Zaznacz stronę

Modzele to niewielkie zmiany w postaci nagniotków, tworzące się najczęściej na podeszwach stóp, choć mogą pojawiać się również na palcach. Mimo, iż modzele nie są bolesnymi zmianami, wyglądają nieestetycznie, dlatego wielu pacjentów decyduje się na ich usunięcie. Z czasem modzele mogą się także przyczyniać do pękania skóry pięt, co wiąże się z ryzykiem rozwoju stanu zapalnego. Czym są modzele? Co odpowiada za ich powstawanie? Jak leczyć modzele?

Czym są modzele? Jak powstają?

Modzele są miejscowym nagromadzeniem się naskórka, tzw. zrogowaceniem. Do ich powstawania dochodzi w momencie, gdy stary naskórek nie jest regularnie usuwany i zaczyna się gromadzić. Sytuacji tej sprzyjają również wszelkie czynniki powodujące nierównomierny rozkład nacisku na stopy i ich miejscowe przeciążenie.

Skóra na stopach, ze względu na swoje fizjologiczne cechy (m.in. brak gruczołów łojowych) ma silną tendencję do przesuszania się, co prowadzi do jej szybszego rogowacenia i sprzyja tworzeniu się różnych nagniotków, w tym modzeli.

Modzele – jakie są przyczyny ich powstawania?

Do powstawania modzeli prowadzą głównie sytuacje związane z nadmiernym przeciążeniem stopy, szczególnie z naciskiem na wybrany fragment.

Czynniki zwiększające ryzyko modzeli to:

  • zbyt ciasne obuwie – jedna z najczęstszych przyczyn modzeli;
  • buty na obcasie lub zakończone w szpic;
  • aktywność fizyczna, zwłaszcza z naciskiem na stopy, jak np. jogging;
  • cienka podeszwa w obuwiu (stopy niemal bezpośrednio uderzają o podłoże);
  • wady postawy (np. skolioza) i deformacje w obrębie palców oraz stóp (np. płaskostopie, haluksy);
  • zaburzenia w prawidłowej motoryce, związane z nierównomiernym uderzaniem stopy o podłoż

Obecność modzeli może wynikać także z występowania chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. cukrzyca czy zaburzenia krążenia.

Do częstszych nagniotków może przyczynić się także reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – ze względu na powstające w jego przebiegu deformacje stawów.

Dużo większe ryzyko tworzenia się modzeli występuje również u osób, które mają dużą tendencję do przesuszającej się skóry na stopach lub nie prowadzą regularnej, codziennej pielęgnacji.

Modzele – jak wyglądają?

Modzele to miękkie nagniotki, zwykle o żółtawej barwie. W przeciwieństwie do odcisków są bezbolesne, choć zaawansowane zmiany mogą powodować pewien dyskomfort.

Modzele, z racji miejscowego zrogowacenia naskórka, mogą nasilać procesy rozpadu tkanki i prowadzić do problemu pękających pięt, co niesie ze sobą ryzyko rozwoju zakażenia – ze względu na łatwość wnikania patogenów do wnętrza organizmu.

Modzele – jak leczyć?

Aby skutecznie i efektywnie leczyć modzele, należy udać się do gabinetu podologicznego. Specjalista zajmie się nie tylko usunięciem zmiany, ale też na podstawie wstępnego wywiadu oraz oględzin stóp pomoże ustalić przyczynę nagniotków – jej określenie jest bardzo istotne w dalszej profilaktyce, gdyż pomaga zalecić pacjentowi działania zmniejszające ryzyko nawrotu dolegliwości. Podczas wizyty podolog wykonuje pedicure leczniczy, który usuwa modzele.

Modzele – jak leczyć u podologa? Jak wygląda pedicure leczniczy?

Podstawowym zabiegiem, wykonywanym w celu usunięcia modzeli, jest pedicure leczniczy.

Zabieg przebiega w następujący sposób:

  1. Podolog oczyszcza skórę i aplikuje preparaty zmiękczające naskórek.
  2. Po upływie określonego czasu podolog za pomocą frezarki wstępnie usuwa zrogowacenie, a następnie korzystając ze skalpela, eliminuje modzele.
  3. Ostatnim etapem pedicure jest wmasowanie preparatów odżywiających, regenerujących i nawilżających skórę stó

Oprócz wykonania pedicure leczniczego, podolog udziela pacjentowi dalszych zaleceń oraz wskazówek m.in. do domowej pielęgnacji. W przypadku pacjentów wymagających regularnych wizyt (np. diabetycy) może on ustalić wstępny harmonogram wizyt.

Jeśli przyczyną modzeli są wady postawy lub deformacje stóp lub palców, podolog pomaga dopasować pacjentowi odpowiednie wkładki odciążające. Ich zadaniem jest amortyzacja i odciążenie stopy, co zmniejsza ryzyko modzeli.

Modzele – jak leczyć w domu?

Leczenie modzeli w domu powinno odnosić się wyłącznie do samej profilaktyki – należy pamiętać o regularnej, codziennej pielęgnacji. Podstawę stanowi odpowiedni krem – nawilżający, odżywiający lub zmiękczający. Preparat powinien odpowiadać na aktualne potrzeby skóry.

Istotną kwestią jest również systematyczne usuwanie zrogowaciałego naskórka – najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są regularne wizyty w gabinecie podologicznym.

opinie o Satin