Zaznacz stronę

Wiele wytworów skóry można łatwo usunąć za pomocą dostępnych metod zachowawczych. Jednak czasem niezbędna jest interwencja chirurga. Dowiedz się, kiedy należy skorzystać z jego pomocy.

Zmiany oporne na leczenie innymi metodami

Do zabiegów z zakresu chirurgii podologicznej kwalifikują się wszystkie te zmiany, na które nie działa klasyczne, zachowawcze leczenie. Wymienić tu można brodawki, wrastające paznokcie, którym np. nie pomogło zastosowanie klamerek.

Ból, nawracające stany zapalne i stały dyskomfort w poruszaniu się, gdy leczenie innymi metodami trwa już od dawna, to wskazania do zabiegu chirurgicznego. Oczywiście ostateczna decyzja w tym zakresie należy do specjalistów, przede wszystkim lekarza, który będzie wykonywać zabieg, jednak jeżeli nie dostrzegasz efektów zastosowania innych metod, koniecznie skonsultuj się z chirurgiem zajmującym się sprawami podologicznymi. Specjalista przedstawi Ci, jak krok po kroku będzie wyglądać zabieg, któremu Cię podda.

Plastyka wałów paznokciowych – kiedy jest niezbędna?

Bardzo często wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego jest nadmiar skóry w okolicach wałów paznokciowych. Zbyt duża ilość skóry prowadzi do pojawienia się problemu z wrastaniem paznokci. Jednak problem nie leży po stronie paznokcia, ale właśnie nadmiernej ilości skóry. Rolą chirurga jest usunięcie skóry, by pacjent nie musiał się ponownie borykać z tego rodzaju dolegliwościami. Pozbycie się nadmiaru tkanek podskórnych prowadzi do uwolnienia płytki paznokciowej i usuwa przyczynę dolegliwości bólowych.

Stany zapalne w obrębie wałów paznokciowych, nawracające wrastanie paznokci, a przede wszystkim ból to wskazania do zabiegu. Chirurgiczne usunięcie skóry wiąże się z późniejszym założeniem szwów i opatrunku. Dwa dni później pacjent udaje się na kontrolę. To tam specjalista zmienia mu opatrunek, a także wskazuje, jak ma dbać o ranę. Dwa tygodnie później ściągane są szwy.

Plastyka wałów paznokciowych wymaga dbania o profilaktykę podologiczną pod okiem specjalisty.

Chirurgiczne usuwanie kurzajek

Jedną z metod pozbycia się brodawki zwykłej, będącej efektem zakażenia wirusem HPV, jest działanie chirurgiczne. Dotyczy to przede wszystkim kurzajek, które znajdują się bardzo głęboko w tkance skóry. Chirurg pozbywa się brodawek poprzez cięcie skalpelem. Ta metoda wiąże się z dłuższym czasem rekonwalescencji i koniecznością dbania o powstałą ranę. Taka rana jest bardziej narażona na infekcje bakteryjne i grzybicze, ale gdy odpowiednio się ją zabezpiecza, ryzyko powikłań nie jest raczej duże.

Trzeba jednak mieć świadomość, że taka ingerencja powinna być poprzedzona innymi próbami usunięcia kurzajek. Może to być np. metoda SWIFT wykorzystująca promieniowanie mikrofalowe. Naturalną przewagą SWIFT jest brak opatrunków i jakichkolwiek dolegliwości bólowych po zabiegu. Na zabieg możesz wybrać się np. w środku dnia pracy między kolejnymi spotkaniami. Inne metody to wymrażanie kurzajek ciekłym azotem czy elektrokoagulacja polegająca na wykorzystaniu prądu w terapii.

Usuwanie odcisków

Jeżeli zauważasz, że żadna metoda zachowawcza usuwania odcisków nie działa – na nic działania frezarki, to koniecznie rozważ usunięcie odcisków metodą chirurgiczną. Opiera się ona na wycięciu nagniotka z zastosowaniem narzędzi chirurgicznych, m.in. wiertła czy skalpela. Pozbycie się w taki sposób odcisku pozostawia małą rankę, która jest zabezpieczana opatrunkiem. O tego typu ranę należy dbać, zgodnie ze wskazaniami specjalisty.

Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się na działania chirurga, istnieje cały szereg metod, które pomogą Ci w eliminacji tego problemu skórnego.

Bardzo ważna jest też odpowiednia profilaktyka. Czasem wystarczy nosić odpowiednie buty i wkładki ortopedyczne, by nacisk na stopę był równomierny i nie prowadził do rozwoju dolegliwości związanych z odciskami. Równie ważne jest dbanie o codzienną pielęgnację stóp i sięganie po preparaty o działaniu nawilżającym. Za mała elastyczność skóry również sprzyja pojawianiu się odcisków. Pamiętaj, że nawilżenia potrzebuje również skóra, która wyróżnia się nadpotliwością.

Pozbywanie się zmian nowotworowych

Szczególnej uwagi lekarza chirurga wymagają rozwijające się zmiany nowotworowe. Jeżeli specjalista zauważy tego rodzaju zmiany na skórze stóp, z pewnością zaproponuje odpowiednie leczenie, łącznie z usunięciem tego typu narośli.

Zostanie ona poddana badaniu histopatologicznemu i innym testom, by mieć pewność, że jest to zmiana łagodna. W przypadku nowotworów złośliwych niezbędne staje się dalsze, znacznie bardziej skomplikowane leczenie pod okiem całego zespołu lekarzy. Jednak najpierw konieczna jest odpowiednia diagnostyka.

Istnieje wiele zmian skórnych na stopach, które może usunąć chirurg. Warto jednak pamiętać, że zanim ten specjalista się nimi zajmie, można wypróbować bardziej zachowawcze metody stosowane przez podologów, które nie wymagają aż tak dużej ingerencji. Każde działanie chirurgiczne jest związane z koniecznością krótszej lub dłuższej rekonwalescencji i dbania o powstałą ranę, a potem bliznę. Dlatego najpierw należy wypróbować inne sposoby, a dopiero potem postawić na pomoc chirurga.

opinie o Satin