Zaznacz stronę

Pięty, które pękają nie są jedynie nieestetycznym problemem. Może działać to również na nasze zdrowie. Pęknięcia skóry przypominające szczeliny mogą pojawić się w miejscu, gdzie naskórek jest zrogowaciały. Niestety, w najgorszym przypadku pęknięcia mogą być głębsze i dochodzić nawet do skóry właściwej. Powoduje to ogromny ból podczas chodzenia, ale także w niektórych przypadkach krwawienie, a nawet powstawanie ropy.

Jakie mogą być przyczyny pękania pięt?

Przede wszystkim może być to spowodowane zbyt dużym nawarstwieniem się twardego i suchego naskórka właśnie w okolicy pięt. Kolejną przyczyną może być po prostu źle dobrane obuwie. Pękanie pięt jest skutkiem zakażeń grzybiczych, ale także nieodpowiedniego nawilżania skóry pięt. Naskórek jest wtedy mało elastyczny i suchy, przez co łatwiej pęka. Może się to dziać przez nieprawidłowe nawilżanie, poprzez używanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji stóp. Osoby otyłe, które zmagają się ze zbyt dużym obciążeniem stóp, jak i chorzy na łuszczycę również częściej zmagają się z pękaniem pięt. Przyczyniać się do tego mogą także różnego typu deformacje ortopedyczne, jak i poruszanie stopą w nieprawidłowy sposób. Rzadko bywają to powody na podłożu genetycznym. Dotyczy to przeważnie osób starszych. Oni najczęściej cierpią na choroby reumatyczne, czy takie, które powodują złuszczanie się naskórka. Często to oni przyjmują duże dawki leków, co w konsekwencjo może wspomagać nawarstwianie się zbędnego naskórka na piętach.

Kiedy trzeba zgłosić się do specjalisty?

Warto zgłosić się jak najwcześniej, szczególnie wtedy, kiedy problem ten narasta. Powstaje krwawienie, ogromny ból, a żadne inne środki nie pomagają. Specjaliści z gabinetu podologicznego Satin zalecają, aby skonsultować się z podologiem jak najszybciej, aby uniknąć powstania stanu zapalnego, a nawet zakażenia. Problemu tego nie wolno bagatelizować.

Jak walczyć z popękanymi piętami w środowisku domowym?

W przypadkach, kiedy problem z pękającymi piętami nie jest jeszcze w większym stopniu rozwinięty, powinny pomóc domowe sposoby. Sprawdzą się tutaj różnego typu peelingi. Warto też ścierać martwy naskórek, aby zapobiec jego nawarstwianiu. Zwykłe nawilżanie i natłuszczanie suchej skóry stóp i pięt odpowiednimi preparatami także skutecznie eliminuje problem z pękaniem naskórka na piętach. Warta uwagi jest także kuracja witaminowa. Po wykonanym peelingu w skórę pięt wsmarowuje się rozgniecioną kapsułkę witaminy A. Pomaga to nawilżyć je w odpowiedni sposób, a przy tym dostarczyć odpowiednią ilość niezbędnej witaminy. Pomocne mogą okazać się także napary z ziół, takich jak: brzoza, krwawnik, koszyczek nagietka, a także napary z nasion lnu, czy kozieradki, a także liści babki lub korzenia żywokostu oraz ziela nostrzyka. Jeżeli domowe sposoby nie pomagają trzeba niezwłocznie udać się na konsultację podologiczną.

Konsultacja u specjalisty w gabinecie podologicznym

W rozwiązaniu problemu zazwyczaj pomaga już sama konsultacja u podologa. Ocenia on w odpowiedni sposób stan stopy. Dostosowuje preparaty do indywidualnych potrzeb pięt pacjenta. Specjaliści zalecają w profilaktyce leczenia pękania pięt w szczególności spożywanie wystarczającej i odpowiedniej ilości wody. Korzystne będzie również noszenie obuwia, jak i skarpet z naturalnych materiałów. Codzienna higiena i używanie preparatów, to podstawa zdrowia pięt. Warto skorzystać z rad specjalistów, aby ustrzec się przed większymi problemami.

Więcej o zapobieganiu w przypadku problemu z pękającymi piętami: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/terapia-na-pekajace-piety

Anna Milewska

opinie o Satin