Pojawiają się niespodziewanie, zazwyczaj na stopach lub dłoniach. Jednym przeszkadzają ze względów estetycznych, a niektórzy skarżą się na dotkliwy ból i dyskomfort przy dotyku. Brodawki wirusowe, potocznie nazywane kurzajkami, to wstydliwe schorzenie, które jednak można skutecznie leczyć. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o bezpiecznym usuwaniu kurzajek!
Kurzajki – wstydliwa choroba, która występuje częściej niż myślisz
Przypuszcza się, że aż 75% społeczeństwa miało kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego, jednak kurzajki na skórze pojawiają się u około 10%. Zmiany te najczęściej dotykają dzieci i młodzież, choć szczególnie narażone są również osoby z nieprawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym. Czym właściwie są kurzajki i wirus, który je wywołuje?
Główny winowajca – wirus brodawczaka ludzkiego
HPV (ang. Human Papilloma Virus) to skrót oznaczający wirusa brodawczaka ludzkiego. Jest to mały, bezotoczkowy patogen, który atakuje wyłącznie człowieka. Namnaża się on jedynie w dzielących się komórkach nabłonkowych, a okres jego wylęgania trwa od 4 tygodni nawet do 8 miesięcy. Wirus HPV jest jednak bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać.
Obecnie znamy ponad 200 jego typów. Nie każdy z nich powoduje brodawki wirusowe na stopach i dłoniach. Za tego typu zmiany odpowiedzialne są między innymi typy: HPV1, HPV2, HPV4, HPV26 i HPV27. Wbrew krążącym mitom, typy wirusa wywołujące kurzajki nie powodują nowotworów.
Ten sam wirus, choć jego odmienne typy, odpowiedzialny jest za inne choroby. Typy: HPV6 i HPV11 wywołują kłykciny kończyste w okolicach narządów płciowych, a typy HPV16 i HPV18 odpowiadają za ponad 70% zachorowań na raka szyjki macicy. Jednak bez obaw, jeżeli masz kurzajki to nie musisz się martwić, że wirus nagle zmieni swój typ – to niemożliwe.
Kurzajki mogą występować w kilku formach
Brodawki wirusowe mogą przybierać różne formy, w zależności od ich umiejscowienia i wyglądu. Wśród zmian występujących na skórze dłoni i stóp wyróżnia się:
● kurzajki zwykłe – okrągłe lub nieregularne grudki o chropowatej powierzchni. Zazwyczaj mają kolor skóry lub żółtobrązowy. Najczęściej lokalizują się na dłoniach i wałach okołopaznokciowych, jednak mogą zostać przeniesione w inne miejsca.
● kurzajki podeszwowe – pojedyncze, płaskie zmiany na stopach otoczone zrogowaciałym naskórkiem.
● kurzajki mozaikowe – występują na stopach i przybierają postać zlanych ze sobą, chropowatych zmian.
Czy kurzajkami można się zarazić?
Wirus brodawczaka ludzkiego wnika do komórek naskórka jedynie przez różnego rodzaju uszkodzenia. Wśród chorych osób częsty jest rozsiew kurzajek na sąsiednie okolice lub nawet inne części ciała, dlatego kategorycznie zabrania się rozdrapywania istniejących brodawek.
Niestety, kurzajkami możemy zarazić się również od innych osób. Dochodzi do tego najczęściej poprzez:
● bezpośredni dotyk zarażonej osoby, na przykład uścisk dłoni
● używanie rzeczy osobistych chorej osoby: ręcznika, butów czy przyrządów kosmetycznych
● brak ostrożności na basenie, saunie czy siłowni
Jak zapobiegać kurzajkom?
Ryzyko zakażenia wirusem HPV można istotnie zmniejszyć, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny i pielęgnacji. W życiu codziennym warto pamiętać o:
● częstym myciu rąk, zwłaszcza po wizytach w miejscach publicznych
● korzystaniu tylko z własnych przyrządów kosmetycznych, takich jak cążki czy nożyczki do paznokci
● noszeniu klapek podczas wizyty na siłowni, basenie czy saunie
● ochronie uszkodzonego naskórka za pomocą plastrów
● regularnym nawilżaniu skóry stóp i dłoni
● wzmacnianiu układu odpornościowego
Kurzajki na stopach – jak je wyleczyć?
Wprawdzie zaniedbane kurzajki nie powodują poważnych powikłań zdrowotnych, jednak warto pamiętać, że są one mocno zakaźne. Leczenie pomaga uniknąć transmisji zmian na inne części ciała, a także zakażenia bliskich osób. Gdzie zwrócić się o pomoc?
Nie usuwaj kurzajek na własną rękę!
Przy pierwszym pojawieniu się zmian, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, zaobserwować można intensywne próby zdrapywania kurzajek. Jest to kategorycznie zabronione! Takie zachowanie zdecydowanie nie prowadzi do wyleczenia – wręcz przeciwnie. Uszkodzenie sąsiadującego naskórka sprawia, że kurzajka będzie się powiększać. Dodatkowo, zwiększa się też ryzyko przeniesienia zmian na odległe części ciała.
Domowe sposoby na usunięcie kurzajek wciąż cieszą się dużą popularnością, choć ich skuteczność bywa wątpliwa. Chore osoby zazwyczaj stosują w tym celu sok z łodygi jaskółczego ziela lub mniszka lekarskiego. Równie popularne jest długotrwałe przykładanie do zmiany czosnku lub cytryny z octem. Metody te wydłużają jedynie czas zakażania wirusem HPV innych osób, zaleca się więc zastosowanie bardziej skutecznego leczenia.
Obecnie można w aptekach zobaczyć szeroki wybór preparatów na kurzajki. Żele, sztyfty czy specjalne plastry zawierają zazwyczaj kwas mlekowy, kwas salicylowy lub kwas trichlorooctowy, które silnie złuszczają zrogowaciały naskórek. Efekty stosowania takich preparatów pojawiają się po kilkunastu dniach stosowania, jednak często można zaobserwować nawrót kurzajek.
Usuwanie kurzajek u podologa Warszawa
Kurzajki na stopach mogą być wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza gdy ból uniemożliwia komfortowe chodzenie. Najlepszym wyjściem będzie wizyta u podologa, który dobierze odpowiednią terapię gwarantującą trwałe rozwiązanie problemu. Szukasz sprawdzonego miejsca w Warszawie, w którym usuniesz kurzajki? W gabinecie podologicznym Satin uzyskasz pomoc doświadczonych ekspertów.
Warto podkreślić, że im szybciej zgłosisz się do specjalisty z kurzajkami, tym krócej będzie trwała cała terapia. Wraz z upływem czasu brodawki zagnieżdżają się w głębszych warstwach skóry, co znacznie wydłuża leczenie.
Metody leczenia kurzajek stóp
W gabinecie podologicznym Satin w Warszawie można usunąć kurzajki kilkoma różnymi metodami. O doborze odpowiedniej terapii decyduje podolog, który kieruje się wielkością i rodzajem zmian na stopach.
Do najczęściej stosowanych metod zalicza się krioterapię, czyli wymrażanie kurzajki za pomocą ciekłego azotu. Niska temperatura uszkadza tkanki zarażone wirusem, co pozwala na skuteczne pozbycie się brodawek. Zabieg krioterapii jest szczególnie lubiany przez pacjentów, ponieważ jest praktycznie bezbolesny i nie pozostawia nieestetycznych blizn.
W gabinetach podologicznych stosuje się również specjalistyczne preparaty z silnie działającymi kwasami, które złuszczają naskórek i wstępnie zmiękczają obecną na stopie kurzajkę. Niekiedy, gdy brodawka jest w mocno zaawansowanym stadium, konieczne jest jej mechaniczne usunięcie, na przykład przez wyłyżeczkowanie.
Po zabiegu usunięcia kurzajki podolog dobiera pacjentowi odpowiednie produkty do pielęgnacji domowej, by maksymalnie zwiększyć powodzenie terapii i zmniejszyć ryzyko kolejnych nawrotów.
Kurzajki na skórze
Brodawki wirusowe na stopach
Bezpieczne usuwanie kurzajek
Wirus HPV
Zakażenia wirusem HPV
Usuwanie kurzajek Warszawa