Płytka paznokciowa narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych. Musi być mocna, by chronić stopy, a przede wszystkim palce przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Jak zatem dbać o paznokcie? Oto kilka wskazówek, które warto wprowadzić, by cieszyć się piękniejszymi i mocniejszymi paznokciami u stóp.
Troszcz się o ogólną kondycję stóp
Skóra stóp i paznokcie nie są osobnymi bytami, ale mają ze sobą istotny związek. Infekcje skóry mogą bezpośrednio przenieść się na paznokcie i na odwrót. Dlatego chcąc w pełni cieszyć się zdrowiem swoich paznokci, dbaj o ogólny stan stóp. Stosuj dopasowane do potrzeb Twoich stóp zabiegi higieniczne. Pamiętaj, że skóra i paznokcie wymagają nie tylko mycia, ale również dodatkowej pielęgnacji, np. w postaci nakładanych preparatów, kremów i balsamów nawilżających czy zapobiegający rozwojowi grzybicy albo infekcji bakteryjnej, które mogą osłabiać w intensywny sposób płytkę paznokciową.
Zadbaj o paznokcie od wewnątrz
Niekiedy stan paznokci świadczy o deficytach witaminowych oraz minerałowych. Dlatego chcąc w pełni zatroszczyć się o kondycję paznokci, sięgnij po witaminy oraz minerały. Cynk, magnez, żelazo, selen czy witamina A albo C, a także witaminy z grupy B to składniki, które wpłyną pozytywnie na stan Twoich paznokci. Na efekty trzeba jednak czekać nieco dłużej, zwykle tyle, ile trwa ogólny odrost paznokcia. Przyjmowanie witamin w pozytywny sposób będzie oddziaływać też na stan Twojej skóry i włosów. Nie zapomnij również o tym, by stosować właściwą dietę, wpływającą korzystnie na Twój organizm. Jedzenie, które wzmocni Twoje paznokcie, będące źródłem wielu cennych dla zdrowia płytki paznokciowej składników, m.in. nabiał, mięso, a także owoce i warzywa. Zdrowe menu to podstawa, by czuć się i wyglądać dobrze – od czubka głowy po paznokcie u stóp.
Poznaj techniki właściwego obcinania paznokci
Pamiętaj, że Twoje paznokcie mogą zostać osłabione nie tylko w wyniku niedoboru witamin czy minerałów, ale również przez tak prozaiczną czynność jak obcinanie paznokci. Jeżeli paznokcie są w nieprawidłowy sposób skracane, może dojść do ich uszkodzenia, a nawet pęknięcia. Ponadto, zamiast stosować nożyczki, wyposaż się w obcinaczki do paznokci oraz pilnik. Kieruj się zasadą, by paznokcie przede wszystkim skracać za pomocą pilniczka, a dopiero potem – gdy nie ma innej możliwości – obcinać obcinaczkami. Obcinanie na półokrąg może sprawić, że paznokieć zacznie wrastać w skórę, co wywoła dolegliwości bólowe, a jednocześnie osłabi płytkę, która stanie się znacznie bardziej podatna na pękanie.
Bądź pod kontrolą podologa
Jeżeli Twoje paznokcie z jakiegoś powodu są słabsze, zadbaj o to, by kontrolować ich stan u podologa. Specjalista zaleci Ci stosowanie odpowiednich preparatów, np. lakierów nakładanych na płytkę paznokcia, a także oceni, czy ich kondycja ulega poprawie. Ponadto korzystanie ze wsparcia podologa jest istotne również z innego powodu. Otóż, to ten specjalista jest w stanie rozpoznać, dlaczego paznokieć jest słabszy. Przyczyna takiego stanu rzeczy bardzo często jest związana z różnego rodzaju chorobami, w tym ma bezpośredni związek z grzybicą paznokci. Paznokcie zainfekowane grzybami są znacznie słabsze i kruszą się. To właśnie objawy, które świadczą o tym, że na ich powierzchni toczy się stan zapalny. Słabsze paznokcie to również konsekwencja urazów czy krwiaków, których dolegliwości można zwalczyć, decydując się na konsultację u podologa. Specjalista wskaże, co stoi za problemem oraz zaproponuje sposób leczenia, indywidualnie dobrany do konkretnego problemu.
Słabe paznokcie to nie wyrok – czas na rekonstrukcję paznokci
Jeżeli żadne metody nie pomagają, a Ty wciąż nie możesz poradzić sobie z problemem osłabionych paznokci, działaj bardziej stanowczo. Jeżeli w wyniku osłabienia płytki paznokciowej doszło do odkształcenia czy ukruszenia części paznokcia, rozwiązaniem jest rekonstrukcja płytki paznokcia. Taki zabieg odbywa się w gabinecie podologicznym i jest bezbolesny. Metoda rekonstrukcji paznokcia, która jest trwałym sposobem na wzmocnienie płytki paznokciowej, jest dobierana w zależności od tego, jakie są Twoje konkretne potrzeby. Do takiego zabiegu wykorzystuje się np. masę żelową o właściwościach światło utwardzających albo masę akrylową, folię do wycisków, a nawet jedwab w technice Fiberglas. Tak zrekonstruowany paznokieć w zasadzie nie różni się od tych naturalnych.
Czasem paznokcie nie wymagają tak radykalnych działań jak rekonstrukcja paznokci. Niekiedy wystarczy pedicure leczniczy, podczas którego na paznokcie będą nakładane substancje wspierające płytkę paznokcia i ją zabezpieczające. Taki zabieg przeprowadzisz w gabinecie podologicznym.
Jeżeli zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami u stóp, koniecznie udaj się do podologa, który zaproponuje Ci właściwe sposoby pielęgnacji Twoich paznokci. Pamiętaj, że to właśnie Twoje działanie w zaciszu domowym jest najważniejsze. Pozwoli Ci uzyskać określony efekt i sprawi, że Twoje paznokcie będą nie tylko mocne, ale też zdrowe.