Czym są odciski?
Odciski to obszary zrogowaciałego naskórka, które powstają jako reakcja obronna organizmu, gdy skóra narażona jest na miejscowy ucisk bądź tarcie. Komórki rogowe są wtedy wgniatane w głąb skóry, co wywołuje silny ból. Problem odcisków dotyczy szczególnie osób z płaskostopiem podłużnym lub poprzecznym, wysokim podbiciem, zbyt długą kością śródstopia, zdeformowanymi palcami.
Odciski najczęściej powstają na przodostopiu, grzbietowej stronie palców, między palcami stóp oraz w okolicach pięt. Zmiany na skórze wyglądają nieestetycznie i stosunkowo długo się goją. Stwardniałe warstwy mogą nawet być przyczyną rozwoju stanu zapalnego, co może być niebezpieczne. Przyczyną odcisków jest też źle dopasowane obuwie, za ciasne lub za luźne buty, które w różnych miejscach uwierają skórę stopy. Odciski, modzele, nagniotki to nic przyjemnego… Co zrobić, aby sobie z nimi poradzić? Oto kilka skutecznych sposobów.
- Wygodne buty
To najprostsza i niezawodna rada. Wybierając obuwie, odpowiednio dostosowane do Twoich stóp, unikniesz przede wszystkim przyczyn, które doprowadzają do powstawania odcisków. Bez nacisku i tarcia nie powstaną niepotrzebne zrogowacenia skóry, a Ty nie będziesz narażony na żaden ból i dyskomfort. Kobietom odradza się też buty na wysokim obcasie, które dodatkowo nadwyrężają stopy, a jeśli są przy okazji są jeszcze źle dobrane, to cierpienie gwarantowane. Pielęgnacja stóp oraz dobranie wygodnych skarpet, rajstop redukuje ryzyko powstania problemu praktycznie do zera. Zatem, lepiej zapobiegać niż potem leczyć skutki.
- Krem nawilżający na odciski
Jeśli niestety odciski już się pojawią, to walcz z nimi od samego początku. Używanie odpowiedniego kremu może zdziałać cuda. Szczególnie polecany jest krem na noc, którego zadaniem jest nawilżenie oraz natłuszczenie stwardniałej skóry, co zapobiega jej narastaniu. Dobry krem powinien zawierać właściwie dopasowane składniki takie, jak np.: masło shea, oleje roślinne, masło kakaowe oraz mocznik i kwas salicylowy, które mają silne właściwości złuszczające. Na pięty możesz wypróbować krem złuszczająco-zmiękczający. Jego zadaniem będzie zregenerować zniszczone, szorstkie, pękające pięty i zredukować wszelkie zgrubienia skóry.
- Złuszczanie zrogowaciałego naskórka
Pamiętaj o złuszczaniu niepotrzebnego naskórka. Pomoże Ci w tym pilnik bądź tarka do stóp. Zanim przystąpisz do zabiegu, wymocz stopy w wodzie z solą lub olejkiem aromatycznym. Nieusunięty naskórek może powodować powstawanie zmian skórnych oraz modzelów. Naskórek możesz też zlikwidować, stosując gruboziarnisty peeling. Odradzane są do tego celu żyletki, ponieważ łatwo się nimi skaleczyć. Nie należy używać także pumeksu, gdyż staje się on z czasem siedliskiem chorobotwórczych bakterii. Nie potrzeba narażać się na żadne infekcje.
- Pielęgnacja stóp
Zadbaj o swoje stopy, to podstawa. Jeśli pojawił się odcisk, pilnuj, aby nie był dłużej narażony na ucisk lub tarcie, ponieważ łatwo może on zamienić się w paskudną ranę. Stosuj specjalnie wymodelowane poduszeczki, zrobione ze specjalnego sylikonu, który nie wywołuje uczuleń, nie naraża skóry na odparzenia i umożliwia jej optymalne oddychanie. Na rynku dostępne są też plastry na nagniotki, które usuwają problem w kilka dni. Spotkałeś się pewnie z licznymi żelami i płynami. Wybór jest naprawdę ogromny. Zapytaj w aptece o najlepsze propozycje na pozbycie się odcisków, aby nie tracić czasu na te mniej efektywne.
- Wizyta u podologa
Do ekspertów od stóp należy się udać w przypadku, gdy żadne domowe sposoby, ani środki z apteki, nie pomagają. Specjalistyczny zabieg wykonuje się szybko i odznacza się maksymalna skutecznością. Efekty są imponujące.