Przebarwienia płytki paznokciowej mogą świadczyć o krwiaku podpaznokciowym. Zobacz, kiedy zmiana koloru płytki paznokcia wskazuje na krwiaka i kiedy powinien on zostać usunięty. Poznaj metody usuwania krwiaków podpaznokciowych.
Krwiak podpaznokciowy – jak powstaje?
Zacznijmy od przyjrzenia się mechanizmowi powstawania krwiaka podpaznokciowego. Proces ten jest z reguły podobny do występującego w przypadku innych krwiaków. Krwiak to przede wszystkim konsekwencja drobnego stłuczenia płytki paznokcia. Wykonywanie codziennych obowiązków, praca fizyczna polegająca na przesuwaniu i przenoszeniu albo podnoszeniu ciężkich przedmiotów to czynniki ryzyka związane z tego rodzaju stłuczeniami. Na tego typu urazy narażeni są również sportowcy, od których konkretna aktywność fizyczna wymaga intensywnej eksploatacji nóg. Narażeni są na nie np. piłkarze, biegacze, a także osoby uprawiające nordic walking. Niekiedy jednak krwiak podpaznokciowy to efekt np. uderzenia stopą o kant łóżka.
Co ciekawe, nierzadko dolegliwość może mieć związek z wadą postawy i zbyt dużym naciskiem w określonych obszarach stopy. W takiej sytuacji niezbędne okazują się wkładki do butów, w ich wyborze może pomóc podolog.
Krwiak podpaznokciowy – czy jest groźny?
Wiele osób obawia się konsekwencji związanych z pojawieniem się krwiaka podpaznokciowego. Już sama nazwa wywołuje niepokój i kojarzy się z czymś groźnym. Tymczasem krwiaki pod paznokciami zwykle są niegroźne. Mogą jednak prowadzić do pofałdowania płytki paznokciowej, wywoływać ból podczas poruszania, co wymaga interwencji specjalisty.
Choć małe krwiaki mogą się wchłonąć i nie trzeba decydować się wówczas na przeprowadzenie zabiegu odprowadzenia krwi spod paznokcia, to jednak już większe zmiany raczej same się nie zregenerują.
Aby mieć pewność, czy konkretny krwiak podpaznokciowy należy usunąć czy organizm poradzi sobie z nim samodzielnie, najlepiej skonsultować się w tym celu ze specjalistą. W gabinecie podologicznym uzyskasz wiele cennych informacji związanych z tym, czy tego typu zmianę należy usunąć.
Samodzielne usuwanie krwiaków podpaznokciowych – czy to dobry pomysł?
Ponadto nie powinieneś samodzielnie usuwać krwiaków podpaznokciowych. Po pierwsze, zwykle nie dysponujesz sterylnymi narzędziami niezbędnymi do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia takiego zabiegu. Po drugie, jeśli nie masz odpowiedniego wykształcenia czy przeszkolenia w tym kierunku, nie będziesz wiedzieć, jak wykonać taki zabieg z najmniejszą ingerencją w płytkę paznokciową.
Do tego dochodzą kwestie związane z dolegliwościami bólowymi, które mogą pojawić się po źle przeprowadzonym zabiegu. Poza tym takie działanie może wiązać się z dużym ryzykiem zakażenia o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Dlatego, chcąc uniknąć tak nieprzyjemnych powikłań, najlepiej umówić się ze specjalistą w gabinecie. Podolog zaproponuje zabieg, dzięki któremu w szybki i praktycznie bezbolesny sposób pozbędziesz się krwiaka.
Jak wygląda zabieg usunięcia krwiaka u podologa?
Taki zabieg trwa dość krótko i jest wykonywany w przypadku rozległych krwiaków. Proces opiera się na przewierceniu się przez płytkę paznokcia. To pozwala na stworzenie przestrzeni do pozbycia się krwi. Istotne w trakcie zabiegu jest korzystanie ze środków dezynfekujących, które zredukują ryzyko ewentualnych zakażeń o podłożu bakteryjnym, grzybiczym albo wirusowym.
Zanim zdecydujesz się na usunięcie krwiaka podpaznokciowego, warto przeanalizować, czy jest to bolesne, ponieważ samo stwierdzenie dotyczące przewiercania nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Uspokajamy. Zabieg z reguły nie wywołuje dolegliwości bólowych, a pomaga w regeneracji paznokcia, pod którym do tej pory znajdował się krwiak.
Co można zyskać, decydując się na taką metodę leczenia krwiaka podpaznokciowego? Przede wszystkim pozbyć się bólu, który towarzyszył przez cały czas. Przewiercenie płytki paznokciowej przynosi natychmiastową ulgę. Dzięki temu pacjent zaczyna się czuć lepiej. Ponadto płytka regeneruje się znacznie szybciej.
Odwiedź gabinet podologa czym prędzej! Dlaczego?
Niektórzy z nas, oczekując np. na to, że krwiak podpaznokciowy się wchłonie i problem sam zniknie, działają zbyt pochopnie. Czekają zbyt długo, a zmiana zamiast zniknąć, staje się jeszcze większa. Dlatego, zamiast liczyć na samodzielną regenerację paznokcia, lepiej zdecydować się na odwiedzenie gabinetu podologicznego od razu, gdy krwiak pojawi się pod paznokciem.
Dlaczego? Już wyjaśniamy. Otóż, krew pod paznokciem w szybkim tempie hemolizuje, przez co późniejsze pozbycie się krwi, czyli inaczej jej ewakuacja, jest utrudniona. Wówczas, aby pozbyć się takiej grudki krwi niezbędne staje się zdjęcie całej płytki paznokciowej. To znacznie bardziej inwazyjny zabieg niż samo przewiercenie płytki paznokcia. Takie rozwiązanie jest stosowane jednak w ostateczności, gdy sposób związany z przewierceniem płytki paznokciowej i odprowadzeniem krwi nie działa. Zdjęcie płytki paznokciowej w istotny sposób wydłuża proces rekonwalescencji, zwiększa też ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych czy ewentualnych zakażeń.
Krwiak podpaznokciowy to dolegliwość, która jest standardowo usuwana w gabinetach podologicznych. Warto skorzystać z takiej możliwości.