Zaznacz stronę

Pękające pięty to uporczywy problem, który ma skłonność do nawracania. Przede wszystkim twarda i popękana skóra pięt powoduje defekt kosmetyczny, co stanowi spory dyskomfort, szczególnie latem. Oprócz tego, takie przerwanie ciągłości tkanki grozi rozwojem stanu zapalnego, a sama obecność pęknięć może wzmagać dolegliwości bólowe. Leczenie pękających pięt to proces trwający dłuższy czas, gdyż naskórek potrzebuje odbudowy i regeneracji. Dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jednak dlaczego pękają pięty? Co robić, aby tego uniknąć?

Pękające pięty – skąd ten problem? Charakterystyka, przyczyny

Pięty wymagają szczególnej dbałości i pielęgnacji, co wynika przede wszystkim ze specyfiki skóry stóp. W tym miejscu naskórek jest kilkukrotnie grubszy i twardszy niż w pozostałych miejscach na ciele. Specyfika ta wynika z naturalnej funkcji, jaką pełnią stopy. Podtrzymują ciężar całego ciała, amortyzując szkielet w momencie kontaktu z podłożem. Grubsza i twardsza skóra ma zapewniać zabezpieczenie dla całego ciała.

Oprócz tego, stopy pozbawione są gruczołów łojowych co oznacza, że mają silną tendencję do przesuszania się i wymagają odpowiedniego nawilżenia z zewnątrz. Nadmierne wysuszenie naskórka prowadzi do zwiększonego rogowacenia, a w efekcie – do pękania skóry.

Proces rogowacenia skóry nasilany jest również poprzez nadmierne przeciążenie stopy. Naskórek wówczas aktywuje procesy dodatkowo zwiększające twardość i grubość skóry, co stanowi jego mechanizm obronny, a skóra w efekcie reaguje rogowaceniem.

Czynniki sprzyjające pękaniu pięt to:

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry stóp. Negatywny wpływ ma zarówno brak pielęgnacji jak i jej nadmiar. Warto także pamiętać o tym, aby unikać pumeksów oraz złuszczać naskórek maksymalny 1-2 razy w ciągu tygodnia;
  • obuwie na wysokim obcasie;
  • nadwaga, otyłość;
  • niedobory żywieniowe, szczególnie w zakresie witaminy A.

Pękanie skóry pięt może wiązać się również z chorobami, takimi jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku diabetyków, gdyż może wiązać się z rozwojem tzw. stopy cukrzycowej. Jest to powikłanie, mogące w ostateczności zakończyć się amputacją kończyny.

Pękające pięty – jak zapobiegać temu problemowi?

Zapobieganie pękającym piętom opiera się przede wszystkim na właściwej pielęgnacji skóry stóp. Ze względu na brak gruczołów łojowych niezwykle istotne znaczenie ma nawilżanie oraz zmiękczanie naskórka. W związku z tym niezbędnym krokiem w codziennej pielęgnacji jest stosowanie kremu do stóp.

Warto 1-2 razy w tygodniu wykonać zabieg SPA, włączając w to kąpiel stóp, peeling, usunięcie martwego naskórka oraz aplikację kremu. Można zaaplikować grubą warstwę kremu, nałożyć skarpety i położyć się spać. Taki zabieg pozwoli mocno zregenerować i nawilżyć skórę stóp.

Kolejnym krokiem w pielęgnacji jest regularne usuwanie zrogowaciałego naskórka za pomocą tarki lub frezarki. Odradza się stosowanie pumeksów, gdyż są zbyt szorstkie i mogą być odbierane przez naskórek jako zagrażające, co w efekcie zwiększy jego rogowacenie. Usuwanie martwego naskórka warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste usuwanie przyniesie efekt odwrotny od zaplanowanego, dlatego nie należy przekraczać tej liczby.

Pękające pięty – jak zapobiegać temu problemowi za pomocą kosmetyków? Pożądane składniki

Pielęgnacja stóp wymaga dużej systematyczności i dbałości. Aby uzyskać zadowalające efekty, warto stosować kosmetyki z takimi składnikami jak:

  • mocznik –  jest to najbardziej polecany składnik w pielęgnacji skóry stóp. Mocznik w zależności od swojego stężenia, może działać nawilżająco, zmiękczającą lub silnie złuszczająco. Oprócz tego regeneruje skórę i wspomaga proces odbudowy naskórka;
  • witamina A – uelastycznia i nawilża skórę oraz wspomaga jej gojenie się. Preparaty z jej dodatkiem mogą być stosowane w łagodzeniu powstałych już pęknięć;
  • pantenol – zatrzymuje wodę w skórze, co pozwala zachować dłuższe nawilżenie;
  • kwas hialuronowy – dba o nawilżenie skóry oraz wiążę wodę w naskórku.

Pękające pięty – jak zapobiegać temu problemowi wraz z podologiem?

Podolog zajmuje się schorzeniami i dolegliwościami w obrębie stóp, dlatego też podczas wizyty ustala indywidualny plan pielęgnacji skóry stóp oraz udziela wskazówek co do profilaktyki. Usunięcie pęknięć na piętach trwa zwykle 1 godzinę. W trakcie zabiegu specjalista zauważalnie zmniejsza pęknięcia oraz aplikuje preparaty regenerujące i wspomagające gojenie.
 

umów wizytę on-line

opinie o Satin