O tym, że należy dbać o swoje stopy przypominamy sobie najczęściej dopiero w lecie, kiedy jedziemy na wakacje i chcemy żeby estetycznie wyglądały w sandałach lub klapkach. Jednak pielęgnować stopy powinniśmy przez cały rok. Stan naszych stóp mówi świadczy o naszym zdrowiu oraz o tym, czy odpowiednio o siebie dbamy. Jeżeli o tym zapominamy, narażamy się na poważne konsekwencje – między innymi na powstawanie odcisków.
Co to są odciski?
Odciski to nic innego, jak warstwy zrogowaciałego naskórka. Powstają jako reakcja skóry na miejscowy ucisk. Skóra niejako broni się przed naciskiem oraz tarciem poprzez nawarstwianie się i rogowacenie. Pojawiają się więc głównie w tych miejscach, gdzie stopa jest najbardziej narażona na nacisk, czyli na przedstopiu, na grzbiecie palców (najczęściej na małym), na piętach oraz między palcami.
Często są problemem osób z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym. Trzeba pamiętać o tym, że odciski to nie tylko problem stóp ale też na przykład dłoni, o czym wiedzą osoby, które trenują na siłowni. Nieleczone odciski mogą powodować poważny ból i przeszkadzać w chodzeniu.
Przyczyny powstawania:
- główną przyczyną powstawania odcisków są niewygodne, zwłaszcza za ciasne buty,
- odciski mogą też pojawiać się przy uprawianiu sportu, szczególnie jeśli nie zadbamy o odpowiednie do niego obuwie,
- zapenie stawów,
- płaskostopie,
- do powstawania odcisków przyczynia się noszenie obcasów,
- na powstawanie odcisków bardziej narażone są osoby otyłe,
- krzywe palce u stóp.
Sposoby na odciski
Po pierwsze, najważniejsze jest, aby w ogóle nie dopuszczać do ich powstawania. Nośmy wygodne buty, nie ściskajmy swoich stóp, co zresztą może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia, ponieważ zaburza krążenie krwi. Zupełnie podstawową rzeczą jest konieczność dbania o higienę naszych stóp. Nie chodzi tylko o mycie lecz też o nawilżanie i właściwą pielęgnację.
Jeżeli na naszych stopach pojawiły się odciski, powinniśmy od razu działać. Musimy ocenić zaawansowanie odcisku. Niewielkie zmiany możemy usunąć za pomocą domowych sposobów albo udać się do apteki po plastry. Jeśli jednak, zmiany na skórze są bolesne, przeszkadzają nam w chodzeniu i chcemy zasięgnąć opinii profesjonalisty, warto zgłosić się po pomoc do podologa.
Kliniką, do której można się zgłosić jest na przykład Satin, która ma dwa gabinety w Warszawie, na Saskiej Kępie i Bielanach. Zgłoszenie się z tym kłopotem do specjalisty jest bardzo ważne, dlatego, że nieleczone odciski mogą wnikać poza skórę właściwą i powodować stany zapalne. Nie należy więc czekać aż odciski zamienią się w poważniejszy problem.
Leczenie odcisków przez podologa
Co na odciski może poradzić podolog? Pomoże nam go usunąć. Zwrócenie się do specjalisty gwarantuje najtrwalsze i najszybsze pozbycie się kłopotu. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nie zmienimy zachowań, które doprowadziły do ich powstania, problem będzie nawracał. Dodatkowo terapia przeprowadzona przez podologa trwa dłużej, im dłużej zwlekamy ze zgłoszeniem naszego problemu.
Duża część osób bagatelizuje odciski, licząc na to, że znikną same i tym samym narażają się na dłuższe leczenie. Tylko szybkie zgłoszenie się do podologa daje nam możliwość szybkiego zażegnania odcisków. Pamiętajmy o tym, że nie warto igrać z własnym zdrowiem i narażać się na to, że przykładowe odciski przerodzą się w bardzo poważny kłopot.