Z problemem pękających pięt mierzą się osoby z dużą tendencją do rogowacenia naskórka, diabetycy, a także wszyscy, którzy zaniedbują podstawową pielęgnację skóry stóp. Naskórek w tym miejscu jest bardzo wymagający, dlatego potrzebuje nieco więcej uwagi. Pękające pięty mogą stać się podłożem do rozwoju stanu zapalnego, dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu.
Jakie są przyczyny pękających pięt? Co pomaga na pękające pięty? Czy warto udać się do podologa?
Jak to się dzieje, że pękają pięty?
Pękanie pięt to problem, z którym mierzy się wiele osób. Skóra w tym miejscu jest bardzo gruba i twarda, w dodatku pozbawiona gruczołów łojowych. To sprawia, że bardzo łatwo traci wodę i ulega przesuszeniu.
Gdy naskórek jest mocno wysuszony, zaczyna pękać. Z tego powodu odpowiednia pielęgnacja skóry stóp oraz dbanie o optymalny poziom nawilżenia są tak istotne.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry stóp, aby uniknąć pękających pięt?
Pielęgnacja skóry stóp wymaga dużej regularności i pewnej świadomości w zakresie używanych akcesoriów oraz składników obecnych w preparatach do stóp.
Podstawowe zasady pielęgnacji skóry stóp:
- Odpowiedni krem nawilżający lub zmiękczający – preparat taki powinno się stosować codziennie. Najlepiej, aby w swoim składzie posiadał substancje takie jak mocznik, lanolina, gliceryna czy kwas hialuronowy.Kwas hialuronowy oraz mocznik zatrzymują wodę w naskórku, natomiast lanolina i gliceryna natłuszczają tkankę. Dobrze jeśli w kremie znajdują się jeszcze witaminy A i E, odpowiedzialne za nawilżenie.
W przypadku silnego rogowacenia naskórka warto wybrać preparaty z wyższym stężeniem mocznika (np. 30%), gdyż wówczas substancja ta ma właściwości złuszczające. Pomocne mogą być także preparaty zawierające w składzie kwas mlekowy bądź salicylowy.
- Dwa razy w tygodniu należy usuwać martwy naskórek – przed usunięciem naskórka warto wcześniej przygotować skórę, zmiękczając ją.
Wystarczy moczyć stopy przez ok. 10–15 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Dzięki temu naskórek będzie łatwiejszy w opracowaniu i szybciej wchłonie składniki aktywne. - Do usuwania naskórka warto wybrać frezarkę lub tarkę. Pumeks posiada zbyt szorstką strukturę, co może powodować odwrotne efekty i nasilać rogowacenie skóry.
- Dla wzmocnienia efektów raz w tygodniu można zastosować zabieg złuszczający, np. stosując tzw. skarpety złuszczające.
- Należy unikać agresywnych i dynamicznych ruchów podczas usuwania martwego naskórka, gdyż może to zwiększyć jego tendencję do rogowacenia i przesuszania.
Aby pielęgnacja skóry stóp była efektywna, musi być przede wszystkim regularna. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie przy uporczywie suchej skórze stóp, jest tzw. pedicure podologiczny, wykonywany przez specjalistą.
Podolog korzysta wówczas z leczniczych preparatów wysokiej jakości, dzięki czemu skóra jest silnie odżywiona i zregenerowana.
Co jeszcze pomaga na pękające pięty?
Często przyczyną pękających pięt są niedobory niektórych substancji, zwłaszcza witaminy A i E. Przy dużej tendencji do przesuszania się skóry warto przeanalizować swoją dietę i rozważyć ewentualną suplementację tych minerałów.
Proces zwiększonego rogowacenia naskórka nasila również źle dopasowane obuwie, zwłaszcza gdy jest zbyt ciasne lub ma cienką podeszwę.
Wówczas na naskórek wywierany jest silny nacisk, który wywołuje w nim reakcje obronne w postaci zwiększonego rogowacenia. W związku z tym warto wybierać obuwie, które będzie dobrze dopasowane i jednocześnie zapewni stopom odpowiednią amortyzację.
Pękające pięty mogą być spowodowane również nadwagą, otyłością czy cukrzycą. Wówczas pomocne jest skupienie się na leczeniu choroby podstawowej.
Pękające pięty – dlaczego nie warto lekceważyć problemu?
Choć pękające pięty mogą wydawać się mało groźnym schorzeniem, to skutki zaniedbań mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Pęknięcie naskórka oznacza rozerwanie jego ciągłości.
To z kolei stanowi idealną okazję dla patogenów – z łatwością mogą wniknąć w głębsze struktury organizmu, gdyż nie muszą pokonywać tzw. bariery ochronnej, którą jest naskórek.
Sytuacja ta może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego lub zakażenia, zwłaszcza gdy w miejscu pęknięcia zacznie zbierać się brud. Silnie popękane pięty mogą również zacząć krwawić.
Pękające pięty – czy warto iść do podologa?
Oczywiście, że warto! Specjalista dokona kompleksowej oceny stóp, obejrzy je oraz przeprowadzi wywiad. Na tej podstawie pomoże nie tylko ustalić przyczynę silnego rogowacenia naskórka (może wynikać ona z chorób), ale również wskaże najlepszą ścieżkę leczenia.
Podczas wizyty podolog wykona również pedicure, z zastosowaniem wysokiej jakości preparatów. Na zakończenie udzieli wskazówek co do domowej pielęgnacji i w razie potrzeby – ustali termin kolejnej wizyty.