Pielęgnacja stóp, opracowywanie paznokci i skóry stóp, usuwanie odcisków i modzeli, leczenie wrastających paznokci, a także udzielanie porad dotyczących higieny stóp i doboru obuwia – to główne zadania, jakimi zajmują się podolodzy w swojej codziennej pracy. Do specjalisty można zgłosić się w celu terapii infekcji skórnej, np. podejrzenia grzybicy stóp. Podolog to także wsparcie dla pacjentów, którzy z uwagi na choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów, borykają się z problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jakie zabiegi wykonuje się w gabinetach podologicznych.
Pedicure leczniczy – podstawowy zabieg podologiczny
Cały zabieg ma na celu nie tylko poprawę wyglądu stóp, lecz także zapobieganie i leczenie wielu dolegliwości skórnych lub związanych z paznokciami. Na początek podolog rozmawia o potrzebach, ewentualnych dolegliwościach pacjenta i starannie ogląda jego stopy. Taka wstępna ocena stanu skóry i paznokci pomoże mu dobrać odpowiednie narzędzia do pedicure, np. właściwe frezy, a także na dalszym etapie zaproponować pielęgnację domową. W takim procesie podolog – w odróżnieniu np. od kosmetyczki – może pozbyć się wielu problemów dermatologicznych, w tym odcisków, modzeli, zrogowaceń, nagniotków. W trakcie zabiegu specjalista zastosuje pielęgnacyjne kremy i maści, które np. przyśpieszą proces gojenia pęknięć na stopie. W trakcie pedicure podologicznego podolog zajmuje się również paznokciami – we właściwy sposób opracowuje płytkę paznokciową, a także – w razie potrzeby – ją odbudowuje. W ramach pedicure pielęgnuje też nadmiernie pogrubiałe, wrastające lub zrogowaciałe paznokcie.
Terapia odcisków – bez bólu i ran
Obecny styl życia, zabieganie, noszenie niewygodnego obuwia czy niedostateczna pielęgnacja skóry stóp sprzyjają pojawianiu się odcisków. Skóra na stopach jest grubsza niż w innych miejscach na ciele, nie ma też gruczołów łojowych. To sprawia, że jest podatna na tworzenie się różnych zmian i rogowacenie naskórka, który wywołuje odciski. Wiele osób próbuje na własną rękę samodzielnie usuwać tego typu zmiany, np. poprzez maści z silnymi substancjami albo też plastry. Niestety, taki proces trwa bardzo długo, a nierzadko towarzyszą mu powikłania, np. w postaci zranienia czy poparzenia zdrowej skóry. Znacznie rozsądniej postawić na pomoc podologa.
W gabinecie podologicznym specjalista za pomocą odpowiednich frezów oraz skalpela pozbędzie się tego rodzaju problemów. Może też usunąć odcisk tzw. metodą dłutowania. Ponadto podzieli się wiedzą na temat tego, jak na co dzień pielęgnować stopy, by uniknąć pojawienia się problemu w przyszłości.
Usuwanie brodawek
W wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego powstaje brodawka, nazywana potocznie kurzajką. Popularne metody walki z tego rodzaju zmianami praktykowane w gabinecie podologicznym to: krioterapia, metoda farmakologiczna czy mechaniczna. Krioterapia bazuje na wymrażaniu brodawki ciekłym azotem. W gabinecie podolog dba o najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny, co ma istotne znaczenie w leczeniu tej dolegliwości.
Leczenie wrastających paznokci
Terapia wrastających paznokci to zabieg polegający na wycięciu wrastającego fragmentu paznokcia i przeprowadzeniu odpowiednich działań profilaktycznych. Jak wygląda taki zabieg? Na początku następuje dezynfekcja skóry stopy i paznokci, a rana zostaje oczyszczona. Podolog dokonuje oczyszczenia stopy ze zgrubień i hiperkeratoz zalegających w wałach paznokciowych, wykorzystując do tego specjalną jałową sondę. Następnie opracowuje i podcina wrastający paznokieć. Po jego przycięciu konieczna jest aplikacja tamponady oraz specjalnej klamry. Elementy te mają na celu naprostowanie paznokcia i nadanie mu właściwego kierunku wzrostu. To także szansa na przywrócenie pacjentowi komfortu chodzenia zaraz po zakończeniu zabiegu.
Terapia grzybicy paznokci
Grzybica paznokci jest jedną z najpowszechniejszych chorób paznokci, z jaką mierzą się pacjenci. Wystarczy brak odpowiedniego obuwia na basenie, by się nią zakazić. Początkowo zmiany są niedostrzegalne, dopiero potem pojawia się zmiana koloru i struktury paznokcia. Chorobie może też towarzyszyć specyficzny zapach.
Jak dotąd diagnostyka grzybicy paznokci trwała kilka tygodni, dziś – dzięki testom molekularnym PCR – ten proces został skrócony do kilku dni. Specjalista u osoby z grzybicą paznokci stosuje różne metody, w tym mechaniczne, ale też laseroterapię czy preparaty przeciwgrzybicze, by pozbyć się niepokojących zmian obecnych na jego stopach. Podolog może też współpracować z dermatologiem, np. w momencie, gdy leczenie grzybicy wymaga dodatkowych działań związanych z przyjmowaniem leków na receptę.
W gabinecie podologicznym z pomocy mogą korzystać również pacjenci cukrzycowi, którzy ze względu na tę chorobę są bardziej narażeni na zakażenia grzybicze czy też pojawienie się tzw. stopy cukrzycowej. Zadaniem podologa jest również doradztwo i edukacja dotycząca zdrowia stóp, właściwej higieny i pielęgnacji oraz zaleceń dotyczących obuwia.