym płytka zaczyna rosnąć w nienaturalnym dla siebie kierunku. Wówczas jej krawędzie zaczynają wrastać w tzw. wał paznokciowy, otaczający płytkę. Sytuacja ta powoduje ogromny dyskomfort podczas poruszania stopą, np. w trakcie chodzenia. Pojawiają się związane z tym dolegliwości bólowe.
Wrastające paznokcie – jakie są najczęstsze przyczyny?
Przyczyn wrastających paznokci jest wiele – od niewłaściwej techniki ich skracania, przez noszenie nieodpowiedniego obuwia po bardziej złożone kwestie, jak prowadzony tryb życia czy rodzaj aktywności fizycznej.
Najczęstsze przyczyny wrastających paznokci to:
- błędna technika skracania paznokci, przede wszystkim obcinanie ich zbyt krótko, zaraz przy samych opuszkach. W przypadku płytki paznokciowej stóp warto pamiętać również o odpowiednim kształcie – powinien być on nieco kwadratowy, tak aby rogi płytki nie były zbyt krótko obcięte. Dlatego też nie należy paznokci obcinać np. na owal;
- urazy mechaniczne paznokci, np. uderzenie, skaleczenie wałów paznokciowych itd.;
- zbyt ciasne obuwie – tworzy się wówczas nacisk, który sprzyja wbijaniu krawędzi paznokcia w otaczający go wał. Sytuacji tej sprzyja również noszenie butów z zakończeniem w szpic, zwłaszcza szpilek;
- nadwaga/otyłość – jest to sytuacja, w której również dochodzi do zwiększonego nacisku na stopę. Cały ciężar ciała odczuwany jest najintensywniej w stopach, dlatego też nadwaga lub otyłość sprzyjają dolegliwościom w ich obrębie. Z tego powodu wrastający paznokieć to również częsta dolegliwość kobiet w ciąży;
- niektóre rodzaje aktywności fizycznej, szczególnie te związane z większym naciskiem na stopy, np. piłka nożna, bieganie;
- wady postawy oraz zaburzenia w poruszaniu się – wpływają na nierównomierny rozkład nacisku;
- czynniki genetyczne;
- deformacje w obrębie stóp.
Wrastaniu paznokci mogą sprzyjać również niektóre choroby ogólnoustrojowe, zwłaszcza cukrzyca. W jej przebiegu wyróżnia się nawet tzw. stopę cukrzycową. Do wrastania paznokci mogą predysponować również wszelkie zaburzenia krążenia i niewydolność układu sercowo-naczyniowego.
Wrastające paznokcie – po czym rozpoznać? Objawy
Wrastający paznokieć wywołuje obrzęk i zaczerwienienie – są to pierwsze, zauważalne objawy. Dodatkowo pojawia się ból, zwłaszcza w trakcie poruszania się. Z czasem zaczyna tworzyć się rana, której może towarzyszyć krwawienie. Brak dalszego leczenia skutkuje znacznym pogorszeniem rany. Może pojawić się ropa.
Wrastające paznokcie – co robić?
Szukając odpowiedzi na pytanie “Wrastające paznokcie – co robić?”, warto od razu udać się do podologa. Jest to specjalista zajmujący się różnymi schorzeniami w obrębie stóp. Na początku konsultacji przeprowadza dokładny wywiad, w trakcie którego pomaga ustalić przyczynę wrastających paznokci (pozwala to ją wyeliminować i zmniejszyć ryzyko nawrotu). Dodatkowo przeprowadza kompleksowe badanie stóp i kondycji paznokci.
Leczenie wrastających paznokci na własną rękę może być niebezpieczne i doprowadzić do pogorszenia kondycji paznokci lub wywołania stanu zapalnego.
Wrastające paznokcie – jakie zabiegi proponuje podolog?
W przypadku zabiegów podologicznych na wrastające paznokcie stosuje się przede wszystkim jedną z dwóch technik leczenia:
- klamrę,
- metodę Arkady.
Oba kierunki leczenia mają za zadanie przywrócić naturalny kierunek wzrostu paznokcia. Są szybkie i bezbolesne.
Klamrę umiejscawia się tam, gdzie paznokieć zaczyna wrastać w otaczającą go skórę. Następnie jest odpowiednio dopasowywana do płytki paznokciowej.
Z kolei metoda Arkady polega na ręcznym ustawieniu płytki paznokciowej, przy wykorzystaniu tzw. kostki Arkady.
W przypadku schorzeń związanych np. z deformacją stopy pomocne może być dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych do obuwia.
Niekiedy pacjenci korzystają z chirurgicznego usuwania wrastającego paznokcia. Zabieg polega na całkowitym zerwaniu płytki paznokciowej, co jest bardzo bolesne. Dodatkowo nie zabezpiecza przed nawrotem dolegliwości. Zabieg może być jednak konieczny w przypadku ostrego zainfekowania płytki paznokciowej.
Wrastające paznokcie – co robić, aby uniknąć nawrotów?
Aby zmniejszyć ryzyko wrastających paznokci w przyszłości, należy przede wszystkim zadbać o ich właściwą technikę skracania. Jest to niemal jeden z najważniejszych elementów. Drugą, kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego, wygodnego obuwia – zwłaszcza gdy będziemy spędzać w nim dużą ilość czasu.
Warto również regularnie odwiedzać podologa. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób zmagających się z cukrzycą, gdyż tzw. stopa cukrzycowa bardzo często rozwija się bez świadomości chorego. Dzięki regularnym wizytom u podologa specjalista jest w stanie zaobserwować nowe dolegliwości, np. wrastające paznokcie.