Wkręcające się paznokcie w skórę stóp to bolesna dolegliwość. W takich sytuacjach każdy krok może wywoływać ból, a systematyczne obcinanie oraz samodzielna pielęgnacja paznokci może być utrudniona oraz zwykle nie przynosi zadowalających rezultatów. Wówczas należy zgłosić się do podologa. Współczesne zabiegi podologiczne dają możliwość pozbycia się problemu bez interwencji chirurgicznej. Dlatego udaj się do tego specjalisty, zanim ból się zaostrzy i pojawi się u Ciebie stan zapalny. Wśród mniej inwazyjnych metod leczenia wkręcających się paznokci wymienić można tzw. kostkę Arkady albo korekcję rosnącego paznokcia przy użyciu klamry ortonyksyjnej.
Jak rozpoznać wkręcające się paznokcie?
Wkręcające się paznokcie charakteryzują się rurkowatym kształtem. Paznokieć zaczyna wywoływać ścisk i wbijać się w wał paznokciowy. W konsekwencji pojawia się ból i zaczyna dochodzić do silnego rogowacenia wałów paznokciowych. Wpływ na pojawienie się bólu ma również nadmierne rogowacenie łożyska.
W przypadku wkręcających się paznokci taka płytka paznokciowa staje się krótsza i twardsza. Tym samym skracanie i pielęgnacja paznokci staje się dla osoby dotkniętej tą dolegliwością bardzo trudna do osiągnięcia.
Skutkiem wkręcających się paznokci może być ucisk łożyska, który może prowadzić do bolesnych odcisków podpaznokciowych. Konsultacja ze specjalistą to nie tylko sposób na to, by pozbyć się symptomów wskazujących na wkręcające paznokcie, ale także odnaleźć ich przyczynę.
Przyczyny wkręcania się paznokci
Wkręcanie się paznokci to dolegliwość, która polega na tym, że płytka paznokciowa wrasta w skórę, powodując jej uszkodzenie. Dodatkowo płytka paznokciowa zakrzywia się i podbija.
Symptomy, które wskazują na to, że należy jak najszybciej skorzystać ze wsparcia specjalisty, to nie tylko nieestetyczna deformacja, ale także dolegliwości bólowe. Nierzadko skręcającym się paznokciom towarzyszy stan zapalny.
Co jednak jest przyczyną wkręcania się paznokci? Mając wiedzę w tym zakresie, możesz działać profilaktycznie i wyeliminować czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się tego problemu. Wśród czynników predysponujących do pojawienia się wkręcania paznokci wymienić można: zniekształcenia ortopedyczne, uwarunkowania genetyczne, ale także kwestie, na które po części mamy wpływ, takie jak nieodpowiednie obuwie, niewłaściwe obcinanie paznokci polegające na usuwaniu boków płytki, a także brak dbałości o prawidłową pielęgnację stóp, co skutkuje suchością lub potliwością skóry.
Warto wiedzieć, że paznokcie mogą wkręcać się na skutek różnych chorób, a także towarzyszyć starzeniu się organizmu.
Kostka Arkady – sposób na leczenie wkręcających się paznokci
Problem związany ze skręcającymi się paznokciami można rozwiązać, stosując nieinwazyjne metody. Przykładem jest kostka Arkady, która w nowoczesny sposób rekonstruuje płytkę paznokcia. Zabieg jest nieinwazyjny, bezbolesny i trwa niecałe pół godziny.
Pacjent umieszcza swój palec w przyrządzie, który zawiera dojście dla ruchomych narzędzi, do korygowania płytki paznokcia. Istotne elementy takiej kostki to specjalne łopatki utrzymujące paznokieć w optymalnej pozycji. Tworzą one jednocześnie szkielet paznokcia, którego celem jest wydłużenie bocznej strony płytki. Następnie paznokieć jest nadbudowany za pomocą masy akrylowej.
Zastosowanie kostki Arkady nie tylko działa leczniczo, lecz także zapobiega nawracaniu problemów wrastających paznokci. Dzięki temu zabiegowi paznokieć wygląda estetycznie i może być nawet malowany i zdobiony niczym naturalny.
Klamry ortonyksyjne – na czym polegają?
Inną metodą na to, jak w nieinwazyjny sposób pozbyć się skręcającego się paznokcia, jest założenie klamry ortonyksyjnej. Taki przyrząd koryguje wzrost paznokcia, a także zapobiega jego skręcaniu i wrastaniu w skórę w przyszłości.
Samo założenie klamry nie wywołuje dolegliwości bólowych. Klamry ortonyksyjne to takie rozwiązanie, które nie przeszkadza zupełnie w odbywaniu długich wędrówek ani uprawianiu sportu. Dlatego, nawet gdy borykamy się z problemem wkręcających się paznokci, nie musimy rezygnować z żadnej aktywności.
Czas leczenia wkręcających się paznokci
Ile trwa leczenie wkręcających się paznokci? Czas, który należy poświęcić na terapię wkręcających się paznokci, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od stopnia zniekształcenia płytki, a także liczby i rodzaju przeprowadzanych w przeszłości zabiegów.
Trzeba mieć świadomość, że niekiedy takie leczenie może trwać miesiącami, ale w niektórych przypadkach czas terapii to zaledwie kilka tygodni. Im szybciej zareagujesz na pojawiające się dolegliwości, tym w krótszym czasie dojdziesz do zdrowia.
Nie ignoruj bólu oraz zaczerwienienia, które pojawiają się w okolicach wrastającego paznokcia. Tego rodzaju problem należy leczyć, korzystając ze wsparcia specjalistów w tej dziedzinie, w tym podologa. Dzięki temu można mieć pewność, że problem nie nawróci. Istotne jest również działanie profilaktyczne, polegające na noszeniu obuwia dopasowanego do potrzeb.
Jeżeli borykasz się z wkręcającymi paznokciami, nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się po pomoc do specjalisty. Tylko dzięki profesjonalnemu działaniu wyeliminujesz ten problem.