Zaznacz stronę

Po wyglądzie naszych paznokci niejednokrotnie możemy rozpoznać objawy niektórych chorób. Jednostki chorobowe prowadzące do uszkodzeń paznokcia powodują wręcz konieczność do odbycia wizyty u lekarza specjalizującego się w podologii. O czym warto wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Rola podologa

Wizyta kontrolna u podologa w wielu przypadkach może okazać się podstawą do wykrycia chorób w organizmie. Warto zaufać doświadczonej kadrze – lekarzom z gabinetu podologicznego Satin. Uważny specjalista, który potrafi zaobserwować zmiany w obrębie stóp może wysnuć pewne podejrzenia i skierować pacjenta na dalszą diagnozę. Szczególnie zaleca się regularne wizyty u podologa osobom chorym na cukrzycę. Niezbitym argumentem jest chociażby zespół stopy cukrzycowej – jedno z najuciążliwszych powikłań cukrzycy, który w najgorszych przypadkach może grozić nawet amputacją kończyny. Często zdarza się również, że to u podologa pacjent dowiaduje się o tym, że jest chory na cukrzycę. Warto także profilaktycznie udać się na wizytę nawet przy braku występowania choroby lub niepokojących objawów, by skutecznie zapobiegać przykrym dolegliwościom. Najlepiej wybrać dobrze wykwalifikowaną kadrę lekarzy, którzy leczą pacjentów w sposób odpowiedzialny i do każdego mają indywidualne podejście. Na co warto zwracać uwagę przy samodzielnej obserwacji przed zdecydowaniem się na wizytę?

Kształt, kolor i struktura paznokci

Już po ogólnym wyglądzie paznokcia można wysnuć pewne podejrzenia co do naszego stanu zdrowia. Zabarwienie płytki i jej kształt mogą dać podstawy do stwierdzenia stanu chorobowego w organizmie. Paznokcie o wklęśniętym środku i brzegach wywiniętych do góry mogą być objawem zaburzeń hormonalnych, niedoboru żelaza lub anemii. O zaburzeniach układu pokarmowego, marskości wątroby, wadach serca lub przewlekłych chorobach płuc może świadczyć okrągły i uwypuklony kształt płytki. Szponowatość paznokcia może być wywołana natomiast noszeniem nieodpowiedniego obuwia, urazem lub zaburzeniami krążenia obwodowego. Jeżeli chodzi o kolor paznokci, może on również być objawem dla wielu chorób, nawet bardzo poważnych. Żółty kolor może wskazywać na grzybicę, łuszczycę lub występować w przebiegu żółtaczki typu A lub B. Czarne zmiany pod paznokciem na jednym miejscu zaś mogą być odmianą czerniaka złośliwego. Jeżeli chodzi o zmianę struktury może ona dotyczyć pogrubienia lub zanikania płytki, rozdwajania się paznokci, naparstkowania, szorstkości czy bruzdowania płytki. Wiele z tych zmian powstaje na skutek grzybicy, łuszczycy, liszaju, łuszczycy krostkowej, przy chorobach układu krążenia czy też zmianach hormonalnych. Oprócz tego zmiany struktury są są skutkiem urazu mechanicznego, kontaktu z mocnymi detergentami, lakierem lub acetonem.

Grzybica

Skutki choroby, jaką jest grzybica, najczęściej możemy obserwować na paznokciach u stóp. Płytka paznokcia staje się wtedy zgrubiała, zmienia barwę na żółtą, zielonkawą lub brunatną, o nierównej i matowej powierzchni. Przy dotknięciu odczuwalny jest ból a paznokieć podatny jest na rozdwajanie. Przy zwalczaniu grzybicy potrzebna jest także pomoc dermatologa.

opinie o Satin