Zaznacz stronę

Długi spacer, letni wieczór na szpilkach lub nowe buty mogą być przyczyną pojawienia się odcisków na naszych stopach. Odcisk jest wynikiem obronnej reakcji ciała na długotrwały, miejscowy ucisk. Najbardziej narażone na powstawanie odcisków jest śródstopie i palce, rzadziej pięta. Stopa w miejscu pojawienia się odcisku boli, gdyż komórki zrogowaciałego naskórka wbijają się w skórę. Na szczęście istnieją sposoby, by poradzić sobie z tego typu dolegliwościami. Im szybciej podejmiemy interwencję, tym lepiej. Nieleczone odciski mogą doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych.

Czym są odciski na stopach?

Każdy z nas miał przyjemność przekonać się na własnej skórze, czym jest odcisk na stopie. To nadmierne zrogowacenie naskórka wywołane silnym tarciem lub uciskiem nieźle potrafi dać się we znaki. Odciski są wynikiem narastania naskórka i jego niedokrwieniu w uciskanym miejscu, a najczęściej pojawiają się one w okolicy stawów śródstopno-paliczkowych, po grzbietowej stronie palców lub między nimi.

Przyczyny powstawania odcisków

Przyczyn powstawania odcisków na stopach jest wiele, należą do nich:

  • nieodpowiednie, źle wyprofilowane obuwie ( w tym noszenie szpilek i czółenek ze zwężonymi noskami),
  • wady postawy i nieprawidłowy chód,
  • płaskostopie,
  • nadwaga i otyłość,
  • choroby (nadciśnienie, cukrzyca, reumatyzm i in.).

Nie należy czekać, aż odcisk sam zniknie. W przypadku pojawienia się na naszych stopach odcisków należy jak najszybciej udać się do podologa.

Efektywne metody usuwania odcisków

Mimo szeregu możliwości większość z nas decyduje się na domowe sposoby, do których należą m.in. wcieranie olejku rycynowego w celu zmiękczenia odcisku czy okłady z kwasu chlebowego. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby odciski nie powróciły jest dobór odpowiedniego obuwia. W przypadku pojawienia się odcisku, należy go zabezpieczyć plastrem lub ochronną wkładką. Używanie zmiękczająco-odżywczego kremu do stóp z mocznikiem nawilży stopy, a regularne stosowanie tarki pomoże zlikwidować zrogowaciałą skórę. W przypadku odcisków nie jest wskazane używanie nożyczek bądź igieł, gdyż taka prowizoryczna operacja może skończyć się zakażeniem.

Usuwanie odcisków może odbywać się na wiele sposobów. Niektórzy stosują maści i plastry, natomiast wielu z nas decyduje się na zabieg przeprowadzany w gabinecie kosmetycznym lub chirurgicznym. Jednym z miejsc, gdzie można go wykonać już podczas pierwszej wizyty jest Gabinet Podologiczny Satin w Warszawie.

Podolog – najlepszy przyjaciel Twoich stóp

Bolesny lub pojawiający się w tym samym miejscu odcisk należy skonsultować z lekarzem, może nim być ortopeda lub podolog. Odciski to nawracający problem, dlatego warto je usunąć raz na zawsze. Nie zawsze jest to możliwe podczas jednej wizyty, gdyż rdzeń potrafi tkwić głęboko w skórze i zabieg może wymagać kilku spotkań. Zaawansowane odciski są usuwane przy użyciu specjalnego wiertła, przy czym taka procedura trwa krótko i nie wymaga znieczulenia.

Warto pamiętać o tym, że im wcześniej zdiagnozujemy problem i rozpoczniemy leczenie, tym lepiej zarówno dla naszych stóp, jak i naszego portfela. Dokładne informacje na temat zabiegu znajdują się pod adresem: https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/usuwanie-odciskow/

Katarzyna Menkała

opinie o Satin