Modzele są miękkimi nagniotkami, tworzącymi się głównie na podeszwach stóp. Często powstają pod wpływem dużego i stałego nacisku, wywieranego na stopy. Modzele są bezbolesnymi zmianami, jednak wyglądają nieestetycznie, co skłania pacjentów do ich usunięcia.
Jak wyglądają modzele? Które czynniki sprzyjają ich powstawaniu? Jak usunąć modzele?
Modzele – jak tworzą się nagniotki?
Skóra stóp znana jest ze swoich specyficznych właściwości. W odróżnieniu od innych miejsc na ciele naskórek stóp jest bardzo twardy i gruby, co ma chronić stopy przed obciążeniem.
Dodatkowo odpowiedzialne są one za amortyzację całego ciała i pośrednio – ochronę oraz odciążenie kręgosłupa. W związku z tym skóra stóp musi mieć odpowiednią grubość, aby dobrze spełniać swoje funkcje.
Sytuacja ta, w połączeniu z brakiem gruczołów łojowych, sprzyja jednak nadmiernemu przesuszaniu się naskórka i w konsekwencji – jego rogowaceniu. Z kolei proces rogowacenia stanowi podłoże do rozwoju nagniotków, w tym modzeli.
Modzele – jak wyglądają? Czym różnią się od odcisków?
Modzele bardzo często mylone są z odciskami, a ich nazw używa się zamiennie. Należy jednak pamiętać o tym, iż zmiany te znacznie różnią się między sobą.
Choć przyczyny ich powstawania są takie same, to przede wszystkim modzele są:
- miękkie,
Dodatkowo modzele mają nieco żółtą barwę, a odciski – charakterystyczny, biały punkt w środku. Różnica polega także na głębokości zmiany.
Modzele występują wyłącznie na zewnętrznej warstwie naskórka, natomiast odciski z czasem zaczynają wnikać w nieco głębsze struktury. To decyduje m.in. o różnicy w dolegliwościach bólowych – modzele są niemal bezbolesne, z kolei zaawansowane odciski mogą pogorszyć komfort w ciągu dnia.
Modzele – czynniki ryzyka
Kluczową rolę w powstawaniu modzeli odgrywa przede wszystkim obuwie. Jeśli jest ono zbyt ciasne, to wywołuje nacisk na naskórek i uruchamia procesy jego rogowacenia (zwiększenie twardości). Podobne działanie mają buty na obcasie oraz zakończone w szpic.
Nagniotkom sprzyja także zbyt luźne obuwie, gdyż wówczas dochodzi do różnych otarć, co także uruchamia reakcje obronne naskórka i sprzyja tworzeniu się różnych zmian.
Cienka podeszwa butów powoduje, że stopy niemal bezpośrednio uderzają o podłoże, co również przyczynia się do nagniotków. Dlatego też w profilaktyce przeciw modzelom dobór odpowiedniego obuwia ma kluczową rolę – razem z właściwą pielęgnacją.
Pozostałe czynniki, sprzyjające modzelom to:
- nadwaga/ otyłość;
- ciąża (ze względu na nagły wzrost masy ciała i obciążenie stóp);
- wady postawy;
- deformacje w obrębie stóp i palców;
- aktywność fizyczna.
Tendencja do częstego powstawania nagniotków i ich nawracania może być związana także z chorobami ogólnoustrojowymi. Podejrzewać można: cukrzycę, niedoczynność tarczycy, zaburzenia krążenia czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
Modzele – jak wygląda pielęgnacja skóry stóp?
Aby ograniczyć pojawienie się modzeli i zadbać o dobrą kondycję skóry stóp, należy pamiętać również o właściwej pielęgnacji.
Polega ona przede wszystkim na codziennym stosowaniu kremów, w zależności od aktualnych potrzeb skóry. Mogą być to preparaty:
- nawilżające,
- zmiękczające,
- regenerujące.
Szczególną uwagę należy poświęcić stopom z silną tendencją do przesuszających się pięt.
Drugim, kluczowym czynnikiem w pielęgnacji skóry stóp jest usuwanie martwego naskórka. Zabieg ten powinno się wykonywać regularnie, ok. 2 razy w tygodniu – najlepiej przy pomocy tarki lub frezarki.
Korzystanie z innych narzędzi, zwłaszcza pumeksu może przynieść odwrotny efekt (jego struktura jest zbyt agresywna dla naskórka).
Przed zabiegiem warto zmiękczyć naskórek, np. za pomocą kąpieli wodnej. O dobrą kondycję skóry stóp zadba również podolog, wykonując specjalistyczny pedicure.
Modzele – jak usunąć?
Modzele najczęściej usuwa się w ramach podologicznego pedicure leczniczego – łączącego elementy klasycznego pedicure z pozbyciem się chorobowych zmian. Zabieg ten obejmuje zarówno opracowanie skóry stóp, jak i paznokci.
Podolog usuwa zmiany w trakcie jednej wizyty i udziela dalszych zaleceń. Pomaga wdrożyć rozwiązania, ograniczające pojawianie się modzeli w przyszłości (np. dobór wkładki ortopedycznej).
Modzele – jak wygląda zabieg ich usuwania?
Usuwanie modzeli przebiega w kilku krokach:
- Pierwszym krokiem jest zmiękczenie skóry stóp, co pozwala ją kompleksowo przygotować do zabiegu.
- Następnie podolog skraca i opracowuje płytkę paznokciową.
- W kolejnym kroku, za pomocą frezarki, specjalista wstępnie usuwa zrogowacenia, po czym przechodzi do eliminacji modzeli (przy użyciu skalpela).
- Ostatnim etapem mechanicznej obróbki stopy jest usunięcie skórek.
Na zakończenie całego zabiegu, podolog wmasowuje w stopy preparaty silnie regenerujące i odżywiające naskórek.