Obcinanie paznokci u stóp wydaje się być prostą czynnością, którą wszyscy regularnie wykonujemy. Sprawa nie jest jednak taka prosta, ponieważ wielu z nas robi to nieprawidłowo, co doprowadza do bólu związanego z wrastaniem paznokcia. Jak zatem należy obcinać paznokcie u stóp? I co zrobić, gdy dotknie nas problem wrastającego paznokcia?
Jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg?
Paznokcie u stóp należy obcinać na prosto, ponieważ taki jest ich naturalny kształt. Błędem jest bardzo popularne obcinanie ich na półokrągło. Paznokci nie powinniśmy także obcinać zbyt krótko, aby uniknąć skaleczeń. Jeśli płytka naszych paznokci jest bardzo twarda i trudno nam ją dokładnie obciąć, tuż przed należy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie (około 10 minut). Zaokrąglanie boków podczas obcinania doprowadza do nienaturalnego wzrostu płytki, co w efekcie skutkuje wrastaniem paznokcia. Ten problem wiąże się z nieestetycznym wyglądem paznokcia, zaczerwienieniem wokół niego oraz bólem podczas chodzenia. Jeśli paznokieć zaczyna wrastać, należy niezwłocznie umówić się na wizytę do podologa, który wybierze dla nas właściwą metodę leczenia.
Inne przyczyny powstawania wrastających paznokci:
- noszenie niewłaściwego, zbyt ciasnego obuwia,
- suchość lub potliwość skóry stóp,
- deformacje ortopedyczne,
- uwarunkowania genetyczne.
Klamry – sposób na wrastający paznokieć
Klamry ortonyksyjne to współcześnie jedna z najlepszych metod korekcji wrastających paznokci. Ze względu na nieinwazyjność polecane są dla osób w każdym wieku. Ich zadaniem jest wyprostowanie paznokcia i przywrócenie go na naturalny tor wzrostu. Klamry od razu po założeniu niwelują dolegliwości bólowe oraz, co ważne, nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Nasi specjaliści podkreślają, że w klamrach można normalnie chodzić, a nawet uprawiać sport. Klamry ortonyksyjne należy nosić od kilku do kilkunastu miesięcy, czyli do momentu całkowitego wzrostu paznokcia we właściwym torze.
Kostka Arkady – leczenie wrastających paznokci
Kostka Arkady to nowoczesna i bardzo innowacyjna metoda leczenia wrastających paznokci. Pozwala na rozwiązanie problemu już podczas jednej wizyty w gabinecie podologicznym. Odznacza się wysoką skutecznością, dlatego jest rekomendowana przez lekarzy. Podczas zabiegu chory palec umieszcza się w korpusie kostki, w którym znajduje się pięć miejsc do umieszczenia w nich narzędzi do korekcji wrastającego paznokcia. Cały zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Jego dodatkową zaletę stanowi efekt estetyczny, ponieważ płytka paznokcia zostaje odbudowana przy pomocy specjalnej akrylowej masy. Paznokieć od razu nabiera zdrowego i naturalnego wyglądu.
Zarówno klamry ortonyksyjne oraz kostka Arkady to metody pozwalające w skuteczny sposób wyleczyć wrastający paznokieć. Stanowią doskonałą alternatywę dla usunięcia płytki paznokcia u chirurga. Warto jednak zapobiegać powstawaniu tego przykrego schorzenia poprzez odpowiednią pielęgnację paznokci, w tym ich prawidłowe obcinanie.