Jakie są rodzaje deformacji stóp? Uwarunkowania genetyczne, a także czynniki środowiskowe – takie jak, na przykład noszenie nieodpowiedniego obuwia – to najczęstsze przyczyny pojawienia się deformacji stóp. Poznaj najczęstsze typy tego rodzaju problemów.
Deformacje stóp – rodzaje
Deformacje stóp można podzielić ze względu na przyczynę na: deformacje wrodzone oraz nabyte.
W tej pierwszej kategorii znajdzie się między innymi stopa piętowa, stopa płaska, stopa końsko-szpotawa, a także stopa wydrążona.
Z kolei w drugiej grupie można wymienić: palec sztywny, palce młoteczkowate, ostrogę piętową, a także paluch koślawy, czyli halluks. Przyjrzyjmy się lepiej poszczególnym typom deformacji stóp.
Deformacje wrodzone – oto najczęstsze typy
Wśród deformacji wrodzonych wymieniliśmy takie rodzaje jak:
- stopa piętowa – tego typu dolegliwość opiera się na znacznym zgięciu grzbietowym stopy w stawie skokowym lub pionowym ustawieniu kości piętowej. Warto wspomnieć, że znane są różne stadia tego schorzenia. Ograniczenie zgięcia podeszwowego może być nieznaczne, ale też tak zaawansowane, że stopa w stosunku do podudzia znajdzie się pod kątem ostrym. Niekiedy wada cofa się samoistnie, jednak nierzadko wymagana jest rehabilitacja. Takie ustawienie stopy może być też następstwem choroby Heinego-Medina.
- stopa płaska – tego rodzaju stopa charakteryzuje się obniżeniem sklepień podłużnych. Osoba z tą wadą podczas poruszania się może nadmiernie zginać staw kolanowy i przenosić masę ciała przez piętę. Taka dolegliwość może również zwiększać ryzyko wystąpienia innej deformacji, a mianowicie palców młoteczkowatych oraz bólu.
- stopa końsko-szpotawa – to wada rozwojowa, która obejmuje przywiezione ustawienie przodostopia, przemieszczenie kości łódkowatej względem głowy kości skokowej, a także zwiększone wydrążenie stopy. Tego typu deformacja do złudzenia przypomina zakończenie kija do golfa. Nic więc dziwnego, że właśnie określeniem „clubfood” nazywa się po angielsku tę dolegliwość. Stopa końsko-szpotawa wymaga operacji.
- stopa wydrążona – jest potocznie nazywana również wysokim podbiciem. To deformacja, w której łuk podłużny przyśrodkowy jest nadmiernie wypukły.
Paluch sztywny – czym się objawia?
To dolegliwość, która objawia się niemożnością zdjęcia dużego palca u stopy. To rodzaj choroby zwyrodnieniowej stawu, która zmniejsza zakres ruchu w obrębie palucha. Każda próba poruszenia palcem prowadzi do wystąpienia bólu. Zwykle tego rodzaju dolegliwość rozwija się w wyniku nieprawidłowości strukturalnych stopy. U niektórych pacjentów obserwuje się dziedziczną skłonność do występowania tego schorzenia.
Palce młoteczkowate – poznaj lepiej wadę
Tego typu dolegliwość dotyczy drugiego do piątego palca u stopy. Określeniem palce młoteczkowate nazywa się palce, u których występuje uszkodzenie ścięgna prostownika przy stawie przypaliczkowym. Tego rodzaju problem prowadzi do przykurczu lub przerwania ścięgna, przez co palec ustawia się w pozycji zdjęciowej i nie ma możliwości wyprostowania się. Rozwiązaniami polecanymi w terapii tego rodzaju palców jest: stosowanie wkładek ortopedycznych, wykonywanie ćwiczeń rozluźniających, a także zabieg chirurgiczny, który przywróci prawidłowy kształt palca.
Ostroga piętowa – co to jest?
Ostroga piętowa jest rodzajem przerostu kostnego na końcu wyrostka kości piętowej. Konsekwencją tego typu zmiany jest ucisk ścięgien i więzadeł. Prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego. W efekcie pojawiają się dolegliwości bólowe, przez które pacjent zaczyna mieć problemy z poruszaniem się.
Obecnie nie są znane w pełni wszystkie czynniki, które mogą wywoływać tę zmianę. Wiadomo jednak, że ostroga piętowa, na przykład u osób starszych, może mieć związek z koślawością wewnętrzną i płaskostopiem poprzecznym.
Inne przyczyny to np.: neuropatia Baxtera, zapalenie tkanki tłuszczowej pod guzem piętowym, a także problemy natury reumatoidalnej. Leczenie dolegliwości bólowych opiera się na naświetlaniu promieniami RTG oraz na wstrzykiwaniu środków przeciwzapalnych.
Halluksy – czym się wyróżniają?
Halluks, czyli inaczej paluch koślawy, to zniekształcenie stopy charakteryzujące się bocznym odchyleniem palucha. Tego rodzaju zmiana rozwija się stopniowo i jest nabyta. To zazwyczaj konsekwencja noszenia zbyt wysokich albo zbyt płaskich butów, a także wad ortopedycznych, do których zaliczyć można m.in. płaskostopie.
Halluksy często występują również u osób z nadmierną wagą ciała. Problem halluksów dotyka z reguły kobiet, ponieważ to one najczęściej chodzą w butach na wysokim obcasie. Noszenie tego rodzaju obuwia nierzadko prowadzi do przeciążenia przodostopia, co sprzyja rozwojowi tego problemu.
Deformacje stóp – jak sobie z nimi radzić?
Niektórym deformacjom stóp nie można zaradzić, jednak można minimalizować ich skutki poprzez dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych, stosowanie właściwego obuwia, a także korzystanie ze wsparcia podologa. W gabinecie podologicznym specjalista nie tylko wykona niezbędne zabiegi, które przyniosą ulgę, ale też wskaże Ci działania, które będą stanowić codzienną profilaktykę.