Podolog to dla wielu osób wciąż dość tajemniczo brzmiące słowo. Tymczasem, choroby stóp i paznokci dotykają dotykają coraz większą część populacji. Odpowiada za to m.in. noszenie nieprawdiłowgo obuwia i nieumiejętna pielęgnacja. Domowe sposoby i ogólnodostępne kosmetyki to zbyt mało, by poradzić sobie z licznymi dolegliwościami stóp, takimi jak odciski albo wrastające paznokcie. Jednak regularne odwiedzanie podologa powinno być dla nas czymś oczywistym, tak jak wizyty u stomatologa, ponieważ wiele zmian jest dla nas niedostrzegalnym. Konsultacja podologiczna umożliwi rozpoznanie wielu schorzeń w bardzo wczesnym stadium, co umożliwi ich szybkie usunięcie.
Czym zajmuje się podolog?
Podologia (inaczej podiatria) to jedna z dziedzin medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wad i chorób stóp oraz stawu skokowo goleniowe. Wykwalifikowany podolog może przeprowadzać także zabiegi chirurgiczne, w celu usunięcia różnych zmian lub rekonstrukcji paznokcia. Oprócz leczenia, podolog doradza także w kwestiach profilaktyki chorób stóp oraz odpowiedniej pielęgnacji. Czasami, osoby borykające się ze schorzeniami stóp udają się do kosmetyczki, zamiast odwiedzić podologa. Jest to duży błąd, ponieważ gabinety kosmetyczne nie dysponują odpowiednim sprzętem do zabiegów, a nawet najbardziej wykwalifikowana kosmetyczka nie posiada wystarczającej wiedzy do przeprowadzenia specjalistycznego leczenia. Tak wizyta może się zakończyć pogorszeniem stanu stóp lub paznokci. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy udajemy się do gabinetu kosmetycznego w celu usunięcia wrastających paznokci. Taki zabieg wymaga zastosowania specjalnych narzędzi i fachowej techniki, dlatego powinien być przeprowadzony przez profesjonalnego podologa.
Kiedy odwiedzić gabinet podologiczny?
Najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia stóp jest regularne odwiedzanie gabinetu podologa. Oczywiście, do specjalisty należy się udać, gdy zmagamy się z jakimikolwiek dolegliwościami stóp i paznokci, które nie ustępują w ciągu kilku dni. Podolog zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak:
- odciski (nagniotki),
- brodawki i kurzajki,
- wrastający paznokieć,
- stopa cukrzycowa,
- zmiany kostne (płaskostopie, halluksy),
- nadpotliwość stóp,
- modzele i zrogowacenia,
- pękające pięty,
- grzybica stóp i paznokci.
Ponadto, podolodzy przeprowadzają profilaktyczne zabiegi lecznicze, podczas których wykonują pedicure leczniczy, usuwają zrogowacenia i wyjaśniają zasady prawidłowej pielęgnacji stóp.
Jak wygląda konsultacja podologiczna?
Konsultacja podologiczna ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia stóp, dobranie odpowiednich metod leczenia i pielęgnacji oraz dostarczenie pacjentowi wiedzy potrzebnej do zachowania zdrowia stóp i paznokci. Podolog potrafi wykryć patologie stóp w bardzo wczesnym stadium, co znacznie ułatwia ich leczenie. Rutynowa konsultacja podologiczna nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Specjalista przeprowadzi z nim wywiad dotyczący stanu stóp, prowadzonego stylu życia i posiadanych chorób. Następnie po odświeżeniu stóp, przeprowadza ich badanie. W międzyczasie, pacjent może zadawać wszystkie nurtujące go pytania. Jeżeli podiatra nie wykryje żadnych nieprawidłowości, podaje pacjentowi zalecenie dotyczące pielęgnacji. Pierwsza konsultacja może być również wstępem do właściwego leczenia, jeśli okaże się występują jakieś niepokojące zmiany.
Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu w Warszawie.