Stomatologia, chirurgia, dermatologia – te dziedziny medycyny są nam doskonale znane. Jednak „podolog” nadal brzmi nieco zagadkowo. Na szczęście, świadomość dotycząca zdrowia stóp stale się zwiększa. Coraz więcej osób regularnie korzysta z pomocy podologa, gdy zauważy u siebie jakieś niepokojące zmiany. Jeśli ty także męczysz się z wrastającym paznokciem, odciskami, brodawkami czy innymi schorzeniami stóp – nie odkładaj konsultacji ze specjalistą! Z nami dowiesz się, jak wygląda pierwsza wizyta u podologa.
Wizyta u podologa – czy jest stresująca?
Profilaktyczne wizyty u podologa to nadal rzadkość. Większość osób odwiedza specjalistę, gdy zmiany na stopach są już bardzo zaawansowane i nie można ich wyleczyć z użyciem domowych sposobów czy za pomocą środków farmakologicznych. Niestety, świadomość, że nasze stopy nie są w zbyt dobrymi stanie sprawia, że często pierwsza wizyta u podologa wywołuje uczucie skrępowania i stres. Zupełnie niepotrzebnie! Podolodzy mają ogromne doświadczenie w leczeniu różnych problemów stóp – od niewielkich po bardzo poważne. Podolodzy z Satin podejdą do Ciebie z uśmiechem i wyrozumiałością, bez względu na to, jaki masz problemem.
Pierwsza wizyta u podologa – przebieg
W gabinetach Satin, pierwsza wizyta u podologa opiera się przede wszystkim na rozmowie i dokładnym badaniu stóp. Jej przebieg można streścić w kilku punktach:
- Rozmowa z Pacjentem – podolog poprosi Cię o opisanie problemu, czasu jego występowania oraz dotychczasowych metod leczenia. Specjalista będzie również chciał się dowiedzieć, jaki jest Twój stan zdrowia, czy cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, na co jesteś uczulony itp.
- Badanie podologiczne – zasadniczo opiera się na trzech elementach: ocena ewentualnych patologii czy deformacji, ocena stanu skóry oraz ocena stanu paznokci. Mimo, że wyraz „ocena” może kojarzyć się niezbyt pozytywnie, nie masz się czego obawiać. Podolog musi po prostu dokładnie zdiagnozować rodzaj schorzenia, aby wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
- Przekazanie zaleceń – po badaniu, specjalista opisze Ci dokładnie rodzaj problemu, z jakim do niego przyszedłeś oraz poda wszystkie zalecenia dotyczące leczenia czy profilaktyki, rekomendowanych preparatów i (jeśli zajdzie taka potrzeba) wkładek ortopedycznych.
Na każdym etapie konsultacji, będziesz miał możliwość zadawania wszelkich nurtujących Cię pytań. Podolog chętnie rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Jak przygotować się do wizyty u podologa?
Przed pierwszą wizytą u podologa, nie należy podejmować żadnych szczególnych przygotowań. W zasadzie, przygotowanie do konsultacji czy wizyty podologicznej przypomina szykowanie się do dentysty. Należy zachować podstawowe zasady higieny, tak by badanie przebiegło w komfortowych warunkach zarówno dla specjalisty, jak i dla pacjenta. Co jeśli, godzina wizyty podologicznej wypada np. tuż po wyjściu z pracy? Bez obaw! W naszych gabinetach masz możliwość szybkiego odświeżenia stóp przed konsultację czy zabiegiem. W przypadku kobiet, dobrze jest przyjść do gabinetu bez lakieru na paznokciach, ponieważ ocena ich stanu jest bardzo ważnym elementem badania. Pamiętaj więc o tym, aby zmyć paznokcie przed planowanym terminem wizyty. Kiedy do podologa? W celu profilaktycznej oceny stanu stóp, warto odwiedzać gabinet podologa raz na kilka miesięcy. Jeśli natomiast zauważymy u siebie jakieś dysfunkcje, najlepiej od razu umówić się na wizytę. Im wcześniej zaczniemy terapię, tym większa szansa, że uda nam się uniknąć długotrwałego leczenia i bólu stóp. Najczęściej, Pacjenci zgłaszają się do podologa, gdy wystąpi u nich któryś z następujących problemów:
- wrastający paznokieć
- kurzajki i brodawki wirusowe
- sucha, pękająca skóra stóp
- modzele i zrogowacenia
- odciski
- grzybica paznokci
- stopa cukrzycowa
- utrata paznokcia
- nadpotliwość stóp
Zastanawiasz się nad wizytą u podologa? Nie zwlekaj! Umów się na konsultację w gabinetach Satin. Jest to miejsce, w którym znajdziesz najwyższej klasy specjalistów i profesjonalną opiekę podologiczną. Twoje stopy będą Ci za to wdzięczne!