Grzybica paznokci jest chorobą, która dotyka dotyka nawet co piątą osobę w naszym kraju, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Wywołana działaniem pleśni i grzybów negatywnie wpływa zarówno na estetykę paznokci, jak i pewność siebie. Infekcje grzybicze paznokci należy leczyć, kiedy tylko rozpoznamy jej pierwsze objawy. Bardzo ważne jest także, aby stosować odpowiednią profilaktykę, mającą na celu zapobieganie jej pojawieniu się i nawrotom.
Przyczyny występowania grzybicy
Pośrednich przyczyn występowania grzybicy jest wiele, jednak bezpośrednią zawsze jest po prostu infekcja grzybicza, wnikająca w strukturę paznokcia. Jej pojawieniu się może sprzyjać uszkodzenie paznokcia, jak również niewłaściwa higiena i pielęgnacja stóp. Ponadto niektóre osoby są narażone na wystąpienie grzybicy bardziej od innych, ze względu na obciążenie genetyczne, bądź niektóre choroby towarzyszące. Przykładem tego są diabetycy, którzy zdecydowanie bardziej narażeni są na występowanie odcisków, grzybicy, czy też innego rodzaju infekcji zlokalizowanych na stopach paznokciach u nóg.
Pierwsze objawy grzybicy – jak w porę rozpoznać problem?
Najważniejsze to odpowiednio zapobiegać, aby nie dopuścić do wystąpienia grzybicy. Jeśli jednak się to nie uda, należy jak najszybciej, kiedy tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, zgłosić się do specjalistycznego gabinetu podologicznego. Aby w porę wyłapać rozwijającą się na paznokciu infekcję grzybiczą, należy regularnie sprawdzać jego stan. Początki grzybicy objawiać się będą zmienioną strukturą płytki, która stanie się bardziej chropowata, nieregularna i pofałdowana. Mogą pojawić się też pierwsze przebarwienia – paznokieć może przybrać kolor żółtawy lub żółto-biały. Jeżeli zauważymy takie zmiany w obrębie swoich paznokci, powinniśmy niezwłocznie udać się do podologa, aby potwierdzić ewentualną infekcję i jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Grzybica – jak zapobiegać infekcji?
Najlepszym sposobem na grzybicę jest przede wszystkim skuteczne jej zapobieganie. Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczej w obrębie płytki paznokcia.
Pierwszą i najbardziej podstawową zasadą jest dbałość o regularną i odpowiednią higienę stóp. Obejmuje to zarówno staranne mycie stóp i paznokci, jak również ich dokładne osuszanie przed ubraniem skarpetek i butów. Szczególną uwagę warto zwrócić na przestrzenie między poszczególnymi palcami u nóg. Warto zwracać uwagę na jakość i skład kosmetyków używanych do mycia i pielęgnacji stóp. Dodatkowo warto także stosować kosmetyki pielęgnacyjne, utrzymujące odpowiedni poziom nawilżenia skóry stóp. W ten sposób zapobiegamy bowiem jej wysychaniu i pękaniu, a pośrednio także grzybicy. Przesuszony i popękany naskórek stanowi bowiem bramę dla różnego rodzaju infekcji, także grzybiczych.
To, o czym należy pamiętać podczas regularnej pielęgnacji stóp to również prawidłowe przycinanie paznokci. Bardzo ważne jest, aby czynność tę wykonywać w sposób odpowiedni, nie powodując deformacji, czy rozdwojenia płytki. Taki paznokieć może być bowiem nie tylko nieestetyczny, ale także znacznie bardziej podatny na infekcję grzybiczą.
Kolejną istotną zasadą, której warto trzymać się jeśli zależy nam na uniknięciu infekcji, jest używanie wyłącznie swoich skarpetek i butów, jak również ręczników, czy gąbek do mycia. Jeśli pożyczamy swoje lub sami korzystamy z czyichś, pożyczonych ręczników, gąbek, czy butów, znacznie bardziej narażamy się na ewentualne zarażenie się grzybicą. Nigdy nie mamy bowiem pewności, czy osoba od której pożyczamy obuwie nie choruje lub nie jest nieświadomym nosicielem grzybicy.
Jeśli chodzi o obuwie, bardzo ważne jest także szczególne zwracanie uwagi zarówno na jakość kupowanych i noszonych przez nas butów, jak i ich rozmiar oraz odpowiednie dopasowanie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia grzybicy, należy bowiem zawsze starannie dopasowywać rozmiar obuwia, aby wybrane buty nie były za małe, ani zbyt ciasne. Obuwie powinno być ponadto oddychające, elastyczne i dobrze dopasowane do pory roku i jej warunków atmosferycznych. Niewskazane jest więc zarówno noszenie zbyt małych butów, jak i chodzenie w ciężkich, ciepłych i bardzo zabudowanych butach latem. Może to powodować ucisk i deformację paznokci, jak również nadmierne pocenie się stopy. Wszystko to z kolei zdecydowanie sprzyja występowaniu infekcji grzybiczej w obrębie stóp i paznokci.
O czym jeszcze pamiętać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia grzybicy? Odwiedzając takie miejsca jak basen, sauna, czy wspólny prysznic na siłowni, pamiętajmy zawsze o zakładaniu własnego obuwia. Unikajmy bezpośredniego kontaktu bosej stopy z podłożem w tego typu miejscach użytku publicznego. Zasadę tę warto stosować także na wakacjach, w hotelowych łazienkach.
Stosując się do powyższych zasad z pewnością znacznie zminimalizujemy ryzyko wystąpienia grzybicy. Jeśli jednak zdarzy się, że infekcja mimo to nas zaatakuje, pamiętajmy aby niezwłocznie udać się po pomoc do gabinetu podologicznego.