Zaznacz stronę

Stopy to część ciała o bardzo specyficznej budowie i nieco innych cechach tkanki skórnej. Z tego też powodu narażone na są na różne dolegliwości, m.in. nagniotki, w postaci odcisków czy modzeli. Choć są z reguły bezbolesne, to mogą sprawiać pewien dyskomfort w ciągu dnia oraz powodować defekt wizualny.

Skąd się biorą odciski na stopach? Jak odróżnić je od modzeli? W jaki sposób leczyć?

Odciski na stopach – dlaczego powstają? Specyfika skóry stóp

Skóra na stopach ma bardzo specyficzne właściwości – jest znacznie grubsza niż w innych miejscach na ciele oraz pozbawiona gruczołów łojowych. To sprawia, że podatna jest na intensywne procesy rogowacenia, prowadzące do zwiększonej suchości tkanki skórnej i w konsekwencji – jej pękania.

Sucha i twarda skóra stóp sprzyja również tworzeniu się różnych nagniotków, np. odcisków. Jeśli dodatkowo na stopy wywierany jest stały nacisk, spowodowany np. zbyt ciasnym obuwiem, to tworzy to niemal idealną sytuację do rozwoju odcisków.

Odcisk sam w sobie określany jest jako miejscowe, nadmierne zgrubienie naskórka. Choć odciski są bezpieczną i niegroźną dolegliwością, to w dłuższej perspektywie nie można ich lekceważyć – brak leczenia może prowadzić nawet do rozwoju stanu zapalnego.

Skąd się biorą odciski na stopach? Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną tworzenia się odcisków na stopach jest ucisk wywoływany na tkankę skórną. Sytuację tę może nasilać kilka czynników, z czego najpowszechniejszym jest źle dopasowane obuwie.

Zbyt ciasne lub za luźne buty powodują obtarcia tkanki skórnej, co z kolei sprzyja tworzeniu się nagniotków. Spędzanie dużej ilości czasu w zbyt ciasnym obuwiu prowadzi do sytuacji, w której na jedno miejsce wywierany jest stały, nadmierny nacisk.

Powstawaniu odcisków sprzyja również obuwie ze zbyt cienką podeszwą – wówczas stopa uderza mocno o podłoże, co także uruchamia reakcję obronną i powoduje zwiększenie twardości naskórka – w celu amortyzacji stopy.

Do powstawania odcisków na stopach przyczyniają się również:

  • wady postawy – powodują nierównomierny rozkład ciężaru,
  • zaburzenia w prawidłowym chodzie;
  • deformacje w obrębie stóp (np. płaskostopie, koślawy paluch),
  • sport, szczególnie w przypadku dyscyplin obciążających stopy, np. bieganie;
  • otyłość i nadwaga – duży ciężar ciała wywiera zbyt duży nacisk na stopy, prowadząc do ich przeciążenia.

Do powstawania odcisków prowadzi każda sytuacja, w której wykonuje się rutynową czynność pod stałym naciskiem, np. w pracy.

Na obecność nagniotków narażone są również osoby chorujące na cukrzycę bądź zaburzenia krążenia (wówczas tkanki naskórka są mnie odżywione, co zwiększa ich twardość i suchość).

Tendencję do nagniotków mają również chorzy zmagający się z reumatoidalnym zapaleniem stawów (choroba powoduje deformacje w obrębie stawów, co przyczynia się do nierównego rozkładu nacisku).

Odciski – po czym je rozpoznać? Jak odróżnić od modzeli?

Odciski to stosunkowo twarde zmiany, posiadające białawą barwę. Często mylone są z modzelami – głównie ze względu na podobne przyczyny powstawania. Warto jednak wiedzieć, że obie zmiany znaczenie różnią się od siebie. Przede wszystkim – modzele są miękkie i żółtej barwy.

Dodatkowo odciski są wyraźniej odznaczone od reszty skóry oraz mogą powodować pewien dyskomfort, a nawet ból, zwłaszcza podczas poruszania się. Z kolei modzele są zupełnie bezbolesne. Oba nagniotki warto również rozróżniać od tzw. kurzajki.

Odciski na stopach – jak je leczyć?

Mniejsze lub świeżo powstałe odciski na stopach można usunąć samodzielnie w domu. Wystarczą do tego odpowiednie preparaty, np. specjalne plastry nasączone substancjami zmiękczającymi, m.in.:

  • kwasem salicylowym,
  • kwasem mlekowym.

W aptece dostępne są również maści o podobnym działaniu, wspierające także szybszy proces regeneracji naskórka.

W przypadku trudnych do usunięcia odcisków, gdzie dostępne preparaty nie sprawdzają się, lub w sytuacji, gdy odciski mają dużą skłonność do nawracania, należy udać się do podologa – specjalisty od schorzeń i chorób stóp.

Usuwanie odcisków u podologa – jak wygląda?

Podolog oceni kompleksowo kondycję stóp. Kiedy już wiadomo, skąd się biorą odciski na stopach, specjalista przystępuje do ich usunięcia. Na początku zmiękcza skórę stóp, następnie za pomocą odpowiednich przyrządów usuwa odcisk.

Na sam koniec aplikuje opatrunek zabezpieczający miejsce po zabiegu m.in. przed kontaktem z wodą (namoczenie miejsca po świeżo usuniętym odcisku mogłoby prowadzić do jego maceracji i zakłócić procesy gojenia naskórka).

Odciski to mało bolesne zmiany powodujące jednak znaczy defekt kosmetyczny. Ich usunięcie w gabinecie podologicznym jest szybkie i bezbolesne. Aby zmniejszyć ryzyko odcisków, należy stosować odpowiednią profilaktykę oraz unikać sytuacji, wywołujących nadmierny nacisk na stopy.

opinie o Satin