Obecne czasy niejako zachęcają nas do przywiązywania większej uwagi do naszego wyglądu oraz stanu zdrowia. Dzięki temu chętniej sięgamy po rady specjalistów w dziedzinie kosmetologii, aby ktoś zajął się naszymi dłońmi, twarzą i ogólną sylwetką. Nie inaczej jest w przypadku stóp. Kto zajmie się Twoimi stopami? Oczywiście podolog. Kim dokładnie jest podolog i w czym może Ci pomóc?
Kim jest podolog?
W dużym skrócie – podolog jest specjalistą od stóp. Nazwa tego zawodu wywodzi się z języka greckiego, gdzie „podos” oznacza „stopę”, a „logos” – „naukę”. Podologia zajmuje się wszelkimi schorzeniami i dolegliwościami związanymi z ludzką stopą. Należy tutaj wspomnieć, że choć podolog posiada rozległą wiedzę w dziedzinie ortopedii, dermatologii, kosmetologii oraz diabetologii – nie jest to lekarz. Podolodzy noszą miano specjalistów z dziedziny kosmetologii poświęconej kończynom dolnym, dokładniej stopom. Mówi się, że podologia to profesja okołomedyczna. W codziennej pracy podolog współpracuje z lekarzami (wyżej wymienione, a także chirurg czy flebolog – „lekarz od żył”) oraz technikami, którzy są w stanie przygotować spersonalizowane wkładki ortopedyczne.
Do podologa udasz się bez skierowania. Znajdziesz go w prywatnych gabinetach kosmetologicznych. Wizyta wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, pamiętajmy jednak, że zdrowie jest bezcenne i należy dbać o siebie i swój komfort ponad wszystko. Zawód ten oficjalnie widnieje od 2015 w KZiS (czyli Klasyfikacji Zawodów i Specjalności), pod numerem 323014. Można śmiało stwierdzić, że zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi ciągle rośnie. Dwa lata po rejestracji zawodu podologa naliczono niemal tysiąc gabinetów podologicznych w całej Polsce, liczba ta stale wzrasta.
Podolog – zawód czy misja?
Tak naprawdę – jedno i drugie. Aby zostać podologiem, trzeba nabyć odpowiedniej wiedzy z wielu dziedzin medycyny oraz kosmetologii. Tytuł podologa zyskasz dzięki:
- ukończeniu studiów licencjackich z kosmetologii ukierunkowanej na podologię,
- ukończyć studia podyplomowe z podologii,
- pozytywnie zakończyć certyfikowane kursy i szkolenia poświęcone podologii.
W trakcie nauki przyszły podolog zyskuje wiedzę z zakresu różnych dziedzin medycyny, jest więc w stanie np. rozpoznać tzw. stopę cukrzycową i skierować „pacjenta” do diabetologa, który pomoże w dalszej terapii.
Podolog to jednocześnie osoba z misją – jej zadaniem bowiem jest edukacja społeczeństwa w zakresie prawidłowej pielęgnacji stóp, doboru odpowiedniego obuwia lub wkładek ortopedycznych korygujących wady postawy.
W czym może pomóc podolog?
Zakres działań podologa jest niezwykle obszerny, jako że zajmuje się wszelkiego rodzaju schorzeniami, wadami i skrzywieniami w obrębie stopy. Do jego zadań należy także diagnostyka oraz leczenie problemów skórnych i płytce paznokcia, a także przeprowadzanie zabiegu usuwania zrogowaceń, brodawek. Podolog może również wykonać pedicure leczniczy.
Tematy, z którymi warto wybrać się do podologa:
- zrogowacenia naskórka – odciski (nagniotki, modzele, odciski z korzeniem);
- pękające pięty;
- problemy ze wzmożoną potliwością stóp;
- brodawki i kurzajki – ogólnie wszelkie niepokojące zmiany na stopie;
- infekcje – grzybicze, bakteryjne i wirusowe;
- problemy z płytką paznokcia (wrastający paznokieć, zanik płytki, przebarwienia, łamliwość itp.).
Tak naprawdę do podologa możesz udać się zawsze, gdy zaobserwujesz na swoich stopach niepokojące zmiany. W przypadku stóp nie ma spraw zbyt błahych czy nieistotnych – podolog jest od tego, aby Ci doradzić i wspomóc w codziennej pielęgnacji stóp. Możesz udać się na poradę, podczas której podolog wyjaśni Ci, jak prawidłowo piłować / obcinać paznokcie, albo jak pozbyć się problemu brzydkiego zapachu stóp.
Jak wygląda wizyta u podologa?
Dobry podolog wykazuje się empatią i zrozumieniem „pacjenta”, dba więc o to, aby każda wizyta przebiegała w przyjaznej i możliwie komfortowej atmosferze. Pierwsza konsultacja podologiczna powinna składać się z czterech kroków, zanim zostanie podjęte dalsze działanie w postaci zabiegu lub określenia plan terapii.
Te cztery etapy diagnostyki to:
- wywiad;
- badania na specjalnej macie zwanej podobaroskopem;
- badania na „pudełku z lustrem”, czyli podoskopie;
- badania na „pudle z tuszem” zwanym plantografem.
Wywiad polega na zebraniu od Ciebie ważnych informacji – podologa interesuje Twój plan dnia, charakter pracy, alergie i przebyte schorzenia czy kontuzje. Wszystko to pozwoli specjaliście rozeznać potencjalne przyczyny Twojego problemu.
Następnie zostaniesz poproszony o wejście na podobaroskop. To specjalna mata podpięta do komputera, dzięki której wykonane zostaną dwa badania – statyczne (sprawdza rozłożenie ciężaru ciała) oraz dynamiczne (określa, jak stawiasz stopę podczas chodu).
W dalszej części podolog wykona badanie na podoskopie. To przezroczyste pudło z podświetleniem oraz tzw. lustrem na dolnej ścianie. To urządzenie diagnostyczne służy do oceny podeszwowej strony stóp.
Na koniec, na papierze zostanie wykonany odcisk Twojej stopy przy użyciu plantografu (pojemnik z tuszem). Odcisk wykonuje się dla odbicia statycznego oraz dynamicznego.
Po części diagnostycznej następuje przejście do zabiegu lub opracowania planu leczenia.