Przerośnięte, twarde paznokcie są trudne w pielęgnacji. Próby ich obcinania mogą być bardzo bolesne, a przy tym nie przynieść zadowalających rezultatów. Co zatem warto zrobić, by skrócić tego rodzaju paznokcie?
Przerośnięte, twarde paznokcie – jak rozpoznać?
Czym wyróżniają się tego rodzaju paznokcie? W wielu sytuacjach takie paznokcie wykazują tendencję do deformacji i skręcania się, co dodatkowo może wiązać się z dolegliwościami bólowymi.
Warto również przyjrzeć się lepiej przyczynom występowania twardych paznokci. Być może wyeliminowanie czynników ryzyka zabezpieczy przed pojawieniem się tego problemu. Wśród najczęstszych przyczyn przerośniętych, twardych paznokci wymienić można: grzybicę, łuszczycę, cukrzycę, problemy związane z ukrwieniem nóg, uszkodzenia mechaniczne, a także przyjmowanie niektórych leków.
Używaj odpowiednich narzędzi
Cążki lub obcinaczki mogą nie sprostać przerośniętym, twardym paznokciom. Jeżeli jednak chcesz obciąć je z ich wykorzystaniem, zadbaj o to, by były to narzędzia wystarczająco ostre. Stępione akcesoria mogą prowadzić do połamania płytki.
Skracanie paznokci dobrze zacząć od użycia odpowiedniego pilniczka. Być może z jego pomocą uda Ci się na tyle skrócić paznokieć, że nie będzie konieczności używania obcinaczek.
Zakazane jest używanie nożyczek nieprzeznaczonych do skracania paznokci, ale np. do cięcia papieru. Mogą one na tyle uszkodzić paznokieć, że jego płytka stanie się bramą do różnego rodzaju zakażeń. Takie paznokcie mogą być bardziej podatne np. na grzybicę albo zakażenia bakteryjne.
Przygotuj paznokcie do skracania
Zanim jednak przejdziesz do skrócenia paznokci, zatroszcz się o to, by stopy były czyste i zdezynfekowane. Po umyciu stóp wytrzyj je dokładnie. Paznokcie obcinaj, gdy stopa będzie całkowicie wysuszona.
Skracaj paznokcie na prosto
Pamiętaj, że jeżeli zależy Ci na tym, by zachować zdrowie paznokci, powinieneś skracać je na prosto. Skracanie paznokci w półokrąg, np. zaokrąglanie ich brzegów, może doprowadzić do ich wrastania w skórę. Wówczas konieczna staje się interwencja podologa, którego zadaniem będzie zastosowanie metod zapobiegających wrastaniu paznokci.
Nie skracaj paznokci zbyt krótko
Pamiętaj, że nadmierne skracanie paznokci może doprowadzić do ich wrastania w skórę. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem będzie pozostawienie dłuższego fragmentu i w razie konieczności spiłowanie go pilniczkiem. Pilnik daje większą możliwość panowania nad długością paznokcia.
Zadbaj o zmiękczenie i odżywienie paznokci
Jeżeli borykasz się z twardymi paznokciami, rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z preparatów odżywiających i zmiękczających paznokcie. Tego rodzaju specyfiki z pewnością poleci Ci również do pielęgnacji domowej podolog. Zadbaj również o kondycję paznokci, stosując odpowiednią dietę czy odżywki oraz balsamy do paznokci zawierające witaminy z grupy B, kolagen, witaminę A, witaminę C czy cynk, żelazo oraz magnez.
Skorzystaj ze specjalistycznej pomocy
W wielu przypadkach problem jest tak zaawansowany, że samodzielne skrócenie paznokci jest wręcz niemożliwe. Do objawów, które powinny zachęcić Cię do konsultacji ze specjalistą, należą odbarwienie płytki paznokciowej, deformacja paznokci, bolesność obszaru wokół paznokci. W takich sytuacjach najlepiej zgłosić się do podologa, który w bezbolesny sposób wykona pedicure leczniczy. Specjalista przekaże również wskazówki związane z tym, jak dbać o paznokcie, by zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego problemu w przyszłości.
Metody leczenia zgrubiałych paznokci w gabinecie podologicznym
Leczenie twardych i zgrubiałych paznokci w gabinecie podologicznym odbywa się w sposób bezbolesny. Na początek podolog zbiera informacje odnośnie stanu zdrowia, przebytych chorób, prowadzonego stylu życia czy doświadczanych dolegliwości. Dzięki temu łatwiej będzie mu określić, co może być czynnikiem wywołującym pojawienie się tego rodzaju problemu.
Jak wygląda zabieg przeprowadzany przez podologa? Specjalista w pierwszej kolejności za pomocą specjalnych frezów skraca twardą płytkę paznokciową. Następnie pozbywa się zrogowaceń podpaznokciowych. Tego typu zmiany, jeżeli nie są leczone, mogą doprowadzić do wystąpienia grzybicy.
Osoby, które borykają się z problemem twardych i wrastających paznokci, mogą dostrzec poprawę już po pierwszej wizycie w gabinecie podologicznym.
Aby efekty pracy podologa nie zostały zaprzepaszczone, istotna jest również odpowiednia pielęgnacja domowa. Specjalista poinstruuje Cię, co powinieneś robić – jak dbać o paznokcie oraz jak je skracać, by problem nie nawracał.
Przerośnięte, twarde paznokcie – konsekwencje braku pielęgnacji
Osoby, które rezygnują z wdrożenia odpowiednich działań związanych z dbaniem o przerośnięte, twarde paznokcie, muszą liczyć się z tym, że tego typu dolegliwość sama nie zniknie. Konieczne są tu konkretne czynności pielęgnacyjne. Ich niepodjęcie może wiązać się np. ze zmianą toru wzrostu paznokcia, pojawieniem się bólu i dyskomfortu czy nawet powstania zakażeń grzybiczych.
Chcąc uniknąć tego typu konsekwencji, warto skorzystać z fachowej pomocy podologicznej.